Галина Николова
Накити, открити миналата година в гроб на млада жена на средновековния град Хоталич край Севлиево, ще бъдат експонатите, показани в националната представителна изложба „Българска археология“. Тя се организира за 13-а поредна година, а историческият музей в Севлиево ще участва в нея за трета поредна година. Това съобщи Надежда Ботева – уредник в нашия музей и ръководител на разкопките на Хоталич, и допълни, че накитите ще бъдат взети идната седмица със специална кола, с охрана, а самите те трябва предварително да бъдат застраховани.
По-конкретно накитите, които ще бъдат изложени в „Българска археология“, са огърлица, три гривни и две сребърни обици, едната от които – с позлата. Най-атрактивна сред тях е огърлицата от 3500 стъклени мъниста, които са в черен и – за първи път – в син и зелен цвят. Те са принадлежали на млада жена – около 22-25-годишна, която е била с ръст от 155 см, допълни Надежда Ботева.
В изложбата “Българска археология” се представят най-добрите находки от изминалия археологически сезон от праисторията до късното средновековие от цялата страна. Третата по ред покана за участие в нея към нашия музей е не само чест и признание за работата на Хоталич, но и признание за значимостта на обекта. Изложбата ще бъде открита в присъствието на официални лица на 14 февруари, когато се чества професионалният празник на археолозите в България и ще остане отворена до средата на април. От музея приканват всички севлиевци, които ще посетят столицата през този период, да не пропускат тази експозиция, която ще бъде наредена в Националния археологически музей ( ниската сграда срещу главния вход на Президентството) и да видят колко добре се вписват нашите находки сред най-доброто в българската археология.
Традиционно изложбата се придружава от постери, в които обширно се разказва за съответния обект и откритията, както и от луксозен каталог на предметите в изложбата, която се радва на голям интерес от чужденци, дипломати и официални лица.