Галина Николова
В последния ден на септември бе сложен край на 41-ия археологически сезон на средновековния град Хоталич. Както всеки път, така и тази година той започна в началото на юли, като за извършването на предвидените дейности бяха наети шестима работници, а до финала в сряда техният брой в някои дни варираше до 8. Това не е голяма численост, но тя е продиктувана от финансовите възможности. При старта на работата бяха сигурни само 3-те хиляди лева, осигурени от бюджета на Община Севлиево, но малко по-късно дойде и финансовата подкрепа от Министерството на културата, което предостави 17 000 лева.
Надежда Ботева от Историческия музей в Севлиево, която е дългогодишен ръководител на проучвателните дейности на Хоталич, още в началото обяви, че това лято интересът ще е съсредоточен на крепостта, на която не е работено от шест години и се надяваше, че тя и хората й ще открият нови данни относно застрояването в този район на средновековната крепост. Археологическите проучвания на Хоталич миналото лято закръглиха годишнината си на 40 и още в началото им са били финансирани с общински пари, но от пет години насам помага и Министерство на културата. Всъщност за второто финансиране заслугата е изцяло на музея, защото той кандидатства на конкурсен принцип и защити искането си за финансиране, което ведомството одобрява само при солидна аргументация и добра работа.
Крепостта и некрополът, източно от църква № 3 бяха двата участъка, върху които работиха този сезон Надежда Ботева и нейните сътрудници. Крепостта и по-конкретно мястото около северната й порта бяха предпочетени, защото са част от дългосрочната програма на на историчката за проучване на този терен, който обхваща площ от 10-12 дка. Идеята на археоложката е да се акцентува на най-изявените периоди от съществуването на Хоталич – ранновизантийския – 5-6 век, и средновековния – 10-14 век. Основно там е извършено почистване, защото са махнати големи насипи пръст и рошавини – това са отломки от съборена крепостна стена и камъни. Така теренът е разчистен и са достигнати културните пластове, което означава, че през следващия работен сезон може да се започне същинското проучване, обясни г-жа Ботева.
Работата по некропола не спира през нито един сезон и всяка година се проучва по малко от него. До това лято там са открити изключително атрактивни находки, с които Историческият музей участва в три поредни години в националната изложба „Българска археология“, организирана от Националния археологически институт с музей в София. В тазгодишното издание на експозицията нашият музей се представи с огърлица, три гривни и две сребърни обици, едната от които – с позлата, открити в гроб на млада жена, погребана в средновековния Хоталич. Те бяха открити през сезон 2019, припомни Надежда Ботева и изрази разочарованието си, че това лято не не са имали късмета да попаднат на подобни богати погребални дарове. Сега те са разкрили два гроба, непосредствено зад абсидата на църквата. Двата скелета, които са почистени, ще бъдат изпратени за антропологично изследване в София.
Единият скелет е на мъж, на възраст над 50 години, сподели хипотезата си Надежда Ботева. Основания за предположението й дават издадените надочни дъги, масивната костна структура, тесният таз, ошипяването на гръбначните прешлени на кръста, почти липсващите зъби, деформациите по горната част на ръцете и височината от около 170 см. Това вероятно е едно от първите погребения на некропола, смята още археоложката.
Вторият скелет е на млад мъж, чиито останки са разкрити на отстояние около 1,8 м от тези на възрастния, а в ляво на главата му е положена седефена мида.
Такава е равносметката на Надежда Ботева за археологическия сезон през 2020 година и макар че времето вече не позволява работата на терен да продължи, „невидимата“ част от всяко историческо изследване, която хората извън музеите не виждат, никога не спира.