МИЛКА ДЕШЕВА
Невероятно, но факт. И билковото царство си има управа. За парламент не зная, но на върха на кулата е президентът, който според билкаря Емил Елмазов е глухарчето, което действа при ошипяване. При вирусни заболявания, които са на върха на айсберга тази година, пак според Елмазов чаят от бял оман и пчелник помага да се изхвърли секрета, полепнал по белите дробове. А царят на билките според известния лечител Петър Димков е жълтото еньовче, билка с широк спектър на действие, чиито сок в някои страни се използва като естествена мая за подсирване на прясно мляко.
24 юни 2020. Еньовден. Станах рано при изгрев слънце и отидох на поляната, белнала се, но не от сняг, макар че в далечината му се мярна Еньо, наметнал кожуха, отива за сняг. Белият равнец, бялото срамниче и лепкавото бяло еньовче я бяха превзели изцяло. На едно място самотно стърчеше стръкче жълт кантарион. Набрах си мента, маточина, подъбиче, див лук, камшик, който току що се беше показал, а стига до един метър височина. Намерих и няколко стръкчета мащерка, няколко лайчици и постоянно се озръщах, за да усетя медения аромат на жълтото еньовче, но явно то беше позакъсняло. С мокри от росата крака, но доволна, че бях изпълнила желанието си да обогатя с пресни билки домашната си аптечка, се прибрах в къщи. Имах и още едно желание. За миг да се превърна в магьосница, да размахам златна пръчица и да натикам в миша дупка този ужасен корона вирус, който натиска нас, човеците, в миша дупка, отне човешки животи и най-безцеремонно ограби и малкото хъс за живот, който беше останал у възрастните хора. Започнах да си приготвям еньовденски венец. Нали по инициатива на читалищния секретар трябваше да отбележим на площада този хубав народен празник, тачен и обичан толкова, колкото Коледа, Великден и Гергьовден. Празник на почит и преклонение пред трите велики сили, поддържащи живота на нашата малка планета – Слънце, Вода и лековити треви (Билки). И тази година на този ден слънцето слезе най-ниско до земята, за да целуне всяка живина и със всеки следващ ден бавно и полека ще се отдалечава по своя път. Водата! Тя е част от нашето тяло, от храната ни, от хигиената ни. Всеки от нас пази поне един спомен как при уплаха някой му е подал да сръбне глътка вода. Всеки знае поне една приказка за смел юнак, който с цената на живота си търси живата вода. Още много преди да бъдат измислени лекарствата, хората са открили силата на лековитите билки и заобикалящите ги растения. Кой не е усещал върху горещото си чело тънките резенчета картоф, поставени от ръката на баби, за да свали температурата. А преди да има хубавите помади и кремове за разкрасяване, коя жена поне веднъж не си е покривала лицето с тънки резенчета краставица, които правят кожата свежа и опъната. А за чая от семена на копър, отлични действащ при детски колики, да не говорим.
Достатъчно информация за билките ни дават книгите на известни билкари като Ванга, Мария Требен, Петър Дънов, ученикът му Петър Димков и др. Но сигурно ще ви е любопитно да научите, че по-силна от китайската билка жен-шен и нашата свирчовина (високият бъз), чиито бели цветчета могат да бъдат част от вашия билков микс за чай. Змийското мляко, което започва да цъфти, когато долетят лястовичките и прецъфтява, когато си тръгват, прочиства организма от токсини и пази от рак. Салвията (градински чай) помага за потискане въздействието на старческата болест Алцхаймер. С отвара от смрадлика успешно може да си помогнете при гъбички между пръстите на краката и по ноктите. В 2 литра вода, като заври, се слагат 50 грама наситнена смрадлика и се вари 20 минути на бавен огън. Прецежда се и в горещата отвара се киснат краката. Не се избърсват, а се оставят да изсъхнат (рецептата е на Ванга).
Любопитен факт. Пачата трева съдържа повече калций от лимона и прясното мляко. Най-полезният плод при ставни заболявания е скорушата. По нашия пазар сте виждали се предлага Мурсалски чай. Той е мощен имуностимулатор, но както казват билкарите, е по-полезен за родопчани (расте в местността Мурсалица). А за нас, старопланинците, най-полезен е липовият чай, както и чаят от мащерка. Всички билки, обагрени в жълто, са с най-силно приложение при онкологични заболявания (невен, глухарче, жълто еньовче, камшик, жълт кантарион, жълт равнец).
А ако на Еньовден решите освен да си наберете билки, да се облеете със слънчева вода, да си спретнете и трапеза, тя трябва да бъде постна, защото се влиза в Петровите пости. И по възможност я разположете под едно от свещените дървета – орех, дъб, бук, бряст, явор.
А моите послания към вас, читателите на вестника, са: не пренебрегвайте билколечението, но се доверявайте само на изпитани рецепти на известни билкари; внимавайте с постоянно рекламираните билки, например алоето, чиято прекомерна употреба може да доведе до обратен ефект; не употребявайте жълт кантарион ако имате хипертония и висока температура; ако сте почитатели на лекарството, приготвено от зрънцата на бъзето (особено полезно за сърцето), берете ги напълно узрели, защото неузрелите съдържат цианкалий.
Когато змията и невестулката влезли в противоборство и змията ухапала смъртоносно невестулката, тя бързо се шмугнала в близкия бъзак, наяла се със сочни зрънца и се върнала отново при змията по-силна от всякога.
И… Честит имен ден на Еньо, Енчо, Невена, Здравка, Босилка, Диляна.