От сектор „Български документи за самоличност“ Габрово отговарят на често задавани въпроси
С решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., срокът на личните карти и свидетелствата за управление на МПС, изтичащ в периода 13 март – 31 октомври (включително) бе продължен със 6 месеца съгласно Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Няма удължаване на срока на валидност на лични карти и свидетелства за управление на МПС, изтичащ след 1 ноември т. г. и те подлежат на подмяна в едномесечен срок, припомнят от сектор „Български документи за самоличност“ Габрово. След изтичане на този срок, съгласно разпоредбите на Закона за българските лични документи е предвидена глоба. Няма удължаване на срока за промяна на имена, ЕГН, пол, постоянен адрес или съществени и трайни изменения на образа. В срок до 30 дни лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нова лична карта при наличие на такива обстоятелства. Няма удължаване на срока за връщане на международен паспорт, който трябва да се върне в тримесечен срок след изтичане на валидността му.
Често задавани въпроси, свързани с издаването на документи за самоличност:
– Какъв е срокът за изпълнение на отделните видове поръчки?
Обикновена поръчка се изпълнява за срок до 30 дни. Бърза поръчка до три работни дни. Експресна поръчка до 8 работни часа.
– Каква е стойността на отделните лични документи?
Стойността на личната карта с валидност 4 години е 13 лева за лица на възраст от 14 до 18 години. Лична карта със срок на валидност 10 години за лице на възраст от 18 до 58 години е на стойност 18 лева. Безсрочни лични карти се издават на лица, навършили 58-годишна възраст. Тяхната стойност е 11 лева. Лица с намалена работоспособност и степен на увреждане 50 и над 50 % заплащат лична карта на стойност 2 лева. Решението на ТЕЛК трябва да бъде в срок или пожизнено. Лицата с трайно намалена работоспособност или вид степен на увреждане 50 на 100, на които намалената работоспособност е установена след навършване на възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или са я навършили в срок на решението на ТЕЛК.
Освобождават се от заплащане на такса при издаване на първа лична карта лицата от 14 до 16 години, както и лицата, навършили 70-годишна възраст. Стойността за издаване на паспорт на лице до 14-годишна възраст е 10 лева. За следващ паспорт на дете се заплащат 20 лева. За паспорти на лица от 14 до 58-годишна възраст се заплащат 40 лева. За паспорт на лице от 58 до 70-годишна възраст се заплащат 20 лева. Паспортите за лица над 70-годишна възраст са на стойност 10 лева. Лица с намалена работоспособност и степен на увреждане 50 и над 50 % заплащат паспорт на стойност 3 лева. За бързо издаване на лична карта и паспорт, съответната такса се заплаща с увеличение 2 пъти, когато по искане на лицето, услугата се извършва в срок до 3 работни дни. За експресно издаване на лична карта или паспорт, съответната такса се заплаща с увеличение 5 пъти, когато по искане на лицето услугата се извършва в срок до 8 работни часа.
– Кога се издава първата лична карта?
Първа лична карта се издава на лицата, навършили 14-годишна възраст. Тя е със срок на валидност 4 години и е безплатна. Заявлението за нейното издаване се подава в срок до 30 дни след навършване на 14-годишна възраст.
– Ако не е бил спазен срокът за издаване на първа лична карта, налагат ли се глоби?
Да. Съставя се акт за установяване на административно нарушение на единия родител, че не е направил необходимото за снабдяване с лична карта на лице, навършило 14-годишна възраст. Глобата е в размер от 20 до 150 лева.
– В кои случаи се подменя личната карта?
След промяна на имена, ЕГН, пол, постоянен адрес или съществени и трайни изменения на образа, в срок от 30 дни лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нова лична карта.
– В какъв срок трябва да се подаде заявление за издаване на нова лична карта, ако старата е с изтекъл срок или срокът предстои да изтече?
В случаите, когато личната карта е с изтекъл срок, повредена, унищожена, изгубена или открадната, лицето е длъжно в срок до 30 дни да подаде заявление за издаване на нова лична карта. По искане на лицето нова лична карта може да се издаде и преди изтичане срока ? на валидност.
– Ако старата ми лична карта е безсрочна, необходимо ли е да я подменям с нова? – Не е необходимо!
– Кога се снемат пръстови отпечатъци? – Само при подаване на заявление за издаване на паспорт на лица над 12-годишна възраст.
– Връща ли се документ с изтекъл срок на валидност? Да! Българските лични документи се предават на органа, който ги е издал, при: смърт на притежателя; загубване на българско гражданство; установяване, че документът е нередовен; отпадане на основанието за тяхното издаване или ползване; изтичане на тяхната валидност. Паспорт се връща в тримесечен срок след изтичане на валидността му. Ако документът не е върнат в срок глобата, която може да бъде наложена на лицето е от 20 до 150 лева.
– Какво да предприемем, ако документите ни за самоличност са изгубени или откраднати?
При изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ сте длъжни в срок до три дни да заявите това пред най-близката служба на Министерство на вътрешните работи или РУ. Там ще попълните декларация по образец, въз основа на която документът ще бъде обявен за невалиден с цел предотвратяване на злоупотреба с него. В едномесечен срок следва да предприемете действия за снабдяване с нова лична карта. Ако притежателят сам намери документа си, той е длъжен да се яви в някое от звената „Български документи за самоличност” в ОД на МВР или РУ по постоянен адрес и да го представи. Използването на невалиден документ е нарушение и се санкционира.