Ивелина Иванова – 9 „а“ клас, клуб „Журналист“
С почетна грамота “Неофит Рилски” е отличена номинираната от СБУ учителка от детска градина “Пролет” Миглена Гаджева. Тя любезно прие поканата за интервю и отговори на въпросите, подготвени от Ивелина Иванова от клуб „Журналист“.
– Как се чувствате като учител, удостоен с високото отличие “Неофит Рилски “ и какво означава тази награда за Вас?
– Бях предложена на педагогически съвет от директора и подкрепена от колегите за участие в XXIII национален конкурс „Учител на годината“, организиран от СБУ. Зарадвах се искрено на гласуваното доверие и подкрепа и че в мое лице виждат достоен и авторитетен кандидат. Определено отличието „Неофит Рилски” повишава не само личното, но и професионалното ми самочувствие.
– За коя Ваша дейност получихте наградата?
– Направлението, в което участвах, е „Предучилищно възпитание и подготовка“.
Конкурсът се провежда на две нива – общинско и национално. За провеждането му се изгражда комисия, в която влизат представители на СБУ, просветни дейци, родители, общественици, журналисти. Общинската комисия излъчва по един победител в отделните направления. На национално ниво конкурсът е организиран от ИК на СБУ и национална комисия номинира във всяко направление до трима кандидати. Специално жури определя „Учител на годината“ за всяко направление измежду номинираните в него кандидати.
– Защо избрахте тази професия? Какво харесвате в нея?
– Скоро ще станат пет години, откакто работя като учител в ДГ „Пролет”. През 2015 година завърших Великотърновския университет със специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика“. Избрах да работя като педагог в детска градина, защото работата с деца между 3 и 7 години е едновременно творческа и много отговорна . Трябва да разбираш децата, да си търпелив към тях и да им помагаш, защото те са бъдещето на нашата нация. По-голямата част от своето активно време децата прекарват в детската градина и тъкмо учителят е този, който се грижи за тях и ги учи на знания и умения. Опитвам се да накарам децата да вярват в себе си и да развиват личните си заложби и таланти, да придобиват навици и да усвояват здравословен начин на живот. Ежедневно се ангажирам да науча децата да се чувстват добре в своя малък колектив и да играят заедно – да споделят, да си помагат и да се изчакват, да се уважават, да бъдат трудолюбиви и послушни, да оценяват и зачитат другите. Уча ги на толерантност и търпимост един към друг.
– Според Вас, какво означава да бъдеш учител? И какъв трябва да бъде добрият учител?
– За мен да бъдеш учител е призвание и удоволствие!Учителят трябва да има в душата си любов и доброта и да ги раздава безусловно, да има търпение за всичко и всички, да бъде творчески и емоционално устроен и винаги иноватор в работата си. Учителската професия става все по-динамична и творческа. Предизвикателство е да станеш и да останеш учител. Признание за учителския труд е, когато те срещне дете на пътя, с усмивка да те поздрави, да те прегърне или да ти поднесе цвете със своята детска ръчичка!
– В този дълъг период на извънредно положение липсваше ли Ви работата с децата?
– Спомням си, че беше неделя – 8 март, когато ми се обадиха по телефона и ми казаха, че заради извънредното положение от следващия ден не сме на работа за неопределено време. Толкова неща бях планирала да се случат… Разбира се, че ми липсваха срещите и работата с децата. Липсваше ми мисълта за утрешния ден с тях!
– Как минаваха дните Ви, докато детските градини не работеха?
– Училищата започнаха онлайн обучение, но за децата от детските градини не е подходящо да стоят пред компютри и електронни устройства и не беше задължително. Насочих родителите към интернет платформи за онлайн обучение на 5-6-годишни деца, давах консултации по телефона за работа вкъщи, но това беше само за тези, които желаят и имат възможност. Знаех, че допълнително натоварвам родителите да се занимават след работа с децата си, но ми липсваше обратната връзка със самите деца. От средата на април в затворена Фейсбук група започнах ежедневно да качвам образователни материали и ситуации за децата. И много приятно се изненадах, когато видях, че родителите с интерес и желание следят всяка публикация и връщат в снимков или видео материал работата на възпитаниците ми. Оказа се, че децата с нетърпение чакат всяко следващо предизвикателство към тях, а родителите с радост споделят постиженията им.
– Как отдъхвате и какво обичате да правите в свободното си време?
– В свободното си време работя. Разработвам образователни и възпитателни ситуации, чрез които едновременно децата ще играят и учат самостоятелно. Паралелно се занимавам и с певческо изкуство, а малкото наистина свободно време, което ми остава, обичам да прекарвам със семейството си или да посещавам места, на които не съм била.