Огърлицата, трите гривни и двете сребърни обици – едната от тях позлатена, които са намерени в гроб на млада жена, разкрит на средновековния град Хоталич край Севлиево, вече са във витрината на националния исторически музей в София. Както вече писа в. „Росица“, там на 14 февруари бе открита националната представителна изложба „Българска археология“, която се организира за 13-та поредна година, а историческия ни музей участва в нея за трети пореден път. Ценните накити бяха транспортирани в края на януари със специална кола с охрана, а те самите – застраховани.
Най-атрактивна сред находките е огърлицата, която е съставена от 3500 стъклени мъниста – в черен и, за пръв път, в син и зелен цвят. Тя и другите накити са принадлежали на млада жена – около 22-25-годишна, чийто ръст е бил 155 сантиметра, обясни преди изпращането им за изложбата Надежда Ботева – уредник в музея и ръководител на разкопките на Хоталич.
В националната изложба „Българската археология“ се представят най-добрите находки от изминалия археологически сезон от праисторията до късното средновековие от цялата страна. Третото участие на експонати, съхранени в експозиции на севлиевския музей е не само признание към дейността на Хоталич, но и за значимостта му като исторически обект.
Изложбата ще бъде отворена до средата на април и севлиевци, които имат път към столицата, могат да отделят време и за Националния археологически музей.