„Дарителската акция за набиране на експонати за Музея на образованието бе обявена съвсем наскоро и аз съм изключително изненадан, че вече има толкова голяма активност. Изненадан съм, защото явно нуждата от създаване на такъв музей не е само на Общината, а нужда на всички севлиевци“. Това каза за в. „Росица“ директорът на Музея Васко Василев.
По думите му даренията досега включват изключително ценни екземпляри на учебници, тетрадки, помагала и пособия. Но сред тях се открояват една История на България, една Първа българска читанка, издадена през далечната 1874 година и писалка Hanson, която притежава колекционерска стойност. „Всички събрани досега предмети са доказателство за желанието на хората да бъдат образовани, начетени и проспериращи. Надявам се в бъдеще да излязат още ценни предмети, с които да попълним един период от време – малко по-късен от създаването на второто светско училище – Хаджистояновото през 1844 г. до към 1980 г.“, коментира Василев.
Въпреки че бройката на дарените до момента експонати надвишава 120, те няма да са достатъчни експозицията да бъде открита, но желанието и надеждата на ръководството на Музея са до средата на тази година тя да е реалност. Експозицията ще бъде разположена на втория етаж на сградата. Тя ще бъде доста сериозна сбирка, свързана с образованието, и със сигурност ще представлява интерес не само за севлиевци, защото досега има дарения и от селата – Батошево и Ловнидол, има и заявено желание за дарение от жител на Ловеч. Васко Василев не крие, че в момента издирва стари дървени чинове от началото на образователното дело в България, но е категоричен, че с тях или без тях, в Музея ще има обзаведена класна стая, в която малките посетители ще могат да седнат на чина и да пишат върху дъска и пясък. „Ще направим всичко възможно Музеят на образованието да предизвиква интерес у своите малки и големи посетители“, обещава Василев и апелира към жителите на общината, които разполагат със стари тетрадки, учебници, пособия и ученически униформи и искат да обогатят фонда на Музея на образованието, да го направят, защото „всяко дарение е добре дошло“.