Изцяло нова наредба за управление на горските територии, собственост на Община Севлиево бе приета от съветниците в сряда. Новият документ отменя старата наредба, приета през 2012 г. и изменяна последно през 2014 г.
В предложението на кмета д-р Иван Иванов за приемане на новата наредба е посочено, че голяма част от текстовете й са неприложими, поради противоречието им с действащите нормативни актове, регулиращи управлението на горските територии. През годините законодателството е съществено актуализирано не само по отношение на Закона за горите, но и заради приетите множество подзаконови нормативни актове, уреждащи различните видове дейности в горските територии. Това прави наредбата ни остаряла и неотговаряща на реалната обществена необходимост.
„Новата наредба е много всеобхватна и много ясна. С нея можем да подсигурим бъдещата дейност на общинското предприятие „Гори и земи“, от което очакваме приходи и по-добри резултати“, каза председателят на постоянната комисия по земеделие и гори Али Алиев от ДПС. По думите му, по време на обсъждане на предложението в комисията е станал дебат относно контрола. „Мисля, че не е нужна допълнителна охрана. За контрола имаме достатъчно ресурси – горска стража, екип на РДГ – В. Търново и екип на СЦДП. Те ще гарантират да няма злоупотреби!“.
В качеството си на гражданин на сесията присъства Боян Ботев, чиито пълномощията като съветник бяха предсрочно прекратени. Той поиска думата и тя му беше дадена. Той помоли наредбата да не бъде приета на това заседание, тъй като се е консултирал с юристи и специалисти и е подготвил доста подробна наредба. „Тя ще допринесе за опазването и по-добрия контрол на горите и дейностите в тях. Моля всички да се запознаят с текстовете и на следващо заседание да се гласува“, прикани той. Въпреки думите му обаче, с 20 гласа „за“ и 4 „против“ бе приета наредбата, предложена от кмета на общината.
Община Севлиево води последователна политика за съхранение на горите, като забрани сечта във вододайните зони, а в края на април с решение на Общинския съвет постави под закрила и близо 700 декара вековни гори в района на водохващанията чрез определянето им със статут „гори във фаза на старост“.