Утре в 10 часа пред жители и гости на селото ще бъде представена книгата „Село Сенник“. Неин автор е историкът Петко Недялков, който в последните години натрупа солиден опит в писането на книги за населени места в нашата община, а последният му труд е книгата за читалище „Развитие“, създадена по повод 150-годишнината на читалището, която се навърши през май 2020-а.
Написването на историята на Сенник, която обхваща периода от създаването му през 15 век до наши дни, е започнало през април 2017 г. и е приключило през април 2020-а. Авторът бил затрупан с изключително много писмени данни, а самият той прекарал месец и половина в Държавния архив в Габрово, за да набере още данни, които му били необходими.
Книгата е отпечатана в издателство „Екс-прес“ – Габрово, а този избор е на Иван Иванов – председател на читалището в Сенник.
Книгата за Сенник ще представи авторът й, който се чувства притеснен в тази роля. „Когато в началото на 2017 г. получих предложение да напиша история на село Сенник, бях сериозно изненадан. Знаех, че за миналото на това голямо и жизнено селище вече има издадени две книги – „Моето родно село” на Петър Курдов и „Прослава на село Сенник” от семейство Янка и Димитър Балкански. Необходимостта от написването на история на селото е била почувствана още към средата на миналия век, когато учителят Йонко Мичев събира много материали и пише своята „Кратка история на село Сенник”. За съжаление, тя била в един екземпляр, който се загубва и се налага да бъде възстановявана, наистина в много кратък вариант, по спомени. Той е автор и на история на местната кооперация. Но така или иначе, цялостна история на селото, която обединява всичките периоди в неговия живот и развитие – от основаването му до наши дни – нямаше“, разказа Петко Недялков за в. „Росица“.
Инициативата за написването на книгата е на Цветан Цонев – тогава кмет на Сенник, и Иван Иванов – председател на читалището в селото. Принципната позиция на двамата и на Петко Недялков, че цялостната история на селото не е събрана в едно, определя и структурата на книгата. Първата й част е посветена на географското местоположение и населението на Сенник, след което са представени етнографските му особености. По-нататък е предадена историята за създаването на селището и се проследяват събитията
до Освобождението от турско робство. Хронологически следват етапите на развитие през капиталистическия и социалистическия период, а на финала са фактите от периода на демократичните промени през 1989 г. до наши дни.
Текстът е богато илюстриран с 411 снимки, някои от които се публикуват за пръв път, а 48 таблици дават обилни сведения по най-различни въпроси, каза на финала г-н Недялков.