Галина Николова
Художничката Снежана Велчева – ръководител на артшкола „Видима“ в Севлиево и колежката й от Куртово Конаре – Маргарита Момчилова, която е известна с това, че изработва картини, пластики и кукли от царевична шума, съвместно със сдружение „Духовно огледало“, отвориха за четири дни коледна работилница във Виена, и по-точно – в „Дом Витгенщайн“. В нея те обучаваха деца на възраст от 6 до 16 години от двете български училища в австрийската столица как да изработват коледни рисунки и украси по нетрадиционен начин.
Снежана Велчева поела необичайния ангажимент в отговор на поканата на „Дом Витгенщайн“, откъдето предложили на нея и Маргарита Момчилова да се занимават с българчетата предколедно и да им предадат знания и умения в приложното изкуство. Това всъщност има обяснение – тази година, по повод националния празник на България, рисунки на две деца от артцентър „Видима“ участваха в изложбата „Шедьоври на българското изобразително изкуство през детските очи“, която бе открита на 3 март в Българския културен институт във Виена. Тогава те и учителката им бяха за пръв път във Виена и разгледаха „Дом Витгенщайн“. Това е името на разширената културна служба към посолството на България във Виена, която е отворена през 1978 година. Той разполага с творческа база, в която българските творци пребивават по време на престоя си, с четири изложбени зали, театрална зала, конферентна зала, библиотека и с два рояла.
„Децата идваха на групи през целия ден, в зависимост от ангажиментите си в училище, а там здраво се учи. Бяха много щастливи, защото подобни школи по изобразително изкуство няма и тамошната образователна система е ориентирана преди всичко към основните дисциплини. По тази причина децата бяха много щастливи да открият нови възможности в себе си за творчество и изява.“ Това коментира след завръщането си г-жа Велчева и допълни, че преди отпътуването си е получила покана да се върне във Виена за втори път – около Великден догодина, за да работи отново с българчетата там.