Двадесетина жители на Севлиево посетиха къщата на д-р Атанас Москов в петък, когато за четири часа тя бе отворена за посещения, по повод 117-годишнината от рождението му, която се навърши в този ден, 28 август.
„Дойдоха възрастни мъже и жени, но и млади хора, ученици, които споделиха, че с голям интерес са разгледали къщата и са впечатлени от скромната обстановка, но и от невероятната атмосфера, която се усеща в единствената стая, съставляваща дома на семейство Рене и Атанас Москови.“ Това каза Димитър Димитров – уредник от Историческия музей в Севлиево, който посрещаше посетителите в петък.
Всеки севлиевец, който не е прекрачвал прага на тази къща, би трябвало да се възползва от следващи възможности, за да го направи. Дори четвърт век след кончината на д-р Атанас Москов, домът, в който е изживял дните си, продължава да говори за величието на обитателите му. Една-единствена стая, която служеше и за кабинет, и за спалня, и за гостна, и за трапезария. Боядисани стени, върху които единствената украса са картините на талантливия му син Симеон, които дават заявка, че ако смъртта не го бе отнесла едва 20-годишен, той би станал световноизвестен художник. Бюрото му, на което стои пишещата му машина, а до нея – лупата, която използва заради влошеното си зрение, очилата му. Снимки, един брой на вестник „Свободен народ“ от 1993 г., стар радиоприемник, малък телевизор, книги, две единични легла, разположени в двата края на стаята. Аскетична обстановка, в която обаче има атмосфера. А тя някак навява в посетителя мисълта, че не материалното има значение, след като в такава скромна стая титан на мисълта и на човечността като д-р Атанас Москов преживя дните си и същевременно остави толкова много след себе си.
По традиция, Историческият музей в Севлиево обявява ден на отворените врати, когато отбелязваме годишнини, свързани с живота и делото на д-р Атанас Москов. Обаче домът-музей, в който бе превърната къщата му, може да бъде посетен и в останалите дни на годината, след заявка при историците ни.