И през 2020 година НЧ „Развитие-1870“ в Севлиево ще продължи да развива дейността си в основните направления, които през годините са доказали смислеността си – работа с деца и младежи, развитие на любителското творчество и клубните дейности, културно-масова работа, кинопрожектиране, организиране на национални изяви, активно партньорство с общинската администрация, образователните и културните институти, неправителствените организации и бизнеса, обновяване на материалната база и подобряване на финансовото състояние. Това е записано в насоките за работа на севлиевското читалище през тази година, приети на годишното му отчетно събрание, което се проведе в края на юни.
В детската музикална школа се обучават 80 деца в класове по пиано, класическа китара, акордеон, синтезатор, тамбура, солфеж, в народно пеене – индивидуално. В школата по изобразително и приложно изкуство се обучават 40 деца в 5 групи. В школата за народни танци се обучават 160 деца в 5 възрастови групи. Възпитаниците на всички школи заплащат такса, която обаче има повече символичен характер, като читалищното ръководство от доста години насам въведе облекчения при заплащането им, когато се обучават братчета и сестричета.
Дейността по развитие на любителското творчество и клубните форми цели да привлича по-широк кръг от хора, като същевременно се повишава художественото ниво и жанровото разнообразие на създавания културен продукт, което пък обогатява културния живот в цялата община.
В тази сфера се залага на фолклорен ансамбъл „Развитие”, който включва няколко формации – детска група за народно пеене от 8 деца, детски фолклорен ансамбъл – младша възраст – 30 деца, детски фолклорен ансамбъл – 30 танцьори и певци, подготвителна група за основния ансамбъл – 40 деца в 2 групи, камерна танцова формация, фолклорен ансамбъл – 40 танцьори и певци, и курс за овладяване на български народни хора – 140 души.
Балетният състав събира 40 деца, разделени в 4 групи и балетно студио. Детското театрално студио обединява 10 деца, които тази година подготвят нова пиеса. Младежкият театрален състав, който наброява 7 души, също готви нова пиеса, драматичният театър, който е обединил 8 души, ще подготви съвместно с младежкия театрален състав 1 пиеса, куклено-театралният състав от 8 души също репетира нова пиеса.
Фолклорна формация „Веселина”, която наброява 16 души и вокална група за градски песни „Хармония” – 12 души, продължават да обогатяват репертоарите си. Фотоклубът, в който членуват 10 души, планува самостоятелни изложби и участие в пленери. В литературния кабинет „Пеньо Пенев” се срещат 14 души, които плануват изявите си, свързани с литературни четения, представяне на нови книги и др.
Разбира се, извънредната ситуация, наложена от пандемията от коронавирус, промени обичайните занимания и изяви на формациите при читалището, но те продължават да работят и да се развиват. Те си остават основния фактор за разнообразяването на културния живот в града и общината.
Основната цел пред кино „Севлиево 21 век“ си остава една и съща – осмисляне на свободното време на жителите на града. Стремежът, както и досега, е да има ежедневни прожекции, заглавията да се подбират така, че да бъдат показвани в датата на световната им премиера и да се прожектират всички нови български филми.
Читалището не се отказва и от организирането на национални изяви на наша територия, които определят Севлиево като град със специфичен духовен облик, а същевременно популяризират изкуството, стимулират изявите на любителските колективи и създават нови контакти между различните творци. Тази година в плановете са провеждане на десетия национален фестивал на любителските театри за деца „Вълшебникът театър” и на деветия национален събор на групи за български народни хора „Северняшки гайтани”.
Частично обновление на материалната база
Лятото, като сезон, подходящ за ремонтни дейности, ще бъде използвано за частични ремонти в читалището през 2020-а. Целта е да бъдат създадени съвременни условия и удобства за всички, които посещават читалищните школи, състави и клубове.
Вече започна частичният ремонт на гримьорната и боядисване на помещенията на детската музикална школа. Подновява се и покривът.
Освен това през тази година е предвидено да бъдат закупени костюми за балетния състав и необходимия реквизит за нормалното функциониране на школите и съставите на читалището.
На отчетното събрание през юни членовете на читалището маркираха и начините, чрез които би могло да се подобни финансовото състояние на читалището – чрез увеличаване броя на членовете му, разработване и участие в проекти, които осигуряват външно финансиране и активни контакти с потенциални дарители.
Снимки – архив