Мелнур Нуриева – IX „б“ клас, клуб „Журналист“
В Деня на влюбените ученици от 4,,а” и 4,,в” участваха в уникално събитие, организирано като представителна изява на клуб ,,Млад шахматист”, с ръководител Росица Моновска. Събитието беше представено в СУ ,,Васил Левски”, на шахматната арена, създадена във фоайето на втория етаж на училището. Те изиграха страхотен мач по шахмат с живи фигури. Участниците бяха деца от 10-та и от 12-та група на целодневната организация под ръководството на г-жа Моновска и г-жа Николова.
Двата отбора бяха водени от Ивайло Мерджанов и Християн Стефанов, съдия на мача беше Николай Дюлгяров, а странични помощници – Ния Недялкова и Деница Рачева. Ходовете съобщаваше Християна Христова, а шахматната нотация се записваше от Габриела Атанасова.
Мачът стартира с песничка за шаха по музика и текст на Ваня Ангелска, представена от талантливите млади изпълнители на клуб ,,Традиции и сцена”, ръководен от нея. Песента беше придружена с танцови движения и стихотворения за този интересен и вълнуващ спорт.
Водещите разказаха накратко дългата история на шаха. Обясниха откъде произлиза името, а именно от персийски: ,,шах” означава император, а ,,мат” – мъртъв. Играта печели този, който умъртви противниковия цар, а най-вероятен е индийският произход на играта, производна на шатрандж или чатарунга. Тя е отразявала състава и свойствата на тогавашната индийска войска, образувана от слонове, бойни кули, коне и пехотинци. От Индия се пренася в Персия, а от там арабите я донасят в Испания, която тогава е част от Арабския халифат.
Водещите споделиха, че все още не можем да бъдем сигурни за времето на произхода на шахмата – но се смята, че е възникнал между III и VI век. Но историята не приключва тук – тази игра започва да се видоизменя, а през XV век няколко основни промени я оформят такава, каквато е позната днес. През 1924 година в Париж е създадена Световната шахматна федерация, наречена ФИДЕ, която се занимава с шахматните стандарти, с организирането на международни събития и турнири.
Днешната форма на шах се нарича ,,западен” или ,,ортодоксален шах” и се е запазила през последните четири века. Малките водещи на събитието припомниха и някои от световните шампиони – Борис Спаски, Робърт Фишер, Анатолий Карпов, Гари Каспаров, Владимир Крамник, Вишнанатан Ананд, Магнус Карлсен (норвежец, световен шампион от 2013 г. и настоящ световен шампион), и Веселин Топалов (българин, световен шампион по шах за 2005, 2006 г.).
После мачът започна. Жребият реши, че с белите фигури ще играят децата от десетата, а с черните – от дванадесетата група. В началото играчът с белите пешки поведе, но не след дълго противникът му с черните го настигна. През цялото време те се „гонеха“, докато в един момент изравниха. По време на играта малките пешки обсъждаха ходовете, дори получиха забележки от своите преподаватели да не си подсказват. Играта приключи по неочакван начин – ученикът, който игра с белите фигури, предложи мир с думите: ,,Най-добрият край за всяка война е примирието”, а другият играч прие мира.
Представлението завърши с песента за шаха, а г-н Томев – директор на СУ ,,Васил Левски”, награди участниците с медали и грамоти. Той разказа легенда за играта, а всички деца, техните преподаватели и родители бяха щастливи и усмихнати.