-Г-н Кмете, доколко основателни са притесненията на севлиевци, че сухата зима предвещава по-скорошен воден режим?
-Не се наемам да прогнозирам дали липсата на достатъчно сняг ще се отрази на водоподаването, защото сме свидетели назад в годините на различно количество вода във водоизточниците, независимо от метереологичните условия.
По-важното е, че ние продължаваме да работим по значимите проекти на водопреносната система, за да може максимално да намалим водозагубите по нея. Целта е, дори и при намалено количество вода от водоизточниците, да няма режим на водата. Коментирахме и миналата година, че количеството, което имаше през месец септември, е достатъчно за нуждите на потребителите, ако не изтича по водопроводите.
-Нека да обобщим – какво е направено до момента и какво още трябва да се направи, за да продължи решаването на проблема?
-През миналата година започнахме да работим по двата важни проекта с частичното финансиране, което получихме от МРРБ. Приключихме един етап по проекта за подмяна на довеждащия водопровод от Априлци до Стоките. Другият проект е за увеличаване на капацитета на бункерните помпени станции. В момента продължаваме да работим и по двата проекта.
В края на 2017 г. за довеждащия водпровод получихме 3 млн. лв. от правителството. В момента се извършват подготвителни работи по трасето, защото то е доста сложно – необходимо е да се изсекат дървета, да се направят пътища, за да се стигне до водопровода. При подходящо време ще започнат реалните строителни дейности.
Работим и по финализиране на процедурата за обявяване на обществена поръчка за изпълнител на втория етап на проекта за увеличаване капацитета на бункерните помпени станции. В близките дни тя ще бъде обявена. Надяваме се да получим финансиране от МРРБ за този втори етап на проекта. Освен това подготвихме друга част на проекта за водопровода, който тръгва от Стоките в посока на селата, които се водоснабдяват от Балкана. Обявена е и процедура за избор на изпълнител. Така че важните проекти, които започнахме през изминалата година, продължаваме да изпълняваме и през тази. Имаме финансиране за тях и се надявам в максимално кратки срокове да успеем да ги финализираме. По единия от тях ще продължим да работим и следващата година. Няма как такъв голям обект, с толкова дълго трасе и голямо финансиране, да се изпълни за една година. Става въпрос за довеждащия водопровод от Априлци до Стоките. Работим целенасочено и последователно по решаването на проблема с водоснабдяването с ясното съзнание, че това трябва да бъде направено. Не само защото дълги години само се говореше за този проблем, а нищо не се правеше, а и защото жителите на общината заслужават и очакват той да бъде решен. Както виждате, за първи път имаме подкрепата на правителството и реално се отпускат целеви средства и през 2017, и през тази година за решаването му.
-Водният режим през миналото лято извади на преден план и необходимостта от възстановяване на местните водоизточници. Какво ще предприеме Общината в тази връзка?
-Трудно се намират нови водоизточници, но има възможност да се възстановят местни такива, които дълго време са се използвали за водоснабдяване на населените места.
Единият от проектите, по които вече се работи, е за възстановяване на дейността на помпена станция „Дълбоки“ в с. Крушево. Другият е за допълнително водоподаване към с.Буря от помпената станция в с.Гостилица. За този проект имаме проектна готовност – стойността е за около 85 хил.лв. Инвестицията е заложена в Инвестиционната програма на ВиК “Бяла“ за тази година. В зависимост от времето ВиК операторът да стане единен за цялата област, е възможно проектът да се финансира от държавия оператор. Ако обединяването на двата ВиК оператора се забави, проектът за с.Буря ще се изпълни от годишната инвестиционна програма на „Бяла“ ЕООД.
-Г-н Кмете, може ли да се каже, че подменените водопроводи през миналата година, макар и не напълно, ще намалят изтичането на питейна вода, преди да е стигнала до потребителите?
-Може да се каже, че това, което беше направено миналата година, е в полза на намаляване на големите загуби вода от водопроводите. Затова продължаваме и тази година. Като реализираме проектите, със сигурност ще се реши проблемът с водоснабдяването на град Севлиево, където живеят две трети от населението на общината.