Освен медиците, оказва се, че и учителите са сред най – често заразените с Ковид 19 в страната. Още в началото на годината цели класове, дори и училища, преминаха на онлайн обучение, заради заразени ученици и учители. За съжаление, коварният вирус покоси и учителка от град Севлиево. Каква е обстановката в образователната система на територията на областта? По темата разговаряхме с Георги Маринов, началник на регионално управление на образованието – Габрово. Той отговори и на въпроси на читатели на в. “Росица“, свързани с образователния процес в училищата в условия на пандемия.
– Г-н Маринов, как се отразява класацията, че Габровска област е в „червената зона“ по заболеваемост в училищата в Габровска област?
-Това наистина създава притеснения у хората. Но смятам, че в образователната система всичко, за което толкова много се говори, се изпълнява – имам предвид общоприетите правила. Голяма част от тях се възпитават и в семейството като начин на живот. Пандемията показа колко необходими са тези навици в днешно време.
– А изпълняват ли се наистина? Какво показват проверките на РУО?
– Да, в образователните институции се осигурени достатъчно количества дезинфектанти и се спазват всички предписани от държавата правила. Но трябва да признаем, че е най-трудно с малките деца, които в училищата се събират на групи. Много трудно е да разберат, че не трябва да се събират по много на едно място. Но това може да стане с ежедневните усилия на всички в училище.
– Как се справят по-големите ученици?
– При тях е по-лесно, защото те притежават по-големи дигитални умения по отношение на устройствата, с които работят. Министерството на образоването, доколкото е възможно, осигури училищата с необходимите дигитални устройства и в класните стаи, и в среда, където да могат да протичат часовете онлайн.
– Какви са условията за получаването на такива устройства, най-вече за ученици в началната степен на образование – има такова запитване в редакцията на в. “Росица?
– Директорите, зам.-директорите и класните ръководители би трябвало досега да са проучили възможностите за работа в електронните платформи дали използват, или не използват електронни устройства. Ако има деца, които нямат компютри вкъщи, класният ръководител трябва да съобщи на директора на училището. Тези случаи трябва да бъдат проучвани в училище. Колегите много добре са информирани. И, ако има деца, които нямат възможност да се включат в онлайн обучението, това трябва да се знае и училището да осигури на тези деца възможности за обучение. Има няколко начина, през които децата могат да учат. Така че това също е въпрос на организация.
– Още един читателски въпрос – задължени ли са всички учители да използват платформата класрум, защото не всички от тях се включват онлайн?
– Използването на една или друга платформа става с решение на педагогическия съвет на всяко училище, т. е. училището си я избира. В България има различни образователни платформи и всяко училище има свободата да избира коя от тях да използва като начин за комуникация. Освободиха се достатъчно електронни ресурси, има и безплатни такива, които учениците могат да използват. Училището би трябвало да ги насочи за използването на тези безплатни електронни платформи. Но пак ще кажа: никой не налага и не определя каква електронна платформа да се използва в едно училище.
– Г-н Маринов, Вие казахте, че в училищата на територията на областта са осигурени всички предпазни мерки за борба с коронавируса. Но в тази борба трябва да участват и родителите на децата. Как се отнасят те към тях, според Вас?
– Всеки ден сме свидетели на различна информация. Оповестяват се всички мерки, които държавата предприема за борба с епидемията. Родителите могат да бъдат партньори в този процес и аз съм благодарен на всички, които се отнасят съвестно и отговорно към всичко, което се случва в образователната система сега, по време на пандемията.
– Как ще бъде организирано обучението в Габровска област?
– Засега карантинирането е в гимназиален етап за всички ученици, няколко отделни паралелки са карантинирани от областта, учениците от пети до дванайсти клас на СУ “Васил Левски“ – Севлиево. След изтичане на този период учениците ще се завърнат в училище. Но всичко зависи от обстановката, която е много динамична. В момента всяка една ситуация се обсъжда и смятам, че се вземат най-правилните решения. До 11 ноември всички гимназиални класове учат дистанционно по нареждане на министъра на здравеопазването. Важен е всеки ден, защото е различен. Трябва да се разбере, че правилата трябва да се спазват от всички! Това е най-важното, за да може всеки да помага и на образователната система, за да се справим всички заедно.