Лицата, които ползват работно място за обучение на чираци по смисъла на Закона за занаятите и извършват патентна дейност от посочените в т. 10 на приложение № 4, заплащат 50% от определения патентен данък за съответното работно място, също от 1 януари 2021 г.
Галина Николова
Считано от 1 януари 2021 г., размерът на данъка върху недвижимите имоти на физически лица се определя в размер на 2,2 на хиляда върху данъчната оценка на тези имоти, вместо сегашните 1,7 на хиляда. Това е пряката последица от цялостната промяна на чл. 15 от Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на община Севлиево, която Общинският съвет прие на заседанието си миналия вторник. Сега размерът на данъка е 1.7 промила за недвижими имоти на физически лица и жилищни имоти на юридически лица и 2.2 промила за нежилищни имоти на юридически лица.
Предложението за промяната бе внесено от кмета д-р Иван Иванов, но е наложено от констатация на прокурор Даниела Йовчева от Районната прокуратура в Севлиево, че разпоредбата на чл. 15 от Наредбата е незаконосъобразна, защото противоречи на разпоредбата на чл. 22 от ЗМДТ /Закон за местни данъци и такси/, тъй като не е определен в точност размерът на данъка на недвижимите имоти, като е и въведена диференциация за недвижимите имоти – за жилищни и нежилищни нужди, и на данъчно задължените лица – на физически и юридически. Оказва се обаче, че законовите разпоредби изискват дължимият данък от данъчно задължените лица да бъде в границите, посочени в чл. 22 от ЗМДТ, но да е определена една ставка. Промяната в чл. 15 от Наредбата е продиктувана и от решение на Конституционния съд, което влезе в сила през април тази година, с което текстове от ЗМДТ бяха обявени за противоконституционни.
Тези текстове въвеждаха по-високи промили, с които се облагат имоти на граждани в курортни селища. След като съдът отмени спорните разпоредби, в Закона за местни данъци бе въведена единна ставка за всички имоти, без значение дали са на физически или юридически лица, дали са жилищни, или нежилищни. С решението си съветниците изравниха ставката за физически и юридически лица и определиха размера на данъка, който може да бъде в границите от 0,1 до 4,5 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот. Според ЗМДТ, размерът на данъка върху недвижимите имоти се определя от общинските съвети по места.
Внесените текстове предизвикаха дебати, които започна Емилиян Маринов от група „БСП за България“, като отбеляза, че през октомври 2019 г., когато бе предизборната кампания за местна власт, никой не е казвал на хората, че местните управленци ще вдигат данъците. Той отчете аргументираността на администрацията, която предлага промяната, но настоя, че такова нещо в предизборните обещания не е имало. Затова заяви, че ще гласува „против“ предложението за решение и на свой ред предложи да се подготви ново предложение за решение, с друга ставка, което да бъде внесено за гласуване.
Ердоан Узунов от групата на ДПС, в качеството си на председател на комисията по обществен ред, заяви, че да се интерпретира по този начин темата, като се иска намаление на данъка за юридическите лица, е популизъм. Наредбата е от 2008 г. и вече 12 години гражданите са плащали по тази по-ниска ставка, което не е малка протекция за тях, а фирмите са поемали по-голяма тежест, заяви той.
Димитър Тонев от група „Ние, гражданите“, който е член на комисията по обществен ред, призна, че на заседанието й наистина се е получил дебат. Той призова да не се гласува предложеният промил от 2,2 промила защото вдигането на ставката е с 30% спрямо сегашния й размер и това ще затрудни гражданите, а да се помисли за друг размер. В същото време той изрази съгласие, че не бива да се ощетява и общинският бюджет.
Според вносителя на промяната д-р Иванов, с повишението на промила, в общинския бюджет ще постъпят между 90 и 100 хиляди лева. Ставка от 2,2 промила е приета на много места в страната, община Севлиево е в средата и под средата на размера й в България, информира още кметът. Той е наясно, че жителите на общината няма да посрещнат с добро чувство това повишение на данъка, но също е наясно и с това, че законовите разпоредби трябва да се спазват. Преди гласуването кметът настоя, че в предизборната си кампания не е обещавал, че няма да се вдигат данъци.
След изказаните мнения предложението бе подложено на гласуване и събра 18 гласа „за“, и 8 – „против“, дадени от „БСП за България“ и „Ние, гражданите“, 18-те „за“ бяха достатъчни, за да бъде прието.
Освен това повишаване на промила за физическите лица, бе прието и частично изменение в чл. 52, ал. 1, т. 4 от Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на община Севлиево. След тази промяна текстът на разпоредбата регламентира, че лицата, които използват работно място за обучение на чираци по смисъла на Закона за занаятите и извършват патентна дейност от посочените в т. 10 на приложение № 4, заплащат 50 на сто от определения патентен данък за съответното работно място. Намалението се ползва при условие, че към декларацията по чл. 61Н от ЗМДТ е приложено копие от удостоверението за вписване в регистъра на чираците, издадено от съответната регионална занаятчийска камара.