От 3.19 на 3.51 промила ще бъде увеличена таксата битови отпадъци за града през следващата 2020 година. На вчерашното си заседание общинските съветници подкрепиха предложената план-сметка за разходите по сметосъбирането и сметоизвозването, обезвреждането на битовите отпадъци и чистотата на териториите за обществено ползване и определиха годишния размер на такса смет със 17 гласа „за“, 6 „против“ и 5 „въздържал се“. През следващата година за чистотата на града и селата ще бъдат изразходени 3 088 550 лв.
Завишаването на разходната част на план-сметката за 2020 г. се налага заради увеличения размер на минималната работна заплата, с който е обвързан договорът със сметопочистващата фирма „Нео Титан“, и на отчисленията за депониране на отпадъци по чл. 64 от Закона за управление на отпадъците от 45 лв. за 2018 г., 57 лв. за 2019 г., на 95 лв. на тон депониран отпадък за 2020 г. Предвидени са и разходи за третирането на строителни отпадъци от ремонтната дейност в бита, като очакваните годишни количества от такъв вид отпадък са от порядъка на 1000 тона и калкулираните разходи за оползотворяването им са 18 лв./тон. Отделно от това, през 2014 г. е изтекъл гаранционният период на рекултивираното старо сметище на града. Отговорността по поддържането му се е прехвърлила на Община Севлиево, а предвидените разходи за мониторинг и поддържане на обекта възлизат на около 5000 лв. за година.
В хода на дебатите Димитър Димитров от ГЕРБ предложи увеличение на такса смет за юридическите лица, които плащат на база
количество отпадък, в зависимост от използвания брой контейнери тип „бобър“. „Предлагам за Севлиево и районите, в които услугите по сметосъбиране и сметоизвозване се предоставят до три пъти седмично, сумата от 3517 лв. за контейнер да стане 3740 лв., а за селата, в които услугите се предоставят два пъти на месец, от 943 лв. да стане 1085 лв.“, беше предложението му. То обаче бе отхвърлено с 14 гласа „за“, 5 „против“ и 8 „въздържал се“ и сумите останаха в първоначално предложения размер. Д-р Огнян Пешков от „БСП за България“ попита дали се предвижда закупуване на нови съдове за смет, след като се предвижда изразходването на сумата от 100 000 лв. за това. В отговор кметът на общината д-р Иван Иванов уточни, че се предвижда закупуване на максимум 170 нови контейнери, които ще заменят голяма част от амортизираните стари съдове. Д-р Пешков изрази и притеснението си от увеличението на план-сметката: „Не мога да приема това увеличение. Мисля, че по-голяма част от него ще отиде в джоба на концесионера, а услугата няма да бъде подобрена“. Мнението му бе подкрепено от групата на „Граждани за Севлиево“. „Къде е гаранцията, че като дадем повече пари, фирмата ще върши по-добре работата си?“, попита Боян Ботев.
„Не съм съгласен, че правим необосновано увеличение“, каза в отговор д-р Иванов и уточни, че става въпрос за обезпечаване на дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване, включително и за работата на площадките за разделно събиране и компостиране, за поддържане чистотата на обществените територии.
„Надявам се, че в края на следващата година ще можем да намалим размера на отчисленията, тъй като има възможност, след въвеждане в експлоатация на площадката за компостиране на био-отпадъци, размерът им да бъде намален с 50%“, допълни той.
След края на дебатите и гласуването на предложението в първоначалния му вид бе решено облагането на жилищни имоти на юридически и физически лица за Севлиево да бъде 3.51 промила върху данъчната оценка. За селата Агатово, Батошево, Богатово, Горна Росица, Градница, Дамяново, Добромирка, Душево, Кормянско, Крамолин, Крушево, Петко Славейков, Ряховците, Стоките, Тумбалово и Сенник промилът ще бъде 4.96 върху данъчната оценка, а за Бериево, Боазът, Буря, Валевци, Купен, Лъгът, Градище, Идилево, Карамичевци, Кръвеник, Стар Кръвеник, Троенци, Войнишка, Табашка, Ловнидол, Малък Вършец, Младен, Кастел, Млечево, Баева ливада, Рогулят, Браева могила, Селище, Столът, Търхово, Хирево, Шумата, Енев рът – 4.29 промила.
Бе взето решение физически лица, собственици на имоти в община Севлиево, подали декларации за освобождаване от сметосъбиране и сметоизвозване до 31 декември 2019 г., с одобрени декларации, да се облагат на база промил от данъчната оценка за поддържане чистотата на териториите за обществено използване и обезвреждане на отпадъците в депата. Физическите лица, в чиито имоти се развива търговска и/или стопанска дейност ще се облагат с 5.36 промила върху данъчната оценка или отчетната стойност на имота. Юридическите лица през 2020 г. ще заплащат такса смет за нежилищните си имоти, на база 5.36 промила. Тези от тях, декларирали, че през цялата 2020 год. няма да използват имотите си, заплащат такса смет, на база промил от данъчната оценка или отчетната стойност на посочените имоти. Учебните и детски заведения, социалните заведения и обслужващите звена, културните, историческите, спортните и административните обекти, както и общинската болница ще заплащат такса битови отпадъци в размер на 25 на сто от дължимата сума.