Областен съвет по здравеопазване бе създаден във вторник в Габрово. Това се случи по време на работна среща, проведена по инициатива на заместник-областния управител Мария Пенева. На нейната покана за участие се отзоваха Захари Дошков – директор на РЗОК – Габрово, д-р Николай Пенчоков – директор на РЗИ – Габрово, Тодор Костов – директор на НОИ – Габрово, д-р Минко Михов – директор на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, д-р Иво Станчев – директор на СБАЛ по белодробни болести, д-р Илиев – директор на ДСБДПЛББ „Царица Йоана“ в Трявна, д-р Светла Пашова – председател на РК на БЛС, заместник-кметът на община Габрово Нела Рачевиц и на община Дряново Николай Карагьозов, експерти от община Габрово, община Трявна и областната администрация.
Целта на срещата бе обсъждане на проблемите и предизвикателствата в сектора и начините за съвместното им решаване. Сред задачите на съвета ще бъдат обединяване усилията за установяване на общи приоритети на политиките, в полза на здравеопазването на областно ниво; координиране взаимодействието на всички отговорни институции в сферата на здравеопазването; разработване на областни приоритети за развитие на сектора; обсъждане инициативи и възникнали проблеми; подготвяне предложения за промени в нормативната уредба и др.
Освен създаването на нов съвет към областния управител, на срещата бе коментиран и новият Национален рамков договор 2020-2022, който за първи път ще бъде за тригодишен период, както и основни моменти в разпределението на средствата по лечебните заведения. Общото увеличение на бюджетните средства в направление болнична помощ е 367 млн. лв. Така на база на по-големия бюджет става възможно увеличението на 252 клинични пътеки от всичките 339, както и на 3 амбулаторни и 1 клинична процедури. За сравнение, през 2019 година финансовата рамка е била 2 млрд. лв за дейности по клинични пътеки, клинични процедури и амбулаторни процедури, 385 млн. лв за лекарствени продукти за злокачествени заболявания в болнична помощ и 104 млн. лв за медицински изделия, а за 2020 година разходите за болнична помощ по пътеки и процедури са 2,247 млрд. лв, 498,5 млн. лв са за лекарствени продукти за злокачествени заболявания и 110 млн. лв са за медицински изделия.
Не беше подминат и фактът, че на територията на област Габрово има нова частна болница. Това провокира участниците в срещата да апелират различните по тип здравни заведения на една и съща територия да работят при еднакви условия. „Ако те вършат работата си по един и същи начин – тогава ще е ясно конкуренцията дали е истинска. Но ако се толерира селекцията на пациенти, допълнителното заплащане под една или друга форма, избора на определени клинични пътеки – то тогава конкуренция е невъзможна!“- категорични бяха всички.
Да се изготви единна национална стратегия за областните болници – беше едно от предложенията, направени по време на дискусията, както и да се работи в посока политика по привличане на кадри, защото това е най-сериозното предизвикателство, пред което са изправени всички здравни заведения и ако една частна болница може да избира своите пациенти и клинични пътеки, и да гони финансови резултати, то общинските и областните болници имат и социална мисия – напомниха експертите от сектора.