МИЛКА ДЕШЕВА
Сравняват жената със светлина, със слънце, с цветя, с богиня, призвана тук, на Земята, да бъде продължителка на рода. Днес тя е свободна да празнува както иска с приятелки на кафе, на шопинг, във фирмата или в учреждението. Стига да усети дъха на вниманието, да бъде изненадана с нещо хубаво. Днешните млади български жени едва ли допускат, че началото на този хубав празник е далеч, далеч назад във времето и е свързан с много протести, демонстрации, целящи правата на жените и тяхното достойно място в обществото. А неговият международен характер го прави още по-обичан и значим.
На 6 март пенсионерски клуб „Живей за мига“ събра крушевските жени, за да се насладят на един забавен, вкусен, моден и… дори поучителен празник. Стихийно, сякаш от нищото, специално за празника беше сформиран музикален квартет 2+2. От фонда на златните комични хитове бяха представени „Шест кокошки съм заклала“, „Аз си имам две съседки“ и „В село се чешма градеше“. Аплодисментите не закъсняха с пожелание квартетът да не остава временно явление.
За първи път си позволихме да повдигнем по малко нетрадиционен начин и липсващото самочувствие на неработещата жена и гнетящите я пенсионни неволи. А трите големи грижи, които има всяка жена, независимо от възрастта си, са да бъде здрава, да бъде полезна на себе си и на близките си и разбира се, да поддържа една добра визия, харесваща себе си и харесвана от другите. За това показахме една смела пролетна визия, а именно за ролята на клина в дамския гардероб. Удобен като дреха, той може да бъде част от спортния ни всекидневен тоалет, а при подходящо съчетание с другия части от тоалета, може да ни представи и в празнични дни.
Нашата манекенка, облечена в клин в традиционен чер цвят го допълни за топлите пролетни дни с бяла щампована тениска, върху която за по-хладните дни облече черно кожено яке. Смяната на маратонките с високи черни обувки подсказа, че спортната визия ще бъде сменена с празнична. Красива копринена рокля в зелено, гарнирана с черни пайети, пасна чудесно на черния клин. А оригиналът на тази своеобразна „Модна фиеста“ беше черна копринена туника с разчупена кройка и с тази визия нашата млада манекенка Теодора Ивайлова беше най-аплодирана. Селските жени, далече от големите модни подиуми, показаха, че има вкус към хубавото и това малко модно ревю им достави удоволствие.
После почоплихме и мозъците на присъстващите с въпроси, свързани с именити български жени. Истината е, че никой не можа да назове името на картината, която показахме, нито пък кой е художникът, въпреки че тя е шедьовър в българското изобразително изкуство. И е вече на 100 години. „Мома от село Шишковци“ на Владимир Димитров – Майстора. Нарисуваната мома се казва Дафинка. Любопитно е, че няколко месеца след като е изографисана на фона на червени ябълки, тя умира от тежка болест. Още преди България да се прочуе като страната на розите, на неповторимите български народни песни и танци и красиви носии, пък и да стане известна с красивите си жени, носителки на короната „Мис Свят“, през 1958 г. На световно изложение в Брюксел ценители на изобразителното изкуство, виждайки картината на Майстора, й дават името „Българската мадона“.
А емоциите, които внесоха гостуващите „Габровчета“, направиха празника още по-запомнящ се. Красивите иглики, които всяка жена прегърна, ще красят градините и ще им напомнят, че те, жените, са най-хубавото цвете. „Дай й, Господи на нея, жената, здраве и дълъг живот“. И поклон.