През новата 2020 г. няма да се сече дървесина във вододайните зони. Това решиха общинските съветници на последното си за тази година заседание по време на дебата за приемане на годишния план за ползване на дървесина в общински гори, който е съобразен с горскостопанския план на същите тези територии. В първоначалния си вид предложението включваше добив на дървесина от 12 обекта, намиращи се територията на ДЛС „Лъгът” в землището на село Стоките и от 39 обекта от територията на ДГС „Севлиево”, намиращи в землищата на 13 села.
Като вносител на тази точка кметът на общината д-р Иван Иванов първи взе думата и направи предложение от проекта за решение да отпадне първа точка, визираща 12-те обекта в ДЛС „Лъгът”. „Община Севлиево има одобрен лесоустройствен проект и за двете територии – ДЛС „Лъгът“ и ДГС „Севлиево“, като тези посочени 12 обекта са предвидени в проекта за отвеждане на сечи в обем между 15 и 30 % от наличната дървесина. Тези обекти се намират във втория пояс на санитарно-охранителните зони и в тази връзка предлагам да се въздържим от добив през следващата година в тези имоти, въпреки че във всички имоти наоколо, които са държавна и частна собственост, продължават да се водят сечи“, уточни той.
В качеството си на член на комисията „Земеделие и гори“ и председател на групата съветници от ВМРО-БНД Недко Георгиев приветства предложението на д-р Иванов и допълни: „Това беше и част от нашите предизборни ангажименти – да бъде ограничена сечта във вододайните зони. Процентът от сечта в общински гори съставлява 5 на сто от общата сеч. Да си пожелаем съвсем скоро да бъде ограничена и сечта във вододайните зони, които се намират в държавни и частни гори“.
Али Алиев от ДПС уточни, че предложеният проект за лесоползване е изготвен във връзка с лесоустройствения проект, който се прави за 10-годишен период. По думите му точно в този проект са заложени насоките за стопанисване, като в тези гори са заложени 15, максимум 20% ползване, за да може да се стимулира и да се оформи качествена дървесина. „Трябва да намерим най-оптималния начин за стопанисване на горите в община Севлиево“, категоричен бе Алиев.
В дебата се включи и Боян Ботев от „Граждани за Севлиево“, който заяви, че е останал очарован от чутото за спиране на сечта в Стоките. Той обаче попита къде се залага залесяването, което според него трябва да е водещо.
„Ние само сечем, сечем, сечем“, каза той и реагира на подхвърлена от д-р Явор Памукчиев реплика, че гората се замозалесява с думите: „Три години чакаме да се самозалеси. Това не е нормално. Вие идвахте с мен в Балкана и видяхте голите баири. Трябва много внимателно да се работи по темата гори и аз с нетърпение очаквам до 31 януари да видя отчета на предприятието „Земи и гори“ как е работило и за какво е изразходвало пари и т.н.“.
Уточнение във връзка с изказването на Боян Ботев внесе д-р Иванов: „Предложението касае годишния план за ползване на дървесина, не касае годишен план за залесяване. Естествено, че се предвиждат и такива мерки за следващата година и те също могат да бъдат обект на вашето внимание“. Той не се съгласи с твърдението на Ботев, че само в България има самозалесяване: „Това не е вярно, както съм сигурен, че няма нито един гол баир, който да е общинска собственост“.
В крайното гласуване на предложението 25 общински съветници подкрепиха годишния план за ползване на дървесина в общински гори, включително и да се ограничи сечта във вододайните зони, трима се въздържаха – Боян Ботев, Светлана Георгиева и Владимир Тодоров от „Граждани за Севлиево”.