Първото събитие в Музея на хумора и сатирата в Габрово от началото на пандемията вече е факт – не една, а две изложби бяха открити миналия петък там. В зала 3 – е подредена „В това време на едно друго място“/100 години чешки комикс“ и видео инсталацията „Альоша и котката“. Откриването мина при спазване на всички мерки за сигурност и социална дистанция.
Изложбата „В това време на едно друго място/100 години чешки комикс“ е организирана в партньорство с Чешкия културен център в София. Специален гост на откриването бе Силвия Дерибеева – мениджър продукция в Чешкия културен център. Изложбата остава в Габрово до края на 2020 година. Тя бе предвидена като част от програмата по случай 1 април и 48-ия рожден ден на музея и сега, макар със закъснение, посетителите ще имат възможността да се запознаят с най-доброто от чешкия комикс, създадено през последните 100 години.
Проектът е реализиран през 2019 година и е част от събитията, отбелязващи 100 години от създаването на Чехословашката република (1918). Изложбата е резултат от
съвместната работа на чешките центрове в Европа, в партньорство с Института за чешка литература към Академията на науките на Чехия и философския факултет на университета „Палацки“ в Оломоуц.
Стогодишнината от основаването на Чехословашката република предлага възможност за равносметка на историята на чешкия комикс, както и на образа на историята в комиксите. Чрез тематичен фокус върху основните жанрове, повратните моменти и интеркултурните влияния изложбата търси да представи това изкуство в многообразните му форми и исторически взаимовръзки. А разказът за това какво и как се е случвало в това време и на друго място, ще позволи на посетителите да разберат по-добре какво се случва тук и сега.
Видео инсталацията „Альоша и котката“ е филм за една необичайна среща на хълма Бунарджика в Пловдив. На габровската премиера публиката се срещна и с неговите автори – Камен Стоянов и Катарина Свобода, които пристигнаха в града специално за събитието.
Чрез средствата на песента, филмът показва две различни гледни точки към паметника, неговата предистория и как се създават митологии. На създадената през 1966 година и добила голяма популярност песен „Альоша“ главните герои Васил и Катарина отговарят със специално създадената за филма песен „Алексей Скурлатов“. Заедно с филма авторите Катарина Свобода и Камен Стоянов представят и инсталация от архивни фотографии и разпечатки от книги.
„Альоша и котката“ е проект създаден и реализиран в рамките на резидентната програма АДАТА на Пловдив 2019 – европейска столица на културата, и с допълнителната подкрепа на австрийския фонд „Ото Мауер“. Късометражният филм „Альоша и котката“ и проектът „Нонумент“ бяха в основата на международния симпозиум “Нестабилни монументи. Останки от временна идеология“ в Пловдив, който анализира съвременното значение на паметниците от социалистическата епоха.