Божидар Генков и Илко Илев са двамата фотографи, чиито фотоси, запечатали тазгодишния ритуал на Йордановден, се представиха във вторник в изложба, която бе открита в Бялата галерия на читалище „Развитие-1870“. Тя е първото за тази година събитие, организирано от читалището, което през цялата 2020-та ще чества 150-годишнината си.
Изявата всъщност идва от фотоклуба към читалището, който миналата година отбеляза 10-годишнината от създаването си. Сега, след като неговите членове разглеждали снимките си , направени на 6 януари 2020 година, когато на брега на река Росица се изпълнява традиционният за Йордановден ритуал по хвърляне на кръста във водата, внезапно осъзнали, че всъщност имат уникални кадри. Защото показват хора и действия от две гледни точки – от брега на Росица, на който се изпълнява ритуалът, и от отсрещния. Така се родила и идеята за изложбата, разказа Антоанета Обретенова – председател на фотоклуба. Тя обърна внимание, че работата на Божидар и Илко е в жанра репортажна фотография, който е много труден.
„Репортажната фотография изисква доза късмет, колкото и майстор да си зад обектива.“ Това каза Илко Илев и обясни, че с тези кадри, уловили основните моменти от ритуала на тазгодишния Йордановден, е искал да покаже, че тази дълголетна традиция е жива и в нашия край.
„За мен фотографията е начин да изразя себе си без думи. За мен 6 януари е специален ден, не само заради името ми, а и заради същността на празника. Ще се радвам, ако някой от моите фотоси ви проговори.“ Това бяха думите на Божидар Генков, който също лаконично мотивира участието си в изложбата. И двамата облаче бяха единодушни, че при този вид фотография нещата се случват спонтанно, непринудено, хората не знаят, че ще бъдат снимани, накъсо – нещата не са нагласени предварително. А дори и лаиците знаят, че когато няма предварително приготвяне или съгласуване, се получават най-добри фотокадри.
Нели Тотева – секретар на читалището, поднесе цветя на двамата фотографи, като им пожела здраве и вдъхновение. Фотосите, съхранили лица, емоции, действия от Йовдановден тази година, показват майсторството на авторите си и заслужават да бъдат разгледани. Извън това, те оставят ценен снимков материал от летописа на Севлиево, който след години ще има не само фотографска стойност.