На 13 март в страната беше въведено извънредно положение за предотвратяване на разпространение на COVID-19. Седмица след това бяха наложени още по-строги мерки за защита на българските граждани от остро заразната болест. Как се изпълняват те в община Севлиево не само от гражданите, но и от институциите, които имат отговорността да упражняват контрол, коментира за в. „Росица“ зам.- кметът Красимира Йорданова.
– Г-жо Йорданова, как се справят хората, които имат задължението и отговорността да следят изпълнението на мерките, но и да внасят спокойствие в тези трудни дни?
– Смятам, че всички, които са пряко ангажирани с контрол по въвеждането и изпълнението на мерките за борба с коронавируса от страна на гражданите, постъпват изключително съвестно, справят се с всякакви ситуации. В общината няма паника, има притеснение – нормално е. Но смятаме, че на първо място е здравето на хората, здравето на нашите близки. Всички мерки от Община Севлиево, които се прилагат допълнително към заповедите на министър Ананиев, са в тази посока.
– А как се отнасят жителите на общината към тези доста рестриктивни мерки? Осъзнават ли ситуацията, в която са намираме?
– Мисля, че севлиевци вече разбират за какво става дума. Ако в първите дни е имало съмнения и не се наблюдаваше адекватна реакция, сега всички се опитват да постъпват отговорно. Последната заповед, издадена от кмета д-р Иван Иванов, за вечерен час за малолетните и непълнолетните, беше продиктувана от факта, че се наблюдаваше струпване на млади хора във вечерните часове в градинки, в паркове, което е в противовес с изискванията и ограничителните мерки във връзка с въведеното извънредно положение. Трябва да кажа, че получаваме изключително съдействие от страна на Районното полицейско управление и Общински инспекторат, които ежедневно осъществяват контрол върху спазването на мерките, разясняват на гражданите и поддържат реда и спокойствието в тази особена ситуация.
– Как ще коментирате поведението на по-възрастните хора, за които бяха наложени специални мерки за ограничаване движението им и пазаруване в магазините?
– Смятам, че са отговорни и дисциплинирани, но наистина една голяма част живеят сами и няма кой да им напазарува. Затова разширяваме патронажната грижа. Има възможност Домашен социален патронаж, извън обхванатите към момента, допълнително да предлага услуги в домашна среда. Също така по проекта „Патронажна грижа”, който предлага почасови услуги в дома на хора с невъзможност за самообслужване и други здравни проблеми, да продължим да предлагаме тази услуга.
– На горещия телефон какви сигнали пристигат?
– Различни, както за нарушения на въведените строги правила във връзка с извънредното положение, така и сигнали за завърнали се от чужбина. Всички те се проверяват и се предприемат необходимите мерки от компетентните органи – МВР и РЗИ.
– Завърналите се от чужбина достатъчно отговорни ли са да съобщят, да попълнят необходимите документи за това?
– Списъците за карантинираните се подготвят от РЗИ, контролът по спазване на карантината се извършва РУ на МВР – Севлиево. Към момента няма установени нарушения от хората, които са карантинирани. Надяваме се и разчитаме на тяхната лична отговорност и самодисциплина и засиления контрол от страна на РУ на МВР Севлиево.
– В заключение на нашия разговор, какво ще кажете на читателите на в. „Росица“?
– Вярвам, че всички можем да се справим с най-тежките изпитания и неслучайно апелът на д-р Иванов беше за сформиране на армия от доброволци. Вече има записани 24-ма души, които ще бъдат в помощ на всички онези, които и към момента предоставят социални услуги на възрастни хора или на други лица от уязвими групи.