Всички лечебни заведения в общината обединяват силите и възможностите си, за да се справим със заплахата, надвиснала от пандемията от коронавирус. Това стана ясно в края на миналата седмица, когато кметът д-р Иван Иванов проведе заседание с ръководителите на всички лечебни заведения на територията на общината. На него бяха обсъдени две основни теми – информация за готовността на здравните заведения за предизвикателството COVID-19 и синхронизиране действията на лечебните заведения, действащи на територията на нашата община, в епидемична обстановка от коронавирусна инфекция.
Д-р Иванов беше категоричен, че Община Севлиево има готовност да съдейства на лечебните заведения за осъществяване на контакт с фирмите, доставящи лични предпазни средства. Относно необходимостта от синхронизиране действията на всички здравни заведения стана ясно, че в болницата има изработен план за действие при наличие на болни от коронавирус, които се нуждаят от хоспитализация. Направен е анализ за броя на медицинския персонал, който ще е необходим за полагане на неотложна грижа при пълна заетост на легловата база (20 легла), определена в инфекциозното отделение. Към момента в лечебното заведение има необходимия ресурс от кадри.
С оглед на динамиката в епидемичната ситуация, д-р Иванов Иванов препоръча да се предвиди резерв от медицински специалисти, които доброволно биха подпомогнали дейността на лечебното заведение. Той се обърна към ръководителите на другите лечебни заведения за проучване сред медицинските специалисти относно готовността им да се включат като доброволци в екипи за подкрепа при лечение на болни. Д-р Иванов увери, че всички доброволци, които са на първа линия в борбата с коронавируса, ще получават необходимото отношение и допълнително възнаграждение.
Ръководителите на всички лечебни заведения – МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“, държавната психиатрична болница, „Медицински център–1“, ГППМП „Актамед“, ДКЦ „Севлиево Медика“, МЦ „Унимед“ и ДКЦ „Здраве“, декларираха обезпеченост към момента с необходимите количества предпазни средства, направили са заявки и очакват доставка на още бройки. Представители на първичната медицинска помощ изразиха становище, че за личните лекари е необходимо обезпечаване и с предпазни облекла за многократна употреба.
По-големи количества лични предпазни средства има в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“, където ще могат да бъдат лекувани леки, средно тежки и тежки случаи на пациенти с коронавирусна инфекция. Инфекциозното отделение е оборудвано с апаратура за кислородна терапия, сформирани са медицинските екипи, които ще обслужват заболелите. Закупени са предпазни очила, маски, ръкавици, калцуни и защитни облекла за многократна употреба. Болничното заведение е заявило лекарствените средства, препоръчани за терапия на вирусната инфекция.
Всички присъстващи се обединиха около становището, че е необходимо синхронизиране на действията им и в тази ситуация смятат, че координатор е удачно да бъде МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“, която има подготовка за това. От болницата увериха, че ще предоставят информация към Общината за допълване базата с доброволци от медицински специалисти и декларираха готовност за подпомагане дейността на лечебните заведения в борбата с коронавируса.
Към момента 51 доброволци в Севлиево са изявили желание да се включат в битката с пандемията.