Вилияна Илиева – IX „а“ клас, клуб „Журналист“
Тази година по случай Деня на българската просвета и култура 24 май четирима преподаватели от Севлиево бяха наградени с престижното отличие „Неофит Рилски“ на Министерството на образованието. Трима от тях са номинирани от Синдиката на българските учители, а четвъртият – от Регионалното управление на образованието – Габрово. Участници от клуб „Журналист“ при СУ „В. Левски“ взеха интервюта за в-к „Росица“ от четиримата носители на наградата.
Ива Рангелова е преподавател по английски език в ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ – Севлиево. Тя е една от тримата в училището, които в навечерието на 24 май бяха наградени с отличието на Министерството на образованието „Неофит Рилски“. Ива Рангелова е завършила приложна лингвистика с английски и немски език в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград. Работи като учител по английски език в родния си град Перник, както и като хоноруван преподавател в Академията на МВР – София. От 2000 г. преподава английски и немски език в ПГМЕТ с прекъсване от 3 години – в периода 2007-2010 г. Тогава работи в Община Севлиево като главен експерт в отдел „Проекти и международно сътрудничество“. „Може би тогава установих, че учителската професия е моето призвание“- споделя г-жа Рангелова.
– Г-жо Рангелова, как се чувствате като учител, удостоен с високото отличие “Неофит Рилски “ и какво означава тази награда за Вас?
– Получавам тази награда за втори път, първият път беше през 2007 г. Винаги, когато човек получава награди, е щастлив и се гордее с успеха си, защото успехът е плод на неговия труд, а наградата е признание и оценка, която ти показва как работиш.
– За каква точно Ваша дейност получихте наградата?
– Работа по проекти по програма „Еразъм“, богата извънкласна дейност през годините като ръководител на клуб „Вавилон“, „Млад преводач“ и „Дигитален английски език“, съвместна дейност с колега от полско училище от град Легионово, с който имаме проекти за издаване на книжки със стихчета и преведени материали на наши ученици на английски език. Миналата година за втори път участвахме в международен театрален фестивал в град Легионово, Полша, като нашата пиеса „Червената шапчица в Лондон“ беше по моя идея, със сценарий на английски език. За първи път участвахме в международния театрален фестивал през 2014 г. с пиеса по мой превод. Множеството открити уроци на класовете, на които предавам. Различни инициативи, проведени по повод „Денят на английския език“, който се провежда в рамките на изявите, посветени на празника на училището. Ежегодно мои ученици се класират на областно ниво на олимпиадата по английски език. Тази година само две точки отделиха мой ученик от класиране на национална олимпиада.
– Как се отрази електронното обучение на Вас и на Вашите ученици? По какъв начин провеждате часовете си, участват ли учениците, повишават ли успеха си или напротив?
– Електронното обучение ни позволи да завършим успешно учебната 2019/2020 година. Да, не е като „очи в очи“, но и онлайн става, ако си разумен и отговорен. Благодаря на учениците, на които преподавам, справиха се! Неволята ми откри много добри сайтове за онлайн упражнения за четене, слушане и упражнения за граматика. Благодарение на възможността да ползвам виртуалната класна стая в Школо, аз се чувах с моите ученици, учихме, общувахме и се изпитвахме.
– На какво държите най-много в часовете си?
– Дисциплина, отговорност и креативност!
– Какво е за Вас да бъдете учител и какви качества трябва да притежава един преподавател?
– Да бъдеш учител е призвание! Трябва да си търпелив, да обичаш учениците си и да им помагаш.
– Вие как решихте да станете учител?
– Моята първа учителка, другарката Манева, ме заплени и аз реших да се пробвам. Учих, започнах и продължавам.
– Какво харесвате най-много в професията си?
– Да обучавам, да ми споделят и да давам съвети.
– Имате ли хоби и как почивате от работата си в училище?
– Танцувам колкото мога. Народните танци отпускат и лекуват.