Предложения за седем почетни отличия ще бъдат обсъдени на утрешното заседание на Общинския съвет. Традиционно те се връчват на празника на Севлиево – 14 октомври. Тази година ще бъде връчено най-високото отличие „Почетен гражданин на Севлиево“. Негово носител ще стане заслужилият треньор Досьо Досев. А Джузепе Русо, Дарина Цонкова, Мария Петкова, Галя Христова, Христофор Лалев и Цветан Ботев ще бъдат наградени с отличията „Почетен знак – Севлиево”.
Досьо Досев – заслужил треньор, създал шампиони в спорта и живота
В Общинския съвет е постъпило предложение от общински съветници за удостояване на Досьо Пенев Досев с официално отличие „Почетен гражданин на Севлиево“. В областта на спорта, в нашия град, изключително място заемат многобройните постижения на Клуба по самбо и джудо „Раковски“, на чело на който дълги години е създателят му – заслужилият треньор Досьо Досев, успехите на състезателите му у нас и в чужбина, постигнати след упорит и всеотдаен труд още от 1973 г. до 2008 г.
През 2020 г. се навършват 75 години от рождението на Досьо Пенев Досев. Роден е на 9 октомври 1945 г. в с. Петко Славейков. Основното си образование завършва на село, след което продължава в обувен техникум в гр. Габрово. Като юноша две години играе във футболния „Орловец“, а като войник – в „Янтра“ – Велико Търново. От 1968 до 1973 г. е футболист на „Раковски“. Със самбото е „закърмен“ в казармата, където през 1967 г. става армейски шампион.
С помощта на спортната администрация и общественост, на 1 август 1973 г. основава Клуб по самбо и джудо „Раковски“. На следващата година завършва държавна треньорска школа в София и след трудното начало идват и успехите.
До края на своята ангажираност в клуба, подготвените от него състезатели завоюват 415 златни, 385 сребърни и 435 бронзови медали. Общо 1185 медала. В държавните първенства отборите му заемат 33 първи, 19 втори и 12 трети места. От най-добре подготвените двама стават заслужили майстори на спорта, осем – майстори на спорта, 13 са кандидат майстори на спорта, а един – заслужил треньор. На Балкански първенства са завоювани 13 медала, на държавни турнири – 73, на европейски и световни първенства – 35, и от битки за Световна купа – 3 медала. Евгени Генов става двукратен европейски шампион за юноши през 1994 г. и за мъже 2003 г., и вицесветовен шампион за мъже през 2006 г. Калин Кънчев става световен шампион за младежи, а Росен Вичев – балкански шампион по джудо. Сред носителите на високи награди са още Митко Стоянов, Цветомир Гочев, Иван Керемидчиев, Атанас Пенков, Иван Дочев, Ценко Киров, Ивайло Досев, Христо Георгиев, Тодор Баров, Емил Кирилов, Никола Дипчиков, Стефан Димитров, Харалан Цонев, Марко Косев, Тихомир Благовестов и много други.
Големите успехи у нас и в чужбина дават основание да се заговори за Севлиевска школа по самбо и джудо. Идват и признанията за упорития и всеотдаен труд на Досьо Досев. След многократни излъчвания за треньор No 1 в града и окръга, през 1986 г. е удостоен със званието „Заслужил треньор“, а през 1998 г. е обявен за No 1 на Българската федерация по джудо. В продължение на 15 години Досев е треньор на мъжкия национален отбор и старши треньор на юношеския и младежкия отбори на България. През 1999 г. става носител на приза „Рицар на годината“, а през 2002 г. е удостоен с почетен знак „Севлиево“. Бил е съветник в Общински съвет – Севлиево.
Женен е с двама сина. Единият – Ивайло Досев, достойно продължава по бащиния път и в момента е старши треньор на клуба. Много показателни за постигнатите успехи са годините от 1984 до 1988-ма, където десетте най-добри спортисти на Севлиево са изключително състезатели по самбо и джудо. Винаги упоритият и непоколебим Досцо Досев е намирал сили и желание да поведе „четата“ напред към нови победи. Тук трябва да отбележим и приноса му към други спортни клубове, на които е помагал. Такъв е примерът с воденето на физическата подготовка на състезатели от клуба по карате, както и на мотоциклетистите от града. Оказвал е помощ и на клубове от други градове – СК „Чавдар“ гр. Троян и Дряново, от където е получил благодарствени адреси.
През зимата на 1992 г., хвърляйки се в ледените води на река Росица, Досьо Досев спасява две деца от удавяне. В началото на неговата 75-а годишнина той би носил с чест отличието „Почетен гражданин на Севлиево“.
Джузепе Русо – ръководител на „АББ България” – клон Севлиево, активно подкрепящ редица дарителски акции
С официалното отличие „Почетен знак – Севлиево“ ще бъде награден и ръководителят на „АББ България“ – клон Севлиево Джузепе Русо. През юни 2017 г. той поема управлението на „Хитачи АББ Пауър Гридс България ЕООД”. Роден е в Австралия, семеен е, с три деца. Международната му кариера започва в Китай. Работил е в заводите на АББ повече от 30 г., включително в Индия, Виетнам, Австралия, а сега и в България.
През годините компанията е съпричастна към местната общност и в много случаи поема социална отговорност, която е в помощ на хората в Севлиево и региона. Под ръководството на Русо е подобрена инфраструктурата на фирмата в Севлиево. Осигурени са безопасни условия на труд и допълнително обучение на място на работниците и служителите. Осигурени са над 400 работни места. Г-н Русо се включва в предоставянето на легла за хирургичното отделение и в
дарителска кампания за купуване на апаратура за детското отделение на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“. Оказва подкрепа към детските заведения и училищата, с които работи. Подпомага изграждането на детски площадки и подобряването на инфраструктурата в
община Севлиево.
Дарина Цонкова – дългогодишен директор на ДГ„Мечо Пух“, живот в полза на обществото
В ОбС е постъпило предложение от общински съветници за удостояване на Дарина Лазарова Цонкова с официално отличие „Почетен знак – Севлиево“. Предложението е обосновано с дългогодишните й изяви в обществения живот на общината, в изграждането на гражданско общество, организирането на редица събития и благотворителни каузи.
Дарина Цонкова е родена в с. Хирево, омъжена, с две дъщери. Завършва образованието си във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и започва да работи като детски учител в с. Дамяново. Професионалният й път преминава от учител към директор на
градина, като поема и поста директор на почти единствената по рода си ДГ „Мечо Пух“ – обединила детските заведения от селата в община Севлиево. Така малко повече от четири десетилетия възпитава малките жители на нашата община. Дарина Цонкова е
личност, която се раздава както на професионалното поприще, така и в обществения живот на общината. Силна, борбена и много деликатна, тя може да бъде учител за по-младите си колеги както с професионалните си качества, така и с личните, които са достойни за
уважение и отличие. Създател и член е на няколко неправителствени организации в града ни, променили облика на обществото – сдруженията „Училищно настоятелство – Севлиево“ и „Надежда 2001“.
Мария Петкова – дългогодишен директор на ДГ
За големи заслуги в областта на стопанския, духовния и обществения живот, дългогодишната директорка на ДГ „Пролет“ – Мария Петкова, е предложена за официалното отличие „Почетен знак – Севлиево“.
Мария Петкова е родена в гр. Севлиево, омъжена, майка на три деца – дъщеря и синове близнаци. Завършва образованието си във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и започва да работи като млад детски учител в с. Богатово. След това работи като учител и директор в
детска градина „Пролет“ в Севлиево. Г-жа Петкова се е доказала с висок професионализъм, безгранична отдаденост, непрестанно желание за развитие и въвеждане на иновации в сферата на предучилищното образование. Тя работи за развитието на предучилищното образование в общината повече от четиридесет години с много дипломатичност, упоритост, създавайки високи стандарти на работа с родители и деца. Участва активно в
обществения живот на общината. Учредител и член е на неправителствените организации „Училищно настоятелство – Севлиево“ и „Надежда 2001“. Повече от двайсет години участва дейно в обществено икономическото развитие на община Севлиево.
Христофор Лалев – пет мандата общински съветник, финансист, с дейно участие в обществено-икономическото развитие на общината
В ОбС е постъпило предложение за удостояване и на Христофор Гатев Лалев с официално отличие „Почетен знак – Севлиево“. Предложението е обосновано с дългогодишните изяви на г-н Лалев. Роден е в Севлиево, където завършва средното си образование. Висше образование завършва във ВФСИ „Д. А. Ценов“ Свищов със специалност „Счетоводство и контрол“. Работил е лато главен счетоводител в завод „Росица“, после в „Стопанска банка“ АД и СЖ „Експресбанк“. От 2001 г. е директор в „Общинска банка“АД и „Инвестбанк“ АД. През тези 25 години, банките, в които е работил, обслужват бюджетните средства на Община Севлиево. От 1999 г., пет поредни мандата, до 2019 г. е общински съветник, като от 2005 – 2011 г. е председател на ОбС.
Заеманите постове в обществения и финансов сектор на община Севлиево, са давали възможност на Христофор Лалев да има професионален поглед и дейно участие в обществено-икономическото развитие на община Севлиево.
Галя Христова – заслужен читалищен деятел, дългогодишен секретар на НЧ „Развитие – 1870“
Галя Димитрова Христова също ще се нареди до носителите на официалното отличие „Почетен знак – Севлиево“. Родена е в гр. Враца, семейна, с две деца. Завършва средното си образование в СПГ „Христо Ботев”, Враца. Завършила е Държавен библиотечен
институт – София, специалност „Библиотекознание и библиография”, а по-късно – във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” придобива специалност „Българска филология и история”. Работила е като библиотекар в Окръжна библиотека – Велико Търново от 1975 година до 1978 година, а после осем години в Окръжна библиотека – Габрово. От 1987 година Галя Христова заема длъжността „методист културно-масова работа” в НЧ „Развитие – 1870”, а от 1989 година е секретар на севлиевското читалище.
На 1 ноември 2019 г. Галя Христова бе отличена с най-високото
отличие на Съюза на народните читалища – „Заслужил читалищен деятел”. Това отличие е свързано с нейния изключителен принос в развитието на общонародното читалищно дело и отстояване височините на човешкия дух. Галя Христова активно подпомага и до днес активния културен живот в Севлиево.
Цветан Макавеев – активен участник в развитието на спорта
Цветан Ботев Макавеев също ще бъде награден с отличието „Почетен знак – Севлиево“. Предложението е обосновано с активното му участие в разви
тието на спорта и обществения живот на града.
Роден е през 1978 г. в град Севлиево, семеен е, с две
деца. Средното си образование завършва в град Ловеч, в СУ „Христо Никифоров“ с профил футбол. Играл е за ФК „Литекс“ гр. Ловеч, ФК „Видима – Раковски“ Севлиево, СФК „Етър“ Велико Търново“. Собственик и управител е на няколко фирми, осигуряващи работни места за над 300 човека. Активно подпомага развитието на младежта и спорта в Севлиево, има дейно участие в обществено-икономическото развитие на община Севлиево.