Всяка година на 31 май се отбелязва Световния ден без тютюн. Той се инициира от Световната здравна организация и се провежда в страни по целия свят, като се акцентира на опасностите за здравето, свързани с употребата на тютюневи изделия, както и насърчаване на ефективни политики за намаляване на въздействието от употребата на тютюн.
Световната здравна организация приканва страните – членки да ускорят усилията за контрол на тютюна, което ще подпомогне за предпазване здравето на обществото от вредите причинени от употребата на тютюн и намаляване на белодробните заболявания.
Тютюнопушенето уврежда белодробните клетки и предизвиква дефект в растежа на клетката. Рискът за развитие на карцином е по-голям при хората, които пушат много цигари на ден и/или които пушат от дълго време.
В най-пряка връзка с цигарения дим са дихателните пътища и белия дроб. В тютюневия дим се създава въглероден монооксид, който е безцветен газ, без миризма. Неговата способност да се свързва с хемоглобина е 200 пъти по-голяма, отколкото кислорода, поради което доставянето на кислород до белите дробове, сърце, мускули, мозък е намалено.
Доказано е, че пушачи, които пушат по 1 кутия цигари на ден, правят 70 000 всмуквания за година, така лигавицата на носната кухина, хранопровода и трахеобронхиалното дърво са подложени на постоянно въздействие на цигарен дим.
Няма безопасно ниво на излагане, тютюнът е много вреден под всякаква форма, включително пури, лули, наргиле.
По данни на СЗО при липса на действие до 2030г. епидемията ще доведе до смъртта на повече от 8 000 000 души по света.
Дирекция „Обществено здраве“, РЗИ Габрово