Галина Николова
Измина 2019 година, която ще запомним с двата вота, проведени през май – за евродепутати, и октомври – за местна власт. Извън тези най-мащабни събития, отминаващите 12 месеца се оказват наситени и с други, които очертават интензивно ежедневие, изпълнено с успехи, добри дела, промени. Най-приятното заключение от прегледа на всичко, случило се в общината, е че сме имали пълнокръвен културен живот, който за малък град като Севлиево, е истински дар и постижение при днешния начин на живот, доминиран от практицизъм и забързаност.
Извън годишната хроника оставяме постиженията на състезателите от 23-те спортни клуба в Севлиево, които записаха толкова победи, че и няколко вестникарски страници няма да стигнат, за да ги припомним. Към тях прибавяме и децата от различните школи по изкуствата, които всяка седмица ни радваха с постижения, и момчетата и момичетата от училищата, които получиха отличия в различни конкурси на национално и международно ниво – по същата причина. С единствено оправдание – че бяха отразени във вестника през годината.
ЯНУАРИ
За петгодишната Габи от Севлиево 2019-та започна с чудо – стотици хора с добри сърца дариха и събраха 50 000 лева за нейното лечение. Сред щедрите дарители бяха „Идеал Стандарт-Видима“ АД, „АББ България“ и други севлиевски фирми, училища, детски градини, граждани. Близо 20 000 лева дари Айлин Сюлейманова от Ряховците, която в края на 2018-та загуби сина си, покосен от коварна болест. По този начин севлиевци показаха, че чудеса всъщност има и най-често те са плод на човешка дейност.
Симеон Спасов – на 18 години от Севлиево, извади Богоявленския кръст от водите на реката на Йордановден. За него това бе първото участие в ритуала. Повече от 2000 севлиевци почерпиха за Йордановден и Ивановден.
Таксиметровите превозвачи поискаха увеличение на тарифите си с 10 ст., съответно за дневната, нощната и максималната тарифа на 1 км превоз. В края на месеца ОбС прие предложението им.
От 1 януари влезе в сила и по-висока цена на водата за севлиевци, вече като клиенти на ВиК – Габрово – 2,54 лева на кубик с ДДС.
Клубът по плуване „Викинг 2008“ отбеляза 10 години от създаването си, които са изпълнени с упорит труд, но и много успехи.
Смразяващите минус 19 градуса бяха отчетени на 8 януари в Севлиево, който остана най-студеният ден за месеца.
Отбелязахме една година от загубата на Ирина Колбасова – създателката на галерия „Видима“, която си отиде на 16 януари 2018 г. Тъжната годишнина бе отбелязана с изложбата „Лъч светлина“, за която се събраха 40 художници от цялата страна.
Градската галерия „Асен и Илия Пейкови“ показа изложба на икони, рисувани от деца от школата по изобразително изкуство „ВВ арт“, с ръководител Васко Василев.
Общинските съветници одобриха по-високи данъци за старите коли, но с минималните коефициенти. С промените бе приета формула, която включва два компонента – имуществен и екологичен. Първият отчита мощността и годината на производство на возилото, вторият – замърсяването, което причинява, като идеята е, че който замърсява повече, следва да плаща по-висок данък.
На тържествена церемония в зала „Дан Колов“ бяха отличени най-добрите треньори и спортисти за предходната 2018-та.
Нашият съгражданин Петко Хинов – преводач от китайски, старокитайски, старобългарски, английски и староруски език, представи 15-те книги, които е превел през последните няколко години и заяви, че книгата е живият живот!
За Бабинден акушеро-гинекологичното отделение получи щедри подаръци – фетален монитор, аспиратор и нов компютър дари Стефан Бояджиев – основател и бивш собственик на фирма „Изгрев 90“, а от „Идеал Стандарт-Видима“ обещаха цялостен ремонт на манипулационната.
По традиция „Хелиос“ АД награди най-добрите си дистрибутори.
ФЕВРУАРИ
ОбС прие бюджет за 2019 г. в размер на 30 230 000 лева – най-големият от всички досега. В него най-голям е относителният дял на парите за образование – 12 069 364 лв., а капиталовите разходи – 11 469 050 лв., от които средства от ЕС – 8 916 520 лв.
„Идеал Стандарт-Видима“ АД обяви, че ще ремонтира санитарните помещения в АВК „Дандолови къщи“, които са част от историческия ни музей. Така компанията спази традицията приходът от всяко милионно изделие, произведено в нея, да се дарява на музея.
От бюджета на общината бяха отпуснати 20 000 лева за регионалния хоспис в Дряново, които да подпомогнат терминално болните севлиевци, настанени там.
Учениците се върнаха в час, след като в края на януари бе обявена няколкодневна грипна ваканция за цялата Габровска област.
Сбогувахме се с емблемата на родния мотоциклетизъм Тотьо Чакъров. Той конфигурираше и подготвяше всички трасета за мотокрос у нас, наричан бе архитектът на кросовите трасета.
Парк „Казармите“ стана обект на посегателство. Оказа се, че невръстни деца и тийнейджъри рушат пейки и перголи в него, но родителите им нехаят.
ГХГ „Асен и Илия Пейкови“ представи Петър Първанов – известен търновски иконописец и реставратор. Галерия „Видима“ откри изложба на Татяна Харизанова
В салона на читалище „Развитие -1870“ гостува драматичният театър от Ловеч с постановката „Божан, Петър и Павел“ по „Гераците“ на Елин Пелин.
След десетия конгрес на КТ „Подкрепа“ се разбра, че в синдиката членуват 1150 севлиевци.
Традиционно в града и в селата на общината бе празнуван Трифон Зарезан – в Богатово короноваха цар на виното.
Христо Иванов – историк, издаде книгата „Севлиево – тайните на миналото 1877-1947 г. от Освобождението до социализма“.
Гердан и девет стъклени и бронзови гривни, открити при разкопки на средновековния град Хоталич, бяха част от експонатите в националната изложба „Българска археология 2018“, която бе открита на 14 февруари, в Националния археологически институт с музей при БАН за 12-та поредна година.
Община Севлиево обяви война на вандалите, в отговор на зачестилите посегателства в паркове и обществени места в града. Това се случи по инициатива на кмета, който събра институциите, които имат правомощията да следят за опазването на реда в общината.
Общината отдели 300 хиляди лева за ремонт и поддръжка на уличното осветление в града и селата за 2019 г.
Министърът на образованието Красимир Вълчев посети ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, което се случи за първи път в 56-годишната история на училището. Министърът присъства на открит урок по учебна практика в един десети клас.
Почетохме паметта на Апостола на свободата Васил Левски на 146-годишнината от гибелта му. В деня на патронния празник на гимназията, нейни възпитаници изнесоха спектакъл, в който Левски оживя.
Галерия „Видима“ представи младата художничка Татяна Харизанова, а „Асен и Илия Пейкови“ – Боряна Кънчева.
Ротари клуб и Интеракт засадиха дръвчета в парк „Казармите“, по повод 114-годишнината от основаването на организацията. По същото време от полицията констатираха незаконното отсичане на 66 дървета в землището на Стоките.
Рисунки на две деца от артцентър „Видима“ участваха в изложбата „Шедьоври на българското изобразително изкуство през детските очи“, която бе открита на 3 март в Българския културен институт във Виена.
МАРТ
Емил Гатев – изпълнителен директор на „Идеал Стандарт-Видима“ АД бе преизбран за втори мандат за председател на бизнессдружение „Севлиево 21 век“.
Тържествено чествахме националния празник 3 март – с поднасяне на венци и цветя, слова и историческа беседа за събитието, изнесена от Румен Гатев и Борислав Маринов от СУ „Васил Левски“.
Минка Вачева издаде нова стихосбирка, наречена „Скътано“.
За 15-ти пореден път „Идеал Стандарт-Видима“ АД проведе конкурса „Баня на годината“, който мина под надслов „Създаваме заедно“, и награди 10 проекта. За първи път разработките бяха оценявани и от медийните партньори на конкурса, чиито гласове бяха равностойни на тези от експертното жури.
В градската библиотека обучаваха безплатно деца на 10-11 години по програмиране, което стана възможно благодарение на защитен проект.
Кметът на чешкия град Валашке Мезиричи – побратимен на Севлиево, посети нашия град, а кметовете му подписаха писмо за подкрепа. Гостите от Чехия посетиха водещи местни фирми – „Идеал Стандарт-Видима“ АД, „АББ Авангард“ и „Росица“ АД.
В навечерието на Осми март 12 талантливи художнички и приложнички от Севлиево подредиха изложба в Музея на съвременното изкуство.
Кметът д-р Иван Иванов подписа договор с МРРБ за саниране сградата на администрацията на обща стойност 1 138 213, 31 лв., по програма „Региони в растеж“.
Новосъздаденият клуб за споделено четене „Вдъхновение“ проведе първата си сбирка в градската библиотека.
Интеракт клуб събра 1063 лв. от мартенския си базар и ги дари на градската библиотека. С тях те закупиха нови книги – предимно тийнлитература, с което искаха да накарат повече млади хора да четат и да се образоват.
Галерия „Видима“ бе домакин на изложбата „Докоснати от градините“ на Игната Василева, а библиотеката обяви детски литературен конкурс. Макар и в студено време, започна изграждането на Алея на дарителите, на която табла запознават с 20 индивидуални и 6 колективни дарители от Севлиево. Мястото за нея е подбрано специално – тя се намира между две дарени сгради – галерия „Видима“, дарена от сем. Еленка и Ботьо Ангелови, и ЦЕО „Видима“, дарена от Иван Янков Станчев и неговите сестри.
Започна подготовката за изграждането на велоалея, което завърши в края на есента.
Повече от 1200 ловци от ЛРД „Сокол“ в Севлиево излязоха, за да направят годишна таксация на дивеча.
Директорът на институт „Конфуций“ към СУ от китайска страна г-жа Гао Чунли и от българска – Аксиния Колева, бяха на посещение в СУ „Васил Левски“, на което бе обсъдено бъдещото сътрудничество между тях.
Фолклорна формация „Веселина“ отбеляза 13-ия си рожден ден с голям концерт в дома на културата „Мара Белчева“. Тогава бе чествана и 105-годишнината от рождението на Борис Машалов. Дни по-късно се проведе националният конкурс за северняшка песен „Море, песен екна…“, посветен на големия изпълнител от Севлиево.
„Пролетен салон“ показаха с картините си в Музея за съвременно изкуство 18 талантливи творци от Севлиево, а в галерия „Асен и Илия Пейкови“ художникът Тодор Тодоров отбеляза юбилей – 2х30, със самостоятелна изложба.
Ученици от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ посетиха европарламента по покана на евродепутата Илхан Кючюк, а ученици от СУ „Васил Левски“ проведоха необичаен урок по литература на открито – при скулптурната композиция на Пенчо Славейков и Мара Белчева, поставена в центъра на Севлиево. Темата бе „Пенчо Славейков – модерният поет“.
В края на март кметовете на Севлиево, Дряново и Сухиндол направиха първа копка на системата за разделно събиране и рециклиране на биоотпадъци, проект, финансиран по оперативна програма „Околна среда“.
ОбС прие наредба, с която бяха утвърдени условията и редът за финансиране и подпомагане от бюджета на Общината на дейностите на спортните клубове и ползването на спортните обекти и съоръжения.
Започнаха събитията, посветени на 85-годишнината на „Идеал Стандарт-Видима“ АД. Началото бе сложено с приказни представления за децата на града, които се провеждаха в градската библиотека.
Кметът на общината удостои с плакет Гудрун Георгиев – съпруга на художника Александър Георгиев, която дари негови картини на галерия „Асен и Илия Пейкови“.
Инж. Емилиян Маринов бе избран за председател на настоятелството на читалище „Развитие – 1870“ на редовното отчетно-изборно събрание.
АПРИЛ
Направена бе първа копка на ремонта на пътя до яз. „Ал. Стамболийски“ – Севлиево – Крушево – Младен – язовира, който трябва да приключи в срок от 36 месеца.
Община Севлиево спечели проект за 7000 евро за ремонт в дома за стари хора в Добромирка.
Ученици от Бавария бяха на едноседмичен културен обмен в Севлиево. Тяхното пребиваване в Севлиево бе третият обмен между СУ „Васил Левски“ и гимназия „Раублинг“ от провинция Бавария, Германия. Отношенията между двете учебни заведения датират от 2012 г. и се осъществяват с финансовата подкрепа на фирма „Хамбергер“.
Ненчо Русев – един от най-известните живи майстори в областта на скулптурата и малката пластика, бе представен в галерия „Видима“.
Политическите партии и коалиции в Севлиево постигнаха съгласие за съставите на секционните избирателни комисии в общината, във връзка с провеждането на изборите за европейски парламент.
За шести пореден път в Севлиево се проведе фестивалът „Семе българско“, който, освен с множество производители на чисти храни от цялата страна, се отличаваше и с богата културна програма.
Започна честването на 140-годишнината от създаването на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“. Днешните медицински специалисти направиха кратка ретроспекция на историята на лечебното заведение от онези първи негови дни досега и отдадоха заслужена почит и благодарност към всички, които през годините са допринесли за нейното развитие.
На 27 април отбелязахме 60-годишнината от кончината на Пеньо Пенев, по този повод историческият музей откри изложбата „Поетът с ватенката“.
МАЙ
Общината реши да сложи край на безразборното разкопаване на улици и тротоари, като въведе публичен регистър на разкопаванията на улични и тротоарни настилки и вътрешноквартални пространства в общината, които се извършват от дружества, стопанисващи подземните мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура. А на заседание на ОбС кметът заяви, че за некачествено направени улици и тротоари, фирмите изпълнители ще ги отремонтират за своя сметка.
В навечерието на Великден деца, родители и учители от СУ „Васил Левски“ събраха благотворително 1086 лв., които дариха за операция на окото на четвъртокласник, който пострада при нелеп инцидент две години по-рано.
Жители на Градница ремонтираха оскверненото от вандали през лятото на 2018 година гробище в селото, което една сутрин осъмна със 70 натрошени надгробни плочи. Общината спечели три проекта по програмата за развитие на селските райони. Така започнаха рехабилитация на участъци от улици в Севлиево, ремонт в ДГ „Мечо Пух“ и базите й в Душево и Градница и изграждане на игрище в ОУ „Христо Ботев“.
Тържествено отбелязахме 74-годишнината от края на Втората световна война и Деня на Европа. А СУ „Васил Левски“ по традиция отбеляза 9 май и с Ден на ученическото самоуправление.
Градската библиотека представи Илиян Матеев – наш съгражданин, който е доктор по икономика, доцент, преподавател във Великотърновския университет, автор на множество монографии.
Най-старата обществена сграда в Севлиево – Часовниковата кула, навърши 240 години. По този повод тя бе реставрирана, благодарение на Ротари клуб, Община Севлиево и Историческия музей.
В парк „Борова гора“ бяха засадени 85 дръвчета по повод 85-годишнината от създаването на „Идеал Стандарт-Видима“ АД.
Олга Рибакова, Татяна Пачгина и Татяна О’Махони от Сдружението на руските художници гостуваха в галерия „Видима“ с изложбата „От цялото сърце“. Градската галерия представи двама севлиевски художници – Стефка Николова и Стефан Стефанов.
Кметът на Стоките подаде оставка с лични мотиви. Седмици по-късно за временно изпълняващ длъжността бе назначена Галина Димова.
В СУ „Васил Левски“ посрещнаха 12 учители и 22 ученици от Полша, Италия, Испания, Португалия и Турция по проекта „Математиката около нас“, финансиран по „Еразъм+“.
Севлиевската духова музика бе гост на предаването „Иде нашенската музика“ по БНТ. Оркестърът, заедно с концерт-майстор Пламен Пенчев и солистката Цветина Маринова, направиха записи на народни песни и хора специално за предаването.
С „Нощ в музея“ историческият музей се включи в отбелязването на Международния ден на музеите, като посрещна вечерните си посетители с живи фигури, пресъздаващи атмосферата на различни епохи – от времето на древните траки до Втората световна война.
Четири паралелки с абитуриенти от випуск 2019 изпрати ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, три бяха те в СУ „Васил Левски“. По-късно Училищното настоятелство им подари запис с дрон на абитуриентското им шествие.
По време на предизборната кампания за Евроизбори 2019 лидерът на ПЕС Сергей Станишев посети Севлиево.
Тържествено отбелязахме 24 май. Кметът на общината връчи почетни отличия на зрелостници за постигнати високи резултати, отличен успех и постижения в различни области.
Галерия „Видима“ проведе творческа среща с Мариета Милева-Чони, която представи втората си книга с поезия „Дива череша“. А в градската библиотека представиха новата книга за деца на Ваня Георгиева „Писма от авлига“.
Официалните резултати от евроизборите показаха, че ГЕРБ получи 30,25% от гласовете на избирателите в общината. След него се нарежда БСП с 23,03%, трети остана ДПС с 19,38%, листата на ВМРО бе подкрепена с 6,63%, ВОЛЯ – с 4,4%, „Демократична България“ – 3,12%. Избирателната активност бе 30,05%.
С възстановка на боеве в м. Боаза край Кръвеник и полагане на венци и цветя пред паметниците в града и селата, чествахме 143-годишнината от Априлското въстание.
ЮНИ
По повод Деня на детето Общината подари на малчуганите постановката „Приключенията на Лиско“ – постановка на габровския театър „Рачо Стоянов“.
На 2 юни почетохме паметта на поета революционер Христо Ботев.
В музея на съвременното изкуство бе представен младият художник от Севлиево Дамян Петров.
На 2 юни си отиде поетът Петко Братинов – автор на химна на Севлиево.
Севлиевката Вероника Христова стана победител в конкурса по естетическа стоматология, който се проведе в Киети, Италия, в което участваха около 60 млади стоматолози от 23 държави.
Пътуващият кинофестивал „Филмирай“ пак дойде в нашия град и представи четири заглавия, които бяха прожектирани на импровизиран екран на пл. „Свобода“. За него в нашия град дойде Слава Рачева – гласът зад Педя човек-лакът брада .
Младежкият център отпразнува 15-я си рожден ден. За това време той реализира редица проекти и инициативи, но най-важното – стана единственото място, където стимулират младите хора към доброволчество.
В галерия „Видима“ наредиха изложба от картините, създадени от талантливите деца в едноименната арт школа, с ръководител Снежана Велчева. сн. От брой 62, стр. 8
В храм „Св. пр. Илия“ посрещнахме иконата на свети Ефрем Нови, заедно с частица от светите му мощи. Те бяха тук само за ден, когато бяха представени и две книги за неговия живот и чудеса „Свети великомъченик и чудотворец Ефрем Нови“ и детската „Светецът светкавица“, чиито автор е журналистът от Тв Европа Ангел Бончев.
На 11 юни в Севлиево се изляха 66 л/кв. м дъжд, който наводни мази, а токът спря.
НЧ „Цвятко Иванов – 1919“ в Крушево направи ценно дарение на галерията „Асен и Илия Пейкови“ в Севлиево – 15 графики, литография, линогравюра, офорт и рисунка, на художника Беньо Христов Бенев, който е родом от Крушево.
Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ събра 21 500 лева за ремонт на двора на детския комплекс „Йовко Йовков“, който завърши през есента.
Община Севлиево стана домакин на десетия международен фотосалон „Дивото“. За него постъпиха фотографии на 70 автори от 16 държави. Общината, като съорганизатор, издаде луксозен каталог с фотосите.
Петдневно обучение на млади доброволци от 7 държави се проведе в Севлиево, а мястото за него – Младежкият център, който бе избран, заради добрата координация между местната власт и младите хора.
Пристигна посланикът на Швейцария Берсе Коен, по повод проведения тук бизнес форум „Иновативни управленски практики на швейцарски фирми в България“, организиран от БШТК съвместно с „АББ Авангард“. Г-жа Коен остана впечатлена от възможностите за развитие на бизнес, които предлага нашият град.
Галерия „Видима“ представи Валентин Русинов, който е родом от Габрово, но живее и работи в София. Младият творец се изявява в сферата на малките пластични форми, а акцент от неговата изложба тук бе скулптурата от хартия.
Румен Гатев и Борислав Маринов от СУ „Васил Левски“ издадоха книгата „Катастрофалното наводнение в Севлиево през 1939 г.“, по повод 80-годишнината от страшния потоп, а историческият музей откри изложба на същата тема.
В градската библиотека се проведе вечер, посветена на писателя Димитър Димов, по повод 110 години от рождението му.
За трети път в село Младен се проведе фестивалът на билките, който събра гости от Севлиево, близките села и дори от чужбина.
Зенитно оръдие С 60, 57 мм, попълни експозицията от военни експонати в парк „Казармите“. То е осигурено от Министерството на отбраната, заедно с още едно, което бе поставено до паметника на загиналите във войните в село Крушево.
На Бабан се проведе традиционният събор на народното творчество, който бе 48-ми по ред. В него участваха 30 самодейни състава и индивидуални изпълнители от читалищата в общината, а също и гости от съседни нам общини.
Обзор за второто полугодие на 2019 година, четете в брой 1 за 2020 година.