Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса! Това е посланието към всички на д-р Георги Шандурков – директор на Центъра за спешна медицинска помощ в Габрово. Потърсихме коментара му за състоянието на екипите на Спешна помощ на територията на Габровска област в условията на нарастване на заразените с Ковид 19.
„Навсякъде е много натоварено, защото има доста болни колеги. Много е трудно с определяне на графиците. Лечебните заведения за болнична помощ вече са претрупани и постъпването в болница не винаги е възможно”, определи ситуацията в областта д-р Шандурков.
Той веднага уточни, че за разлика от много места в страната, не допускат по 4 часа да стои ненастанен пациент в болница, но хоспитализирането, особено на болни с Ковид 19, е много трудно. Защото и четирите болници – в Габрово, Севлиево, Трявна и болницата за белодробни болести, които са определени да лекуват болни с коронавирус, вече са препълнени. Имало един-два случая когато, след като търсили място за пациент в двете големи болници в Габрово и не успели да намерят свободно легло, са го закарали в Трявна.
„Но това не е практика, защото ние преценяваме, търсим консултация и намираме някакво решение. Но колегите са много претрупани с работа и капацитетът им е изчерпан.
Предприемат се всички възможни мерки, освобождават се допълнителни легла, за да може по-голяма част от хората да бъдат лекувани в болницата, но е много трудно”, заяви д-р Шандурков.
Като друг основен проблем в момента той изтъкна и намаляващия брой на медици, които да лекуват болните.
„За съжаление, в община Севлиево има висока заболеваемост. Има 7 болни от персонала на Спешна помощ. Всички отпуски са спрени. Има и напуснали колеги пенсионери. В момента ситуацията е на кантар”, коментира д-р Шандурков.
Попитах как може да се помогне на медиците в областта, за да се справят с нарастващия брой на заразени – Габровска област е все още в „червената зона” по заболеваемост с Ковид 19.
„Посланията ми са две. Първо – не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса! За съжаление, това е причината при нас лекари и медицински фелдшери да се разболяват. Това не трябва да се допуска! Това, меко казано, е безотговорно! Какво трябва да се направи? Да ги следят, ако трябва! Не знам по каква причина има хора, които крият, че са болни – за съжаление, има и такива, които са с медицинско образование. Натъпкват се с аналгин, с антибиотици, ходят по няколко дена на работа, защото клиничната им картина не е много тежка. При някои болестта преминава бързо, но, за съжаление, не при всички. Хората да бъдат максимално отговорни! И тези, които контролират филтър, да бъдат максимално прецизни, да не правят никакви отстъпки! По-добре е човек с най-обикновена хрема да остане за няколко дена вкъщи, отколкото 10 човека, с които работи, да бъдат болни – някои от тях в болница. И не е сигурно дали всички ще се върнат от там. Вирусът го има и не е за подценяване! Нямам обяснение защо крият! Жалко, глупаво и безотговорно е спрямо останалите! Има хора, които крият по чисто икономически причини. Има други, които по характер са такива, но каквато и да е причината, тя не е оправдана”, категоричен е шефът на Центъра за спешна медицинска помощ в Габрово.
Второто му послание е, когато са навън, всички да бъдат с маски. ”Никой няма да умре от липса на кислород, ако си сложи маската! Няма и да му се запуши устата, ако е с маска – в момента Ви говоря по телефона през маската, защото има друг човек в стаята. Маската не пречи нито на свободата, нито на кислородната система. И още нещо, ако контактите не са жизнено необходими, да се отложат! Така или иначе 2/3 от хората най-вероятно ще се разболеят, но по-добре е това да стане малко по-плавно, за да може здравната система да ги поема и колегите да се справят! Това е!”
А има ли такива, които отказват да работят в тази трудна ситуация?
„Не!Няма такива в моя екип! За тяхна чест!, не скри задоволството си д-р Шандурков и разказа, че във филиала на Спешна помощ в Дряново останали здрави само един лекар и двама фелдшери. Няколко дена, докато се командироват други медици, те работили сами в много тежка ситуация. ”На косъм беше решението ми да отивам и да поемам 24 – часово дежурство, защото нямаше кой! Противното беше да се заключи филиалът и да няма изобщо Бърза помощ в Дряново. Това е чест за медиците! В тази ситуация се видя кой какъв е! Един си взе болничен лист за болка в кръста, която има от 30 години. Друг точно в този момент решава да си прегледа ставата и също взе болничен. И как останалите, заради такива, които бягат от работа, които крият, че са болни и заразяват другите, не могат да се приберат по домовете си и да видят близките си. Хората са много различни в къщи, но и при нас, разбира се” – заяви в заключение д-р Георги Шандурков.
В някой фирми, хората крият до последно, че са болни, защото иначе ще са принудени да излязат в неплатен отпуск.
Това са най-често работнци с не особено високи заплати, които са им много необходими.
Това не би трябвало да е някаква тайна за Вас.