Галина Николова
Табела с имената на 34-ма видни севлиевци, които с делата си имат отношение към историята и развитието на града, е поставена на централно място в стария гробищен парк от десетина дни насам. Става въпрос за кметове на града, революционни дейци, народни представители, дарители, изявени културни и обществени дейци, хора, загинали по полетата на Първата и Втората световна война, белогвардейци и червеноармейци – мъже и жени, чиито имена по един или друг начин са свързани с по-близкото или по-далечното минало на нашия край. Инициативата за издирването и уточняването на техния последен земен дом бе на Историческия музей в града, която датира от декември миналата година и бе провокирана от разрушаването на паметника на гробното място на Димитър Часовникаров, а самото място – продадено.
Така бе заличен последният пристан, приютил тленните останки на този виден наш предшественик. Той е член на революционния комитет в Севлиево, активно участвал в подготовката на Априлското въстание, изработил печата на комитета и лъвчетата на въстаническите калпаци. Тогава нашите историци започнаха да издирват и описват гробните места на други заслужили местни люде, за да съхранят паметта за тях във времето.
Амбицията на музейните ни работници отива и по-нататък – имената на тези севлиевци да бъдат събрани в една паметна табела, която да указва къде се намират гробните им места, от администрацията на гробищния парк да се грижат за тях и след като вече са установени, да не допуска някои от тях да бъдат продадени, както се случи с гроба на Димитър Часовникаров. Сега това вече е факт, с което инициативата на музея е реализирана.
Остава само да бъде възстановен гробният паметник на Димитър Часовникаров, който бе разрушен, но все пак останките от него не бяха погубени и историците ни успяха да ги съберат. Те искат той да бъда възстановен и да бъде поставен в парк „Априлско въстание“, където се намират бюст-паметниците на Стефан Пешев и Йонко Карагьозов.
„Като се заличат гробното място и паметникът на един човек, заличава се и паметта за него. Затова искаме да съхраним тези паметни знаци за поколенията, които трябва знаят и помнят миналото на родния край, което е дело на предшествениците ни. Не сме делили тези заслужили севлиевци по някакъв критерий, а при издирването им се ръководехме само от делата им. Вероятно в списъка преобладават имената на хора от по-далечното ни минало, но искахме все пак техните дела да са издържали най-вярната оценка за значимост – тази на времето. А идващите след нас могат да допълват този списък.“ Това бе коментарът на Надежда Ботева от Историческия музей, която е благодарна на колегите си за свършената работа и на общинската администрация, от която срещнали пълно разбиране.