На церемонията присъстваха кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов, председателят на Общинския съвет Здравка Лалева, общински съветници, заместник-кметове на общината, кметове на кметства, директори, ученици и учители от учебните заведения, представители на бизнеса, културните институти, жители и гости на града.
Д-р Иван Иванов поднесе венец пред паметника на Свободата и се обърна към всички присъстващи, припомняйки делата на предците ни, довели до освобождението на 3 март 1878 г. „Няма друг подобен пример за търпение и постоянство, за страдание и героизъм, довели една нация до възраждане от пепелищата. Това е денят, в който България прероди себе си със силата на вярата“, каза в словото си той. „Днес, когато светът отново е изправен пред трудни решения, повече от всеки друг път – трябва да помним завета на предците. Защото България не е просто територия, България е символ на непримиримия човешки дух и знак за възстановена справедливост“, каза още той в словото си.
По време на поклонението ученици от СУ „Васил Левски“ изпълниха художествена композиция, посветена на героите, дали живота си за освобождението, а десетокласникът Румен Гатев развълнува присъстващите на церемонията с изключителното си изпълнение на Вазовото стихотворение „Опълченците на Шипка“. Водещите припомниха отново имената на някои от най-изявените революционери, сред които и ръководителите на Априлското въстание в Севлиевския край: Йонко Карагьозов, Фильо Радев, Дончо Фесчиев, Христо Филев, Иван Преснаков, Никола Дабев, свещеник Радион Попмихов, Павли Венков, Велчо Ночев, свещеник Георги Христов Дългодреев и много други.
С едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Свободата завърши поклонението в Севлиево.