„Ако свикнем да гледаме театър, кино, концерти и други изкуства и да се срещаме чрез екрана на таблета или телефона, никога няма да се върнем в залите, а изкуството е това, което ни вади от ежедневното и ни въздига“, смята журналистът.
Галина Николова
„Тази книга е най-трудната, която съм писал. Защото другите ги познавах, а Георги Парцалев – не.“ С това откровение започна срещата с журналиста Георги Тошев, който в четвъртък вечерта бе в Севлиево, благодарение на съвместната инициатива на Градската библиотека и дома на културата „Мара Белчева“. Едничката му цел бе да представи биографичната си книга „Георги Парцалев. Хамлет от граф Левски“, а също и документалния си пълнометражен филм, също посветен на актьора и озаглавен „Рицарят на смеха“.
Георги Тошев е филолог и журналист по образование, специализирал е журналистика в Ню Йорк, САЩ, има над 20 документални филма в професионалната си биография. Създател на предаването „Артефакти“ по БНТ, работил е за Би Би Си и Радио Франс Интернасионал. Бил е журналист във вестник „24 часа“ и списание „Лик“. Сред създателите е на вестник „Дневник“ и списание „Едно“. Дълги години работи в печатни медии, но проектът, който му носи най-голяма популярност е “Другата България”. От 26 септември 2020 г. стартира продължението му „Децата на Другата България“.
След подобна впечатляваща биография следва да добавим, че въпреки сравнително младата си възраст Георги Тошев има зад гърба си няколко книги, посветени на известни и обичани хора на изкуството – Невена Коканова, Катя Паскалева, Наум Шопов и Стефан Данаилов, а тази за Парцалев е последната му. И с всяка от тях той цели да приближи и осветли образите на хора, оставили трайна и значима следа в българската култура и за които легендите и приказките подхранват и неистини.
Освен обстоятелството, че Георги Тошев не е познавал лично Георги Парцалев, а само е гледал негови постановки в театъра през 80-те години на миналия век, още няколко фактора правят трудно писането на книгата за него. Артистът не е имал наследници, архивът му е разпилян, а лично той е държал в строг секрет личния си живот. Въпреки това, съдбата е решила да помогне на журналиста в начинанието му, защото намира начин чрез напълно непознат човек до Георги Тошев да достигне куфар с архива на комика. Така журналистът решава да тръгне от родния град на Парцалев – Левски, да се срещне и разговаря с негови близки, а после и с негови колеги, за да опознае и открие личността отвъд онзи лик, който знаят и обичат по-възрастните поколения. Какво се е получило от този обемист труд, ще кажат онези севлиевци, които си закупиха книгата, а авторът им написа автограф.
За другите остана впечатлението от документалната лента „Рицарят на смеха“, която показва спомените на негови роднини, колеги и познати, с които животът го е свързал по някакъв начин. Измежду кадрите са и откъси от филмите „С деца на море“, „Сиромашко лято“, „Тримата от запаса“ и други, които и днес са любими на множество българи. А на финала на филма идва и познанието, че Георги Парцалев е имал две големи мечти, но и двете не е постигнал. Те са желанието да изиграе Хамлет в младата си възраст, а по-късно, в зрялата – на Дон Кихот. Впрочем, така и не става ясно защо и кой е спънал това му мечтание, категорично е само, че то го е съпътствало през цялото време. Слабо известни са още няколко неща – артистът не имал собствен дом, а е живял под наем и дарява всичко, което има, на родния си град, а също и библиотеката си, която е била впечатляваща.
Макар че севлиевците, които дойдоха на срещата с Георги Тошев, бяха малобройни, той остана доволен от вечерта, защото тя се случи въпреки корона кризата и спазването на предписаните противоепидемични мерки. „Ако свикнем да гледаме театър, кино, концерти и други изкуства и да се срещаме чрез екрана на таблета или телефона, никога няма да се върнем в залите, а изкуството е това, което ни вади от ежедневното и ни въздига“, каза Георги Тошев. За догодина той обеща, че отново ще ни гостува – с нова книга и нов филм, но отказа да съобщи за кого, за да бъде интересно.