„Разпитът“ е първата постановка за Левски, изградена изцяло върху факти и документални материали от „съдебно-следствения разпит на главатаря на бунтовническия комитет Васил – дякон Левски и на двамата му другари, извършен от нарочната комисия“. В основата като драматургичен материал е заложена стенограмата на съдебно-следствения разпит.
Цяла седмица разпитват Левски. Началото на следствието започва на 5-ти януари 1873 г., а присъдата на Апостола е произнесена на 13-ти януари. Постановъчната концепция залага в себе си седем основни части, в които се развива воденото срещу Левски следствие, както и се обособяват отделните части на спектакъла. Според документите и протокола на ключовото събитие, разпитващите са софийският губернатор по онова време – генерал Мазхар паша, генерал Али Саиб паша, който е председател на Държавния съвет, майор Шакир Мехмед Салим и Иванчо Хаджипенчович. След като в продължение на дни, Левски успява да опази имената на своите съмишленици и не се поддава на психологическите атаки, предполагаемите мъчения и изнудвания на разпитващите, в края на последното действие от спектакъла е изречена и неговата присъда – смърт, чрез обесване. В същината си този момент може да бъде охарактеризиран като един от най-драматичните за цялата българска история.
В екипа на проекта, осъществил театралната версия на разпита, се открояват две знакови имена за българския театър: Веселин Плачков, превъплътил се в образа на Левски в едноименния филм „Дякон Левски“ и председателят на Съюза на артистите в България – Христо Мутафчиев – един от най-авторитетните актьори в гилдията, познат с образите си в „Хъшове“, „Духът на поета“ и др. Екипът на театралния спектакъл „Разпитът“ има амбицията да превърне представлението в мисия, достъпна и значима за цялото общество. В целия си мащаб кампанията ще води ясна и последователна просветителска мисия, насърчавайки интереса и познанията на младите хора към историческата фигура на Левски чрез средствата на театъра и киното.
Постановката е част от националната кампания за съхранение, развитие и популяризиране на българската история и култура, по повод 180-годишнината от рождението на Васил Левски. Входът е без билети, но местата са ограничени до 30% от капацитета на залата. Всички зрители задължително трябва да са с предпазни маски по време на спектакъла, който ще се играе на 28 октомври, от 18:30 ч., в дома на културата „Мара Белчева“.