От много години се говори за създаването на индустриална зона между Габрово и Севлиево. Може да се каже, че нейното начало вече е сложено. Доказателство за това са строителството на нови сгради от двете страни на пътя и стоварените строителни материали на създадени вече пътни връзки по време на ремонта на пътя Габрово – Севлиево. Има ли инвеститорски интерес и за какви дейности? Как Община Севлиево отговаря на този инвеститорски интерес? Коментар по темата за в. “Росица” направи главният архитект на Община Севлиево Цветанка Василева.
– Арх. Василева, още по време на ремонтните дейности на пътя Севлиево – Габрово имаше знаци за заявен инвеститорски интерес към прилежащите крайпътни участъци. Разрешителни за какви строежи издава Община Севлиево?
– Инвестиционният интерес е в посока строителство върху по-големи терени за производствени дейности и обществено обслужване – търговски комплекси, терминали за логистика на транспорт. Интерес е проявен и от инвеститори, които вече имат изградени производствени предприятия, но искат да разширят производството си. Тези нови инвеститорски намерения са свързани с окрупняване на имоти, като първа крачка. Втората е промяна в предназначението на земеделски земи в терени за строителство, което изисква от частния инвеститор да направи специализирани преписки за промяна на предназначението на земята. А от Общината – да съдейства за изработването на устройствени планове, които да осигурят достъп до територията – пътни връзки, места за паркиране и гариране, извън предприятията и минимално обществено обслужване.
– Всъщност това е началото на създаването на индустриална зона между Габрово и Севлиево, която в случая се базира на частната инициатива на отделни предприемачи. Има ли проблем при издаването на разрешителните и от какъв характер са те?
– Проблеми няма, освен бюрократичните изисквания, тъй като промяната на предназначението на земеделските земи е свързана с придвижване на преписки по общия ред. Това включва изменение на общия устройствен план с по-голям обхват, за разширение на гр. Севлиево в южна посока за заемане на по-голяма територия в посока Габрово и последващо изработване на подробни устройствени планове за всяка едно парче земя, което касае тези инвестиционни намерения. Тази процедура трае понякога повече от 1 година, което за един възложител е доста време, с оглед реализиране на цялостното инвестиционно намерение. Причината е, че няма специален закон за тези индустриални зони и се налага Общината със своето администриране да замести тази липса.
Това става със съвместната дейност на органа по устройство на територията ОбС и Кметът, тъй като допускането на тези планове зависи от ОбС, а администрирането им – от общинската администрация и Кмета. И досега това се случва в положителна посока. Не е отказано на никой инвеститор.
– А има ли такива, които са се отказали, предвид забавени административни дейности или причини от друг характер?
– Да, имаше възложители – физически лица, забавили инвестиционните си намерения, във връзка със забраната, наложена от рехабилитацията на пътя. Но АПИ започна да разрешава създаването на пътни връзки след завършване на ремонта пътя Севлиево-Габрово, което да подпомага това преотреждане на терените – без пътна връзка нищо не може да се направи.
– Арх. Василева, има ли засилен инвеститорски интерес или все още има колебание, предвид наложеното извънредно положение заради пандемията от COVID 19 и икономическата криза след нея?
– Интересът е осезаем през последната година и той се свързва с изграждането на обходния път на Габрово, който е пряка комуникация за свързването на Северна и Южна България. Всички терени, прилежащи на този път, са интересни за производствени предприятия, чиято продукция е свързана с транспорт и те търсят най-преките пътища. Пътят на практика е живот, както е било винаги досега.
– Може би това ще наложи да се ускорят дейностите по изграждането на обход на Севлиево, за който вече има предприети действия от Общината и съответно от АПИ? Според Вас, кои ще са трудностите, които ще препятстват по-скорошните дейности по изграждането на обхода?
– Трудностите ще бъдат разрешавани на ниво МРРБ, тъй като местните органи са дали съгласие на територията на Общината да се направи такава пътна връзка. Има и решение на ОбС, което дава зелена светлина за изграждането на обход на Севлиево. В самия Общ устройствен план има визирано изграждането на такава пътна отсечка, заобикаляща строителните граници на града, макар и с трасе, различно от това, което ще се изпълни, тъй като старите планове са отпреди 20-30 години и не отговарят на съвременните изисквания за целесъобразност и функционалност. Но като идея изграждането на такъв обход на Севлиево е предвидено в устройствените планове на Общината. Процедурите по одобряване на конкретно трасе и отчуждаване следва да бъдат на ниво Министерство на регионалното развитие.
– Освен че е развит индустриален център, община Севлиево продължава да бъде и селскостопанският район на Габровска област, с добре развито земеделие и животновъдство. Как ще се спази балансът между запазване на земеделските земи, прилежащи на пътя Севлиево – Габрово и промяна на предназначението им за инвестиционни намерения? Няма ли да се получи конфликт между двете дейности?
– Конфликт няма да се получи, тъй като с изменение устройствените планове на Общината една много голяма територия земи – от строителните граници на града до м.Чакала, ще бъдат предвидени само за такава многофункционална зона. По този начин ще бъде ограничено използването на земеделските земи, т.е. преотреждането в по-голяма зона ще бъде разрешено с Общия устройствен план. Това означава, че земеделските земи ще изгубят предназначението си като такива и няма да има хаос между обработваните с посеви земи и такива за производствени терени. Прекалено малка е територията спрямо територията на землището на града и цялата община, за да се наруши балансът между земеделските земи и тези за производствени дейности. Всичко е в рамките на допустимото в общите планове на града. Това се преценява и от комисията по земеделие, която променя нейното предназначение.
– Може ли да се каже, че с новия устройствен план се предвижда развитието на община Севлиево като индустриален център?
– С действащия Общ устройствен план на Община Севлиево не са заложени по-глобални предвиждания за индустриализация на града интензивно вътре в установената градска среда, а като посока на развитие, екстензивно са маркирани такива терени в посока след изхода към Габрово. Обособяване на по-големи площи няма, но посоката е дадена с отреждането на отделни терени, прилежащи на главния път, предвид високото ниво клас на път от републиканската пътна мрежа.
– Може би засиленият инвеститорски интерес към терените между двете общини ще наложи и по-бързото изграждане на обход на Севлиево, за който вече има предприети действия от Общината?
– Създаването на тази индустриална зона става с връзка на третокласен републикански път, който преминава през Севлиево. Но развитието й няма да бъде пречка за изграждането на обходния път, който ще поеме част от функциите на сегашния път Севлиево – Габрово. Защото точно в тази посока, на изхода на строителните граници в м. Чакала, ще бъде връзката между двата пътя.
– И това няма ли да създаде конфликт за развитието на индустриалната зона?
– Напротив, ще има две възможности за достъп до нея – през град Севлиево, което ще даде възможност за по-бърз достъп на работещите да отидат на работа, а другата – за транспорта и логистиката, ще става през обходния път. Така че изграждането на обходния път ще повиши качеството на достъп до тази зона и няма да го препятства.