ВАСКО ВАСИЛЕВ
За експозицията „Образованието в Севлиево и Севлиевска община 1944-1989 г.“, колкото да е странно и по-близко времево експонатите от периода 1944-1989 г. по трудно се откриват и почти е невъзможно някои да се покажат по простата причина, че или не са запазени или са унищожени. Трудността да се намерят учебници и учебни помагала е обусловена от факта, че до 1989 г. помагалата са били нагледни: по природознание, физика, биология минерали, табла и макети, природознание релефни карти, при трудово обучение отпечатани за сгъвате и биговане заготовки за макети на ракети, къщи, блокове, помагала и пособия за чертане, несесери за химикалки и моливи, дървените линии и др., а да не говорим за биологичния материал във формалин или пък за препарираните птици. След този период с навлизането на интернет онагледяването в училищата постепенно отпада.
От друга страна знаем и помним, че обучението и възпитанието в този период е подчинено и неразривно свързано с патриотичното възпитание, с повелята на партията и вожда Георги Димитров.
Експонатите отразяващи образованието от периода 1944-1989г. акцентират точно и ясно образователните тенденции на времето. Чавдарските и пионерски връзки, клетвата на пионера, пионерските поръчения, бригадирските значки, знамената на чавдарските и пионерски организации.
Основен и начален акцент в експозицията „Образованието в Севлиево и Севлиевска община 1944-1989 г.“ заемат седмичните издания на вестници за младежи „Млада дружина” от октомври 1944 г., в които ясно и видимо прозира новата политическа насоченост към подрастващото поколение. Всички издания за деца от този период: „Септемврийче”, „Дружинка”, „Народна младеж” са насочени към преклонение и следване повелите на Партията още от ранна детска възраст.
Тъй като Севлиевска община е най-голяма по площ, заемаща близо 46% от територията на Габровска област, и наличието на почти всички села от общината, които са живи, се роди и необходимостта в експозицията на музея да бъдат включени и училищата в селата. Информацията за селските училища, които са действащи в момента я има в наличност и не е проблем да се набави. Но информация за училищата, функционирали почти във всяко севлиевско село, но закрити преди години, е доста оскъдна, а за някои селски училища почти невъзможно да се открие. От проведените проучвания съдим, че голяма част от селските училища от килийни са били преструктурирани в начални. После в прогимназии, а след 1944 г. в основни училища. През годините 1960-1970 г. в следствие на национализацията и автоматизацията в селското стопанство, както и новопоявилата се нужда от работна ръка в заводите в град Севлиево, селата постепенно се обезлюдяват и се налага закриване на повечето училища. Независимо от това дали са действащи или пък закрити, нуждата да има макар и кратка историческа справка, както и документален снимков материал за селските училища в общината трябва да присъства в експозицията, за да бъде тя пълна, точна и максимално исторически достоверна.
В залата с информацията за историята за училищата могат да се видят и символите от времето 1944-1989 г. – пионерските и чавдарски връзки, отрядни чавдарски и пионерски знамена, ученическа манта, флагчета за строева подготовка, щафети, за първенец в утринната гимнастика и още много символи от това време. В днешно време много ентусиасти се опитват да създадат музейни експозиции. Те обаче не обхващат толкова голям времеви исторически период, който да дава историческа представа както тази – за развитието на образователното дело в цяла една община. Именно поради тази причина експозицията на Музея на образованието 1878-1944 г., 1944-1989 г. е интересна и притегателна за посетители от община Севлиево, както и от други градове.
Макар и сравнително нова само за миналата 2019 г. експозицията е посетена от 2781 посетители, от които 1795 възрастни, 947 деца и студенти, 39 чужденци, а големият интерес към нея поставя пред екипа на ХГ „Асен и Илия Пейкови” нови отговорности и задачи: да направи експозицията достояние пред повече хора, експозицията да бъде по-атрактивна, да стане по-притегателно място за посещение сред любителите на културния туризъм. Създадената само за една година експозиция „Образованието в Севлиево“ заема площ 100 кв. метра и може би в бъдеще ще се наложи разширяването й при намиране на още експонати, свързани с образователното дело в града и селата от общината.