-Г-жо Кръстева, срещата с фермерите от Габровска област е една от последните от кампанията на Министерството на земеделието и горите за директните плащания през тази година. С какво тя беше по-различна от останалите в други райони на страната?
– По-различното е, че тук има повече животновъди. Днес разбрах, че имат и нови трудности, с които те се сблъскват, като инфлуенцата по птиците, свободно движещите се коне и хора в частни имоти. Нашата цел на тези срещи е да ги чуем от първо лице. При нас в министерството идват членове на различни асоциации, но голяма част от фермерите не членуват в никакви организации и е редно да чуем и тяхното мнение, да търсим решение на техните проблеми.
-Как ще се реши проблемът с липсата на пасища, според един от фермерите е доста сериозен?
-В момента провеждаме разговори по така известния Закон за земята или Кодекса за земята, както е известен, за да видим дали ще успеем да намерим баланс между държавната и общинската собственост. И този чисто нов закон да види бял свят. Ако не намерим баланса за всички заинтересовани страни, ще предприемем стъпка за законодателни изменения. От обиколката, която имах в страната, разбирам, че животновъдите имат проблем с пасищата – държавни и общински, а отделно имат проблеми и с обработваемата земя, която им е нужна, за да отглеждат фураж. Записала съм си подробно всички тези проблеми и детайлно съм вникнала в тях. Защото тази материя е моя и аз съм добре запозната с нея. Ние от министерството на земеделието, храните и горите ще се стремим чрез изменения на съществуващото законодателство да облекчим режима и за тях да бъде по-лесно.
-Вие казахте, че трябва самосъзнание при опазване на природата, особено в борбата с разпространение на различните видове зарази при животните, но от представените проблеми по време на срещата стана ясно, че това може да се пистигне единствено със строги санкции. Тогава?
-Проблемът е много сериозен, трябва наистина по-голямо самосъзнание. Апелирам към всеки, който е свидетел на такова нещо, да изпраща сигнали до компетнтните институции. Колегата от Агенцията по безопасност на храните даде дума, че имат готовност да се отзовават на такива сигнали за унищожаване на отпадъци.
-От зададените въпроси по време на срещата останах с впечатление, че мерките и препоръките, които бяха представени от експертите, не съвпадат с истинската действителност на работа на фермерите?
-Няма да се съглася на 100% с Вашия извод. Нашата цел е решенията, които се вземат,, от една страна да задоволяват необходимостите на хората. Затова сме тук, приемете, че тези срещи са един вид анкета за техните потребности. От друга страна това, което вече е взето като решение, да им се разясни. Защото на практика много мерки се пускат – държавни помощи, европейски средства… Немалко ресурс отива в сектор “Земеделие” и понякога хората трудно достигат до тази информация. За всеки един от поставените казуси, ще се търси решение.