С решение на Общинския съвет ОУ „Емилиян Станев“ в с. Ряховците ще бъде закрито от 1 септември 2020 г. Трудното решение бе взето със 17 гласа „за“, 3 „против“ и 6 „въздържал се“ на заседанието на местния парламент в сряда.
Основна причина за закриването на учебното заведение е това, че през последните години се очерта трайна тенденция за намаляване броя на учениците в селото. Докато през учебната 2014/2015 г. те са били 65, то през тази учебна година броят им е едва 19. Един от тях е в първи клас, един във втори, петима са в пети клас, двама са в четвърти, петокласниците са девет, а в шести клас има също един ученик. Децата се обучават в три слети паралелки, което е проблем при организиране на качествен образователно-възпитателен процес. .
Дебатите в залата по повод предложението за закриване на училището бяха много. Като председател на постоянната комисия по образование Мирена Станчева от ГЕРБ подчерта, че качеството на образование не се постига с обучение в слети паралелки и с един преподавател. „На учениците трябва да предоставим качествено и адекватно образование. Педагогическият персонал трябва да бъде мотивиран, а родителите – да бъдат удовлетворени и спокойни“, допълни тя.
Веднага след нея думата взе кметът на общината д-р Иван Иванов, който уведоми присъстващите, че в общинската администрация е постъпило предложение с подписка от жители на с. Ряховците и общинските съветници от ДПС, в което се настоява наемът от имота на училището от 190 дка, в размер на 5700 лв./годишно, да се пренасочи към Кметство Ряховците, а парите да се използват за благоустрояване. Д-р Иванов подчерта, че, за да се спази бюджетната процедура, парите ще постъпват по сметка на Община Севлиево, а по заявка на кмета на селото – ще бъдат отпускани за изпълнението на различни дейности.
„След закриването му училището ще рухне“, каза Невин Падикова от ДПС и предложи то да бъде превърнато в дневен център по изкуствата, който да се посещава от местните деца. Ще гласувам против. Не бива да се оправдаваме с демографската криза“, каза още тя.
С нейното мнение се съгласи и Ердоан Узунов, който подчерта, че: „Тази сага е с 11-годишна история. Още тогава имаше предложение за закриване на училището, но ние, с неимоверни усилия удържахме положението“. „Мен ще ме боли най-много от закриването на училището. А и хората в селото не желаят това“, каза и присъстващият на сесията кмет на Ряховците – Али Алиаджъ.
Съветниците се съгласиха да дадат думата и на присъстващия на заседанието гражданин – Димитър Тонев, който поиска да разбере дали Общината може да запази училището и обсъждани ли са варианти за това. В отговор на въпросите му кметът Иванов бе категоричен, че в местната администрация всяка година се прави анализ на образователната система. „Правили сме опити да запазим училището, водили сме разговори, но няма как Общината да задължи родителите къде да учат децата им“, каза той и допълни: „Този въпрос стои пред нас повече от 10 години. Представете си само: 19 деца от 1 до 7 клас в три паралелки, за какво качество говорим? Разбира се, Общината би могла да дофинансира училището, но има ли смисъл, когато нивото там не е на това на градските училища“.
С поговорката „Когато забележиш, че яздиш умрял кон, слез от него“, към колегите си се обърна Недко Георгиев: „Да бъдем реалисти. Нека да сложим край на тази сага. Да слезем от коня!“.
За новата учебна година учениците от Ряховците ще бъдат пренасочени към ОУ „Свети свети Кирил и Методий“ в с. Петко Славейков или при избор на родителите – в друго училище. Училището в П. Славейков е най-близкото средищно училище, то разполага с необходимата материално-техническа база за прием на допълнителен брой ученици, има училищен автобус, има и свободни работни места за осигуряване на заетост на педагогическия персонал на ОУ „Емилиян Станев“ след неговото закриване. С вземането на това решение се очаква постигане на ефективна и оптимална училищна мрежа за община Севлиево; намаляване броя на маломерните паралелки и слети паралелки и увеличаване на пълняемостта на паралелките; ефективно използване на сградния фонд и финансовия ресурс за горива, електроенергия и вода; осигуряване на оптимална среда за обучение, възпитание, спорт и отдих на учениците; повишаване на ефективността на публичните разходи за образование.