Случаите на заразени с коронавирус в страната се увеличават. За съжаление, в тази статистика вече влиза и Габровска област. Заразени с вируса имаше от всяка община. В Севлиево имаше пациент, който не можа да се пребори с острата инфекция. Какви са уроците за медиците в МБАЛ ”Д-р Стойчо Христов”? Макар специалистите да казват, че болестта вече преминава по-леко и има адекватна терапия, каква е готовността на лечебното заведение да се справи с по-тежки случаи, ако, не дай, Боже, има такива, коментира за в. ”Росица” управителят на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов” д-р Пламен Цеков.
– Д-р Цеков, как ще коментирате обстановката в страната с увеличаване на случаите на коронавирус?
– Мисля, че обстановката не е толкова усложнена. Във времето, когато бяхме ограничени и нямахме масови събирания, нямаше как да се разпространява вирусът, но той беше сред нас. Според мен той се развива по обичайния си начин. И, както казват специалистите, лека-полека ще премине през всеки един от нас или при по-голяма част от нас, и в един момент ще трябва да изчезне. Хубавото при тази усложнена обстановка е, че вече знаем доста за характера на този вирус. Знаем как атакува организма, знаем какви усложнения предизвиква, затова и терапията вече е по-успешна. Както се вижда, намалява броят на смъртните случаи – те са единични и са далеч, далеч от нивата, които видяхме в Западна Европа.
– Каква е ситуацията в ръководената от Вас болница с екипите, медицинския персонал – чуваме за болници, в които медиците изразяват несъгласие да лекуват болни с COVID 19? Какви са настроенията в севлиевската болница?
– След първоначалния стрес в персонала, постепенно се преодоля тази криза на психиката. В момента се работи в нормалния ритъм, с тази разлика, че вече се има едно наум. Което означава, че очакваме да има пациенти и с COVID 19. В болницата преминаха двама с такъв вирус – за съжаление, единият беше с негативен край. Другият пациент беше наша служителка – медицинска сестра. Тя преодоля вируса сравнително добре. Медицинският персонал се убеди, че ако спазваме предписаните мерки за дезинфекция, дистанциране, носене на маски, внимателно отношение при боравене с биологичните материали, няма да имаме проблеми. За момента ситуацията е под контрол
– Смятате ли, че ние, българите, си взехме поука от това, което се случи в началото на пандемията и продължава да се случва? Как ще коментирате разделението по темата за опасността от COVID 19 и от Ваши колеги, медици?
– В зависимост от задълженията и отговорностите, които имат нашите колеги и представителите на различните институции, всеки гледа на проблема от неговата камбанария. Правителството и Националният оперативен щаб преценяват мерките от гледна точка съхраняване здравето на населението като цяло. Другата група от тесни специалисти в областта на вирусологията и инфекциозните болести разглежда проблема от чисто научна гледна точка. И двете страни са прави – с тази разлика, че те трябва да намерят баланса на своите крайни виждания, за да дадат едно спокойствие на населението. Аз мисля, че вече сме свидетели на този баланс. И двете страни като че ли разбраха, че крайностите не водят до успокояване на хората и решаване на проблема, а до нагнетяване на напрежение.
– Въпреки че специалистите казват, че болестта преминава вече по-леко при определена терапия, каква е готовността на болницата да приема и по-тежки случаи?
– Ние в болницата сме изпълнили предписанията, които са ни спуснати от Министерството на здравеопазването, подпомогнати сме от държавата с необходимите предпазни средства. Осигурен е ресурс за допълнителни предпазни средства както за персонала, така и за пациентите. Разполагаме и с необходимите медикаменти, с които научната общност се е съгласила, че дават ефект – най-вече азитрокса. Снабдени сме с това лекарство, имаме и резерв. Мога да кажа, че институциите ни подпомогнаха във всяко едно отношение, което беше свързано с епидемията от COVID 19. Може да се каже, че с персонала вече сме наясно кой какво може, какво трябва да прави, така че да предпазим не само пациентите, но и себе си. Пациентът, който за съжаление почина от COVID 19, защото имаше и редица придружаващи заболявания, ни даде възможност да се срещнем от първо лице с инфекцията. Наясно сме вече къде са проблемите. Това ни дава надежда, че може да посрещнем такива случаи и да се борим успешно в бъдеще.
– Вашата препоръка към гражданите на Севлиево?
– Основната ми препоръка е възрастните хора да си стоят вкъщи, ако не им се налага да излизат и ако нямат някакъв сериозен здравословен проблем, който да ги кара да идват в болницата. Младите хора навън да спазват дистанция, дезинфекция и колкото се може по-малко да се събират на групи. Защото водещите специалисти казват, че, за да изчезне епидемията, трябва да обхване поне 60-65% от населението – това била границата. Както се доказа, младите хора нямат проблем, т.е. те са призвани да приемат вируса и да го унищожат, а възрастните хора да останат в онези 30%, до които коронавирусът няма да достигне и те могат да съхранят здравето си. Това е моят апел към севлиевци.