Нови 6.4 млн.лв. отпуска Правителството за продължаване на работата по водните проекти в Севлиево, съобщи кметът д-р Иван Иванов, в края на миналата седмица. Новината дойде в момент, когато безводието и тежкия воден отново са най – дискутираната тема в социалната мрежа.
Но най-потърпевши са жителите на селата по източния водопровод, които получават вода от водоноски. Напълно основателен е гневът на хората, защото от години са подложени през горещите летни дни на строг воден режим. Напълно основателни са и въпросите им за парите, необходими за завършване на двата проекта за подмяна на довеждащите водопроводи, през които изтича питейната вода. “Няма ли европейски средства за решаване на проблема в Севлиево”, питат потребители в севлиевска ФБ-група. Да, ще има, но след две години, защото са пропуснати възможностите на програмния период 2014-2020 за кандидатстване за европейски инвестиции във ВиК сектора. Причините вече са известни – ОбС много късно даде съгласие общинското дружество “Бяла” да се присъедини към ВиК асоциацията, за да се отговори на изискването на ЕС във всяка област да има единен ВиК оператор. Каква е левовата стойност на това упорство и какво можеше да се направи с тези пари? Как ще се използват новите 6.4 млн.лв. от държавния бюджет? Въпреки че в.”Росица” не веднъж е давал отговори на този въпрос, чрез мненията и гледните точки на различни експерти, в т.ч. и на кмета д-р Иван Иванов, отново го задава защото събития от последните дни, дават повод да се мисли, че проблемът с безводието в община Севлиево се употребява за политически пиар.
-Д-р Иванов, не отдавна Вие казахте, че при наличие на финансиране има готовност веднага да продължи работата по водните проекти. Какво означава това във времето, след като вече е ясно, че държавата ще отпусне 6.4 млн.лв?
-За първия участък от източния водопровод имаме работен проект; разрешение за строеж; избрани изпълнители за строителни дейности, авторски и строителен надзор; имаме и сключени договори с тях. Така, че при получаване на средствата, веднага може да започнат строителните дейности по този първи клон, който е с дължина 2 351 м. Имаме уверението, че ще получим финансиране и за втория участък, който е с дължина 5 421 м. Това означава, че близо 8 км от водопровода ще бъдат подменени с тези средства, които очакваме да получим с ПМС.
Важно е да се знае, че тези близо 8 км. са най-компрометираната част от източния водопровод, който е с дължина до с.Добромирка над 30 км. Очакването е, че след завършването на тази реконструкция общите водозагуби ще намалеят и ще има подобрено водоснабдяване за населените места, които се получават вода от него.
-Каква ще бъде ширината на тръбите, за да се гарантира добро водоснабдяване, но и пестене на средства – имаше мнения, че толкова широки тръби не са необходими?
-Водопроводът от с.Стоките към с.Добромирка е изграден с 545 мм. тръби. Проектът за реконструкция включва част от него – до преминаването през Витата стена, да бъде изграден с 500 мм. тръби, т.е. с намален диаметър, а след това да продължи с тръби, които са с диаметър 315 мм. Това до известна степен ще намали разходите за реконструкцията. Това е и проектантското решение, за да може водата да се достави на 30 км. гравитачно. За този водоповод не са предвиждани помпени станции. Ако се използват тръби с по-малък диаметър, е необходимо да се изграждат и помпени станции. Този водопровод захранва м.Севлиевски лоза и Източната индустриална зона. Предвижда се в бъдеще да бъде изградена по-голяма връзка за захранване и на град Севлиево, като резервна възможност за водоснабдяване на града. Защото, недай си Боже, при една авария на металния водопровод, няма да има друга възможност.
-Един от въпросите, които много често задават читателите на вестника е, какво количество вода постъпва ежедневно в ПСПВ с. Стоките?
-Към настоящия момент общото количество вода, което постъпва в Пречиствателната станция за питейви води, е 160 л./сек. Предходните дни е имало и по 170,180 л./сек., различно е постъплението на вода. Със сегашната система за водоснабдяване, за да няма режим, количеството вода трябва да бъде над 320л./сек. Веднага ще поясня, че по стоманения водопровод за град Севлиево и селата, които се водоснабдяват от него, при налични 140 – 150 л./сек.вода, се обезпечава водоснабдяване на 100%, без какъвто и да е режим. Проблемът е с този източен водопровод, от който, за да закараме в с.Добромирка вода 5 л/сек.,трябва да се подадат на с.Стоките 150 л/сек.
-Всъщност това ли е причината за недоволоството на жителите по селата, че те са на строг воден режим, а за жителите на града такъв няма?
– В момента водните количества са такива, че няма техническа възможност да се подаде вода за източния водопроводен клон и тези села, които са на него, я получават от водоноски.
В града живеят 25 хил.жители, тук има над 1200 фирми, които осъществяват своята дейност. В града са всички училища, детски градини, здравни и лечебни заведения. Не мисля, че трябва да лишим жителите на града, бизнеса и всички институции, като спрем водата за два дни, за да се направи опит да се подаде вода по етернитовия водопровод, като 80-90% от нея ще изтече и няма да стигне до потребителите. И в момента Общината, и ВиК търпим упреци, че не се подава вода по източния водопоровод. Но няма как, при това количество да подаваме по-често вода.
Има и още един, много важен факт – поне от преди 20 години не е имало такова маловодие, каквото има сега. И то се усаща не само в Севлиево, но и в цялата страна.
-Г-н Кмете, въпреки че преди няколко седмици Вие дадохте информация пред ОбС какво е направено през последните години за решаването на водния проблем на Севлиево, а ние я публикувахме на страниците на в.”Росица”, пак Ви задавам този въпрос, защото трябва да се знае кой какво е направил и каква отговорност трябва да носи за безводието в общината толкова години.
-Имаме пректна готовност за всичките трасета. И двата водопровода са довеждащи, и са етернитови. Разликата е само в тръбите. Този, който е от ВЕЦ “Видима“ до ПСПВ “Стоките”, е 20,5 км и с ширина на тръбите 400 мм – половината от тях са подменени, благодарение на средствата, които отпусна правителството с ПМС в две, последователни години. Половината от него – 10 км. е подменен. Остават да се подменят и останалите 10 км., които се намират на територията на община Априлци, защото в момента водното количество в р.Видима е по-голямо от водните количества, които пристигат от притоците на р.Росица и ВиК използва.
Аз пак ще кажа, че за мен и двата водопровода са еднакво важни за водоснабдяването на общината. И те трябва да бъдат на 100% подменени.
-Вие казахте, че Общината има проектна готовност да продължи работата по започнатите водни проекти по довеждащите водопроводи. Каква е готовността за продължаването на други ВиК проекти, започнати през годините?
-Освен тези два водопровода, които са публична държавна собственост, ние имаме проектна готовност и да водопроводите, които не са подменени в града. Когато изпълнихме проекта, известен като “Воден цикъл”, при който беше подмемена голяма част от канализационната мрежа, бяха подменени и над 4500 водопроводи в град Севлиево. На следващ етап разработихме проект, одобрен от всички инстанции, който има и разрешение за строеж за оставащите близо 7500 м. неподменени водопроводи в града. Това е друг проект, който включва цялата водопроводна мрежа в град Севлиево. През тази година със собствени средства в момента подменяме водопроводите по няколко улици, които са част от този проект. Така, че по проектна готовност, ние сме много години напред. И всичко това сме направили със собствени средства. И вече изпълняваме поетапно. Далеч съм от мисълта, че ще може наведнъж да получим финансиране и да изпълним всичко. Не мисля, че някой разумен човек може да си помисли, че е възможно. Но ние започнахме поетапно и продължаваме със средства, които ще получим отново от националния бюджет – целево, благодарение на правителството на ГЕРБ.
-Можеше ли решаването на водния проблем да започне по-рано?
-Можеше, ако имаше направени проекти. Аз не веднъж съм казвал, че преди 12 години започна генералното решение на водния проблем в Севлиево. Знаете ли, че дори този водопровод, който е строен 60-те години на миналия век, не беше нанесен на съответните кадастрални карти? Ще дам пример с това, че в Острец – община Априлци има жилищни сгради, построени върху водопровода. И в момента в проекта се предвижда изменението на трасетата по уличната мрежа. Това е недопустимо! А ние започнахме от там, откъдето трябва да се започне – от създаването на Регионален генерален план за водоснабдяването на община Севлиево, с проектите и всички последващи процедури до строителството.
-Д-р Иванов, колко европейски средства щеше да получи Община Севлиево, ако навреме общинското ВиК дружество беше присъединено към ВиК асоциацията?
-Общината щеше да получи 5 млн. евро по ОП”Развитие на селските райони”. Но условието на ЕС за кандидатстване беше областта да има единен ВиК оператор. Правихме много опити ОбС да разреши присъединяването, но доста време се чудихме. В крайна сметка се взе това решение, но заради политическите инсинуации на опозицията изтървахме тези 10 млн.лв., с които можеше да се направи един от участъците по източния водопровод. Изпуснахме и по-голямата възможност да сме една от първите общини за направата на предпроектни проучвания за кандидатстване по новата оперативна програма “Околна среда”, която отпуска над 2 млрд.лв. само за сектор “Води”.
-Откраднати ли са тези 34 млн.лв. вложени във ВиК инфраструктура в община Севлиево, както твърдят местни медии?
-Това са средства, които са инвестирани и за подмяна на канализацията в града. В тях са включени и всички разходи за проектиране, за авторски и строителен надзор, за строителство. Тези внушения са отново опит да се настройва общественото мнение, че нищо не е направено за решаване на водния проблем в общината. Напротив! Много работа сме свършили през тези години, като общинско ръководство. И всичките тези средства са отишли на място, където трябва да отидат.
-Как ще коментирате загрижеността на севлиевци, които потърсиха помощ за решаването на водния проблем от президента Радев и от вицепрезидента Илияна Йотова, която беше на посещение в с.Добромирка на 15 септември? Бяхте ли информиран за нейното посещение?
-Да, бях информиран и нямам нищо против жеста на уважение към учениците и учителите от това училище на г-жа Йотова. Но нейното посещение беше съпроводено от функционери на БСП от Габрово и Севлиево, които направиха жалък опит за демонстрация на съпричастност и помощ, като даряват 8 туби с вода. Това е несполучлив опит за политически пиар… За един народен представител да покаже милосърдие с 8 туби вода за 16 лв. е най-малкото смешно и жалко! Като иска да помогне, да беше подарила поне две водоноски.
Мисля, че нито президента Радев, нито г-жа Йотова имат инструментите, които да задействат, за да се получи финансиране. То се получава само от държавния бюджет или от европейски програми.