Символите на Партията, клетвата на пионера, бюста на Георги Димитров, отрядни и дружинни знамена, кутийки с пластилин от 1977 г., дървена ученическа чанта от 50-те години на миналия век. Това са само част от интересните предмети, включени в най-новата експозиция на Музея на образованието, разкриваща интересни и непознати за широката общественост факти за образователното дело в Севлиево и Севлиевска община в периода 1944-1989 година. Експозицията бе официално открита преди дни, но вече привлича интереса на малки и големи.
„Образователното дело в Севлиевска община започва в един много ранен период. Най-ранните сведения за това са от Батошевския край от 1660 г., но изключителен разцвет на образователното дело са годините между 1860-1880-та. В Севлиево по това време вече има светски училища, а в почти всички села и махали има първоначални и прогимназиални училища“, каза директорът на Музея Васко Василев. По думите му, в новата експозиция той и екипът му, са се опитали да покажат сериозната промяна в образователното дело след 1944 г. „Всичко, което е свързано с църквата и вероучението е забранено. Партията прави всичко възможно да отдели хората от църквата и най-вече децата. За сметка на това, във всички училища е имало символи, свързани с партийното дело“, каза още Василев и допълни, че новата експозиция е създадена трудно, защото много от символите са изхвърлени, много от учебниците и тетрадките – предадени на вторични суровини. Независимо от това основен и начален акцент в експозицията заемат седмичните издания на вестници за младежи „Млада дружина” от октомври 1944 г., в които ясно и видимо прозира новата политическа насоченост към подрастващото поколение. Всички издания за деца от този период: „Септемврийче”, „Дружинка”, „Народна младеж” са насочени към преклонение и следване повелите на Партията още от ранна детска възраст.
През годините 1960-1970 г., в следствие на национализацията и автоматизацията в селското стопанство, както и новопоявилата се нужда от работна ръка в заводите в град Севлиево, селата постепенно се обезлюдяват и се налага закриване на повечето селски училища. Това е част от кратката история на няколко селски училища в севлиевска община и причините за закриването им. Независимо от това новата експозиция е интересна и с това, че разполага с табла със снимки и информация за всички селски училища на територията на общината.
„Благодарение на над 60 дарители успяхме да направим това за вас и за поколенията след нас. За да може частица от историята на Севлиево и общината да бъде запазена, свързана с едно от най-важните дела в България – образователното“, каза в заключение Васко Василев.