ГАЛИНА НИКОЛОВА
Откриването на огнището на ку-треска в Габровско не е свързано с изследвания за коронавирус. Това съобщи на пресконференция в понеделник д-р Николай Пенчоков – директор на РЗИ – Габрово, по повод съобщената от проф. Тодор Кантарджиев от Националния оперативен щаб информация, че в севлиевските села Крамолин и Ловнидол и в габровското село Съботковци са констатирани случаи на ку-треска. Информацията за това бе потвърдена и от Регионалната здравна инспекция в Габрово, откъдето посочиха, че случаи на това инфекциозно заболяване в района се регистрират от три години.
На пресконференцията беше съобщено, че 19 души, пряко ангажирани в отглеждането на животни в четири животновъдни ферми в селата Ловнидол, Крамолин и Съботковци са инфектирани с ку-треска. Те боледуват безсимптомно, като при деветима от тях заболяването вече преминава, при останалите десетима инфекцията е прясна.
Д-р Николай Пенчоков отбеляза, че откриването на огнището на ку-треска в Габровско не е свързано с изследвания за коронавирус и поясни, че ветеринарите са сигнализирали за заразени животни във фермите, които обслужват. Става дума за ветеринарни лекари и персонал на три кравеферми и една овцеферма в посочените села.
Основният резервоар на заболяването (организъм, който пренася патогена, но обикновено не боледува) при домашните животни са говедата, овцете и козите. Болестотворните микроорганизми се отделят чрез млякото, фекалиите, урината и околоплодната течност при раждане.
Инфектирани са четирима ветеринарни лекари и 15 души от персонала, вероятно при поглъщане на прах. На болните лекари и работници във фермите е назначено лечение след преглед при инфекционист, посочи д-р Пенчоков.
Ку-треската е заболяване, което засяга животни, но и хора. Причинител е бактерията Coxiella burnetii, която е изключително издръжлива и остава дълго време жизнеспособна във външна среда. Основен начин за заразяване при човека е въздушно-праховият – чрез инхалиране на аерозоли от заразени животни или прахови частици. Заразяване може да настъпи и по фекално-орален механизъм – чрез консумиране на недобре термично обработено месо или мляко от заразени животни. В голяма част от случаите първичната Ку-треска протича с разнообразни оплаквания или безсимптомно и завършва с оздравяване. Около 50% от болните имат клинични прояви – треска, продължаваща седмица-две, главоболие, мускулни болки, повръщане, диария и др. Смъртните случаи при хората са под 2%. След преболедуване организмът изгражда продължителен имунитет.
Единственият начин за предпазване от инфектиране с ку-треска от животински продукти е като не се допуска консумация на мляко и млечни продукти от случайни производители.