БОРИСЛАВ МАРИНОВ
В късния следобед на 19 август, на страницата на Министерството на образованието и науката се появиха дългоочакваните, най-вече от училищните библиотекари, резултати от класирането на проектите, одобрени за финансиране по модул Д – „Библиотеките като образователна среда“ към НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“.
Сред тръпнещите в очакване бяха и три севлиевски училища – ОУ „Стефан Пешев“, ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ и СУ „Васил Левски“. Според официалния списък, съдържащ общо 142 одобрени за финансиране училища в България, става ясно, че от област Габрово зелена светлина получават само 5 училища – 4 в Габрово и едно в Севлиево. Севлиевското СУ „Васил Левски“ ще получи 5 500 лв. (от 6 000 възможни), които основно ще трябва да вложи в закупуването на нови книги за библиотечния си фонд и за обособяването на кът за четене. Подборът на книги, които да бъдат включени в проектното предложение, бе осъществен чрез допитване до всички ученици, обучаващи се в гимназията. В специално изработената анкета те посочиха заглавията, които биха желали да открият на рафтовете в библиотеката.
Сред дейностите, които училищното ръководство предвижда, са и осъществяване на партньорство с Градската библиотека в Севлиево, където ще бъдат организирани интерактивни учебни часове, извънкласни четения и други. Бъдещият кът за четене ще стане място, на което учениците ще имат възможност да се срещат с известни журналисти и писатели, а също и да обменят опит в сферата на информационните технологии.
Идеята на модула към Националната програма е да се подпомогне популяризирането на училищните библиотеки като място, в което се насърчава мисленето, въображението и творчеството като част от учебния процес, да се подкрепят съвместни инициативи с обществените библиотеки, да се формират навици за четене и умения за учене през целия живот, да се формира отношение към културата като цяло.
Наличието на съвременна училищна библиотека е от изключително значение, за да се осигури именно това – стимулираща среда за личностното, социалното и културното развитие на учениците.
Създаването на модул Д е следствие на една недобра статистика – след подадена информация от регионалните управления на образованието относно актуалното състояние на училищните библиотеки в страната се установи, че от 2 277 училища – държавни и общински, в 1 386 от тях има създадени училищни библиотеки, а в 891 – библиотечен фонд не е наличен, като има училища с библиотечен фонд от 30 книги и такива с над 50 000 книги.