Галина Николова
Със солов концерт на класическа китара и малък музикален урок, художникът-китарист Венцислав Диков закри във вторник вечерта изложбата си „Посоки“, която бе открита в галерия „Видима“ точно преди месец. Необичайният начин, по който бе сложен край на гостуването на неговите картини в нашия град, бе анонсиран още при представянето им в началото, но никой от присъстващите не предполагаше, че в някои отношения този финал ще е по-вълнуващ от първата среща с твореца.
Както вече писа в. „Росица“, Венцислав Диков е музикант, според дипломите си. Завършил е китара в НМА „Панчо Владигеров“ и във Висшето музикално училище в Мюнстер, Германия, а сега работи като преподавател в НМУ „Любомир Пипков“. Според оценките на познавачите и на любителите, той обаче е и художник. Севлиевските ценители на изобразителното изкуство се убедиха в това, като разгледаха изложбата му. Във вторник вечерта Венцислав Диков показа, че притежава висока класа и в музикалното изкуство.
Първото изпълнение на госта бяха две части от цигулкови партита в си бемол на Йохан Себастиан Бах. След това, явно повлиян от амплоато си на преподавател, г-н Диков допълни, че китарата е инструмент, който позволява транскрибиране на различни инструменти. И като пример посочи, че всички цигулкови творби на Бах могат да се изпълняват и на китара. Вторият представен композитор бе Енрике Гранадос – испанец, който е композирал за пиано. Създал е много произведения, включително и опера, но от 12-те му танца, севлиевци чуха последния, наречен „Арабеска“. Етюд № 6 от Аугустин Бариос бе избрал Венцислав Диков, за да запознае с този автор от Уругвай, който е композирал само за китара и е бил виртуоз, признат в цял свят. „Имал е такива големи ръце, че някои от произведенията му днес са просто неизсвиряеми“, допълни представянето му музикантът-художник. После дойде ред на любимия композитор на г-н Диков – Лео Брауер от Куба, който днес е на 80 години, но продължава да твори. Освен че е виртуозен китарист, той е и диригент, композитор. Световна известност добива през 1981 г., когато създава трилогията „Черният Декамерон“. Това са три групи от по десет етюда, които се характеризират с това, че първите десет са много красиви и лесни за изпълнение – включително и от начинаещи китаристи, докато вторите десет, освен с красота, се отличават и с голяма сложност“, обясни Венцислав Диков. След това изпълни етюди 11 и 20, с което напълно разкри класата си на китарист. Финалът сложи „Един ноемврийски ден“ – отново на любимия му композитор.
Салонът на галерия „Видима“ бе пълен и присъстващите не усетиха как отлетяха минутите, потопени в звуковата магия на класическата китара, която създадоха ръцете на Венцислав Диков – сътворили и картините, които все още висяха на четирите стени край тях. Раздялата с твореца е само временна, каза галеристът Сава Христов, което е обещание за нови срещи с госта.