150-годишната огромна черница, растяща в двора на детска градина „Мечо Пух“ в с. Кормянско, е един от десетте финалисти в конкурса „Дърво с корен 2019“. В тазгодишното издание на конкурса бяха номинирани 24 дървета от цялата страна. От тях журито допусна до финала 10 дървета в основната категория „Дърво с корен“ и 3 дървета в допълнителната категория „Вековните дървета говорят“. Историите и снимки на финалистите бяха достъпни за разглеждане на интернет страницата на фондация „ЕкоОбщност”, където през октомври и началото на ноември се проведе онлайн гласуването за определяне на победителите сред тях. Победителите в десетото юбилейно издание на конкурса ще бъдат обявени и наградени днес на официална церемония в Полския институт в София.
Любопитното тази година за финалистите е, че всички са вековници, както и че са представители на различни, достигащи по-голяма възраст дървета. Сред тях има чинари, цер, бук, дъб, черница, липа, бряст, черен бор, както и изключително рядко срещащото се днес в дворовете на къщите чимширено дърво. „Всички те ни напомнят какво красиво зелено богатство ни заобикаля и колко важно и отговорно е да се грижим за него, за да могат и поколенията след нас да се насладят на присъствието му. Това е и целта на конкурса „Дърво с корен“ – да докосне сърцата ни с историческите или лични истории, които дърветата съхраняват и пренасят във времето за нас, превръщайки се в неделима част от нашия живот и в частица от чувството ни за принадлежност към народ, природа и история“, казват организаторите.
А вековната черница в с. Кормянско е номинирана от Павлина Ангьозова, гл. учител в детската градина в селото. По нейните думи под клоните са израснали поколения деца. И днес се оглася от детски глъч, защото от 37 години расте в двора на детска градина. Десетилетие по-рано, всяка пролет приютява семейство щъркели, за радост на малки и големи. Дървото е високо около 10 м, с обиколка на ствола 387 см. Възрастни хора от селото разказват, че то е било до къщата на турчина дядо Али. След Освобождението, дворът с черницата е купен от Тодор Стойчев, преселник от габровското село Кози рог, който имал трима сина – Илия, Иван и Стойчо Тодорови, с прякор Алишите. Къщата става тясна за многобройната им челяд и двама от братята със семействата си я напускат. Остава Илия Тодоров, който живее в нея до 97-годишна възраст, преди отчуждаването на имота за строеж на детска градина през 1977-1978 г. От фамилията на тримата братя има учители – Тота Ив. Тодорова, Пенка Йорданова Славова, Величка Т. Илиева, Пеньо Пенев, Илиян Косев, учителствали в Севлиевско и страната. Има и художник, живеещ в село Кормянско – Димитър Георгиев, живописец, с множество изложби в Севлиево и страната. Павлина Ангьозова споменава още, че в землището на село Кормянско се намира и средновековният град и крепост Хоталич, който се вижда щом застанеш до ствола на вековната черница в двора на детската градина.
На събитието днес освен че ще стане ясно кое е тазгодишното „Дърво с корен“, кой вековник е спечелил най-много гласове в подкрепа на своята история, ще се разбере и кой е излъченият от журито „Млад природолюбител“ в допълнителната категория, предназначена за деца от 6 до 14 г. В нея, със своя номинация участва и седмокласникът от ОУ „Стефан Пешев“ Михаил Костадинов.