Годишното отчетно събрание на читалище „Развитие-1870“ в Севлиево бе проведено на 22 юни и на него присъстваха повече от 50 от неговите членове. Форумът прие отчета за дейността през 2019-та, който изнесе председателят на читалищното настоятелство Емилиян Маринов, както и насоки за дейността през настоящата 2020-а.
Както от много време насам, дейностите, които дават облика на читалище „Развитие-1870”, се развиват и през миналата година. Това са художествената самодейност и клубните форми на работа както за подрастващи, така и за възрастни, организиране на техните изяви в културния календар на общината и в страната и дейността на киното – прожектиране на филми.
Детска школа по изкуствата
Основно направление в читалищната работа е детската школа по изкуствата. По решение на настоятелството, за учебната 2019-2020 година таксите за обучение в школите бяха променени – от 25 станаха 28 лева, но бяха запазени отстъпките при повече от едно обучаващо се дете в семейство и при безработен родител. Радващото тук е, че въпреки увеличението и относително големия брой на завършили ученици, отново има нарастване в броя на новоприетите деца. В музикалния отдел сега се обучават 62 деца, в школата по изобразително изкуство – 44, а в балетната школа – 38.
Учениците от музикалните школи по пиано, класическа китара, акордеон, синтезатор и солфеж отново имаха своите сценични изяви – открити класови продукции, участия в концерти и тържества по различни поводи, в конкурси и фестивали. Най-активните участници в тези изяви бяха учениците на Иглика Грънчарова /пиано/ – Лилия Апостолова, Стефани Тотева, Силвия Петкова, Ирена Георгиева и Калоян Тодоров. На 3-ти март Лилия Апостолова изнесе концерт във Виена, съвместно с изложба на галерия „Видима”. Калоян Костов, Мартин Казанджиев, Дамян Иванов, Цветомир Иванов, София Цонкова от класа на Цветан Радков /гъдулка и китара/ също имаха активно участие през годината.
Добре работи читалищната школа по изобразително изкуство с преподавател Ива Русинова. Със свои творби нейните възпитаници участваха в 15 национални и международни конкурси, изложби и пленери и получиха общо 31 дипломи и награди. С таланта си те осигуриха участието си в пленери в Тръстеник и Троян, в Панорамата на детското творчество в Пловдив и в детската „Аполония“ в Созопол и подредиха две свои изложби.
Школа по народни танци
Детската школа по народни танци се състои от 4 групи, в които се обучават 130 деца. Нейни ръководители са Весела Йорданова, Йордан Йорданов и Павел Йорданов.
Детският фолклорен ансамбъл „Развитие” с ръководител Весела Йорданова е един от най-добрите художествени колективи на читалището. Ансамбълът включва подготвителна група, младша възраст и старша възраст, както и певици с вокален педагог Пламен Пенчев – общо 83 деца. Ансамбълът има най-много изяви от всички читалищни колективи – 11 концерта, като от тях 7 са в Севлиево, а останалите – в други населени места. Миналата година детският ансамбъл „Развитие” представи България в град Ялова, Турция и се върна оттам с награда.
Фолклорният ансамбъл „Развитие” с ръководител Йордан Йорданов се състои от 55 човека и включва 12 танцьори от подготвителната група. През 2019 година ансамбълът получи награди от град Чачак и град Ниш – Сърбия, от международния фестивал „Фолк нюанси” – град Приморско, от фестивала „Фолклорно домино” в село Горна Росица. Изнесе общо 24 концерта, 7 от които на наша сцена, останалите 17 – в други градове в страната. Концертите на камерната формация към фолклорен ансамбъл „Развитие” са общо 13, от които 10 – в града. Помощници на двамата ръководители са Лилия Минчева и Павел Йорданов. Плътно до тях винаги са и професионалистите от оркестъра с ръководител Николай Тотев и певиците, ръководени от Николина Ботева.
Артистичното семейство Весела и Йордан Йорданови ръководи и курс за български хора за възрастни. Той е разделен на 4 нива – начинаещи, средно ниво, напреднали и представителна група – общо около 150 човека.
Отлична оценка заслужи фолклорният ансамбъл „Развитие”. През 2019 година той отпразнува 60-годишнината си с два забележителни концерта – на 21 и 25 ноември, в дома на културата „Мара Белчева”, чиято зала бе препълнена. В концертите участваха детският ансамбъл, ветераните, малките певици, оркестранти, любители танцьори от курса за народни хора и всички от структурата, на които танцът е в сърцето им. По повод годишнината си, ансамбълът получи едно от най-големите признания – приза на Съюза на народните читалища – „Ансамбъл на годината“. От Община Севлиево ансамбъл „Развитие” бе отличен с почетен плакет. Рожденият ден донесе поздравителни адреси от Елена Райкова – основател на ансамбъл „Развитие” и от министъра на културата Боил Банов.
Театралните състави
Детският театрален състав, с ръководител Никола Узунов и през 2019 година работи впечатляващо и подготви нова постановка – „Жълтото око” от Никола Русев. С нея са направени девет представления пред детска публика. От участието си в националния театрален фестивал „Малкият принц” във Велико Търново децата се завърнаха с първа награда за спектакъл – плакет, грамота и 300 лева парична премия, а Стефан Симеонов – с поощрителна награда за актьорско майсторство. От националния детско-юношески театрален фестивал „Сцена край морето” в Поморие детският театър донесе награда за колективно актьорско майсторство.
През 2019-а младежкият театрален състав също имаше своите участия – в националния фестивал „Малкият принц” във Велико Търново, където спечели втора награда за спектакъл – плакет, грамота и 200 лева, с пиесата „Най-чудното чудо” от Стефан Цанев. Младежкото театрално студио се представи и в Националния ученически театрален фестивал в Русе и спечели поощрителна награда за спектакъл и първа награда за главна женска роля на Соня Цонева. А от 12-ия национален детско-юношески театрален фестивал „Сцена край морето” в Поморие, за спектакъла „Усмивката на Нушич” художественият ръководител Никола Узунов получи наградата за режисура, а грамоти за актьорско майсторство бяха присъдени на Георги Георгиев, Денислав Богданов, Ксения Димитрова, Соня Цонева и Ива Стоянова.
С традиции в читалищната дейност е драматичният театър с ръководител Никола Узунов. Миналата година зарадва с инициативата на самодейците от по-старото поколение да започнат работа по пиеса с по-масово участие, която да бъде представена за 150-годишния юбилей на читалището.
През юни 2019 година куклено-театралният състав на читалището направи предпремиера на постановката „Славейко Боризмейко”, в която ръководителят му Алфидин Ахмедов включи освен познатите и обичани от публиката куклени актриси и нови попълнения. Кулминацията на тази постановка предстои, когато по повод юбилея на читалището ще се състои официалната премиера на „Славейко Боризмейко”.
Балетният състав
2019 година беше успешна и за балетния състав с ръководител Иванка Цанова. Изящното изкуство овладяват 38 момичета, част от които взе участие в програмата „Като лъвчетата”, в благотворителната вечер на бизнес сдружение „Севлиево 21 век”, в концерти на читалището, в програмата по повод годишнината на Борис Машалов. Малката Ивайла Йонкова представи великолепно балетното изкуство, което се развива в читалището и в Севлиево във вечер на талантите във Венеция.
ФФ “Веселина”
Умножиха се изявите на фолклорна формация „Веселина” с ръководител Веско Самуилов през 2019-а. Формацията участва в „Семе българско”, в конкурс за северняшка песен и взе първа награда, в национален фолклорен конкурс на Петропавловския манастир, откъдето се завърна с първа награда. „Веселина” участва и в международния фестивал „Фолклорни нюанси” в Китен, в националния „Фолклорни нюанси” в село Горна Росица, а през миналия септември и в международен конкурс в град Паралия, Гърция.
ВГ “Хармония”
С благородна амбиция и упоритост работят дамите от вокална група „Хармония”, с ръководители Ценка Кокалова и Пламен Пенчев. В резултат на активната работа на г-жа Кокалова, в състава влязоха нови изпълнителки, които успешно усвоиха репертоара. Групата увеличи изявите си, като се представи във Враца, Габрово и Сенник. А колекцията им от награди се обогати с още две – една за дуета и една за групата от фестивала „Мара Врачанка”, който се състоя във Враца.
Фотоклубът
През 2019 година творбите на читалищния фотоклуб „Севлиево”, подредени в Бялата галерия, привличаха вниманието на всички севлиевци, посещаващи изявите в големия салон. Обединени от новия организатор – Антоанета Обретенова, местните майстори на фотографското изкуство подредиха две самостоятелни изложби.
Литературен кабинет “Пеньо Пенев”
Литературният кабинет „Пеньо Пенев”, с ръководител Димитър Васин, привлече нови и млади попълнения от севлиевски творци на словото. Клубът издаде 12 литературни страници „Бразди” в общинския вестник „Росица”, 1 алманах, а с нови книги се представиха 8 от членовете на клуба, спечелени са и 2 награди от участия в национални литературни конкурси. Радваща е тенденцията за увеличаване на срещите на нашите автори в училищата в Севлиево и села от общината – двойно повече от предната година – 32 на брой, които не само популяризират тяхното творчество, но и възпитават в децата усет към литературата и навици за четене.
Кино “21 век”
И през 2019 година севлиевци с удоволствие посещаваха кино „21 век”. При договарянето на филмите с разпространителите, читалищното кино осъществяваше политика на приемливи за гражданите цени, осигуряване на филми за детска и младежка аудитория и прожекции на всички новоизлезли български филми. В резултат е отчетен ръст на приходите и увеличаване броя на прожекциите, посетителите и премиерните заглавия – направени са 1022 прожекции пред 11 151 зрители, показани са 95 премиерни филма – 67 американски и 28 европейски, от които 12 български.
Домакин на фестивала “Вълшебникът театър”
През 2019-а читалището бе организатор и на още една национална изява – фестивалът на любителските театри от и за деца „Вълшебникът театър”. Деветото издание на този форум за деца, чието начало бе сложено през октомври 2011 година, показа, че той вече е станал традиция. Отлична организация, много добра селекция, качествено равнище на фестивалната програма, изява на много дарования сред малките артисти, завидно посещение на всички представления – това са оценките на жури, участници и публика. Във фестивала участваха състави от Варна, Габрово, Бургас, Поморие, Русе, Казанлък, Пазарджик и София, които представиха своите спектакли пред децата от всички детски градини, основните и средните училища в града.
“Северняшки гайтани”
Успешно беше и осмото издание на националния събор на групи за български народни хора „Северняшки гайтани”, организирано от НЧ „Развитие-1870” и Община Севлиево. В него участваха групи и ансамбли от София, Габрово, Сухиндол, Пазарджик, Трявна, Севлиево, Дупница. Перфектната организация и емоционалната атмосфера са повод участващите в събора групи да се увеличават всяка следваща година.
Обновяване на материалната част
През 2019 година бяха закупени пачки за балета, нови костюми, диадеми и обувки за детския фолклорен ансамбъл, ризи и бръчници за ФФ „Веселина”, лаптоп за детската школа по изкуствата, кукли за куклено-театралния състав, микрофони за оркестъра, прожектори за театъра, издаден бе литературен алманах „Бразди” и беше направен ремонт на помещение в дома на културата, предоставено за читалищни нужди. Цялото това обновяване е на стойност около 12 000 лева.
През изминалата година настъпи промяна в ръководството на читалището и екипът му бе подмладен.
Без спонсори не може
Читалищните дейци са особено благодарни на спонсорите на читалището, които подкрепят начинанията и изявите им от дълги години насам – „Идеал Стандарт-Видима” , „Никипласт-М”, АББ „Авангард”, „Хелиос”, „Ядки Детелина”, „Севлиевогаз”, „Охрана и банков сервиз”, „Делта Стар” и др.