Галина Николова
От понеделник обучението на децата мина в дистанционен режим, след като завръщането им в училищата се отложи, заради въведеното миналия петък извънредно положение в страната. Всяко от тях реагира адекватно и още същия ден бяха направени първите опити заданията да бъдат поставени в онлайн режим, а децата да ги отработят.
Най-голямото училище – СУ „Васил Левски“,
събра преподавателите си в понеделник сутринта – при спазване на обявените предпазни мерки, за да проведе кратък инструктаж с тях, за да ги подготви как ще работят занапред, докато са в сила крутите мерки. Същевременно екипът му се обърна към учениците и родителите им, за да заяви, че дните от 16 до 29 март ще бъдат не ваканционни, а неприсъствени и учебни. „Това налага един нов модел на работа, като преподаваме и учим от вкъщи. Обучението ще се осъществява чрез електронния дневник Shkolo.bg, Google Classroom, електронна поща, групи в социалните мрежи, вайбър групи, образователни платформи. Разписанието на часовете ще бъде въведено в електронния дневник, като учебните занятия ще са с нов времеви график на учебното време. Началото всеки ден е от 9:00 часа“, се казва още в обръщението.
ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ и ПГ „Марин Попов“
по подобен начин се обърнаха към възпитаниците си. В онлайн платформите си те публикуваха графиците, по които занапред ще се работи по класове и дисциплини. „Обучението ще продължи с теми за упражнение и затвърждаване на учебното съдържание, чрез възлагане на проекти, презентации, задачи, решаване на казуси. Учителите по професионална подготовка ще предоставят теоретични обучителни материали и задания, изпълними в домашни условия.“ Това бе обръщението на екипа на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, което бе допълнено с обявяването на електронните платформи, чрез които ще се работи в близките дни. ПГ „Марин Попов“ просто обяви часовете по класове и преподавани предмети, залагайки на отговорността на възпитаниците си.
ОУ „Стефан Пешев“
също се справи добре със ситуацията. „Още от неделя, колкото и странно да звучи, имаме обучителен процес. Часовете започват в 9 часа и са по-кратки, обхванати са всички учебни предмети. Имаме още идеи как да подобрим обучението в тази нова среда, тепърва ще ги реализираме и тестваме. Най-трудно е с първокласниците, връзката с които става чрез родителите. Няма да е лесно, но ще работим.“ Това казаха за в. „Росица“ от ОУ „Стефан Пешев“ и допълниха, че електронните платформи, които се ползват, са претоварени. Получил се е блокаж и на електронните учебници, които различните издателства пуснаха във виртуалното пространство. Явно и на тези системи им е нужно време, за да се настроят към натоварения режим на ползване.
От ОУ „Христо Ботев“
съобщиха за повече от 80 деца, които нямат Интернет връзка в домовете си, което прави невъзможно обучителен процес с тях в онлайн среда. Затова на тях ще бъдат предоставяни материали на хартиен носител, а връзката с учителите ще е телефонна. Освен ученици, в училището има и една подготвителна група от 18 деца, за които също се мисли как да се работи неприсъствено, за да не губят от обучението си, предвидено по програма. Най-трудно е с тях и първолаците, защото връзката е чрез родителите, а те все пак ходят на работа и са ангажирани. Преподавателите са изнервени, постоянно са на телефона, а това наистина е много натоварващо и уморително, обобщиха от ръководството на училището. Въпреки това, там вярват, че с всеки следващ ден приложените методи ще сработват и дават резултати.
Селските училища
са в най-трудна ситуация, заради факта, че школата имат възможност за работа в електронен режим, но голямата част от децата нямат достъп до Интернет. Затова е пристъпено към разработване на обучителни материали на хартиен носител, които чрез образователните медиатори да стигат до децата. Връзката между ученици и преподаватели ще е по телефона и за най-малките ще се разчита на родителите.
Така извънредното положение постави на изпитание всички и ни принуди да преминем на варианти за обучение, неизползвани масово досега. Остава надеждата, че всеки ще прояви лична отговорност и ангажираност, които са достатъчни, за да преминем през трудния период.