Акушеро-гинекологичното отделение е основна структурна единица в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ от 1948 г. То е поливалентно отделение, в него се осъществява специализирана родилна и неонатологична помощ, гинекологична помощ, извършва се оперативна гинекология. За тези дейности са обособени съответните сектори. Демографската криза, обхванала цялата страна, не подминава и Севлиевската община. В началото на 70-те години на миналия век в общината са се раждали годишно около 700 деца, в края на 80-те – около 450, а в последните пет години в севлиевското отделение проплакват по около 200 деца. Годишно около 60 деца се раждат в лечебни заведения в други населени места.
Отделението е оборудвано със съвременна апаратура, която включва нов кувьоз „Дрегер“, ново родилно легло, нови ехограф и фетален монитор, нови болнични легла и ремонтирани и обзаведени болнични стаи.
Наблюдават се две тенденции във възрастта на родилките. От една страна – първо и следващи раждания при по-възрастни жени, от друга страна – раждания в много млада възраст – на 14, 15, 16 години. Родителите и обществото трябва да имат отношение към възпитанието и здравната култура на тийнейджърите.
Екипът в отделението е изграждан с години. Понастоящем в него работят д-р Петко Дончев, който е завеждащ отделението, д-р Анна Якимова, д-р Николай Вичев, д-р Иванка Минчева, д-р Златка Иванова, д-р Марияна Кирилова.
Д-р Петко Дончев завършва медицина през 1987 г. в Медицинския университет в Плевен. В севлиевската болница и акушеро-гинекологичното отделение работи от 1989 г., специалност „Акушерство и гинекология“ придобива през 1991 г. Началник отделение е от 2007 г. Има специализации по ултразвукова диагностика, колпоскопия, оперативна гинекология.
Д-р Анна Якимова – завършва Медицинския университет в София през 1971 г., защитава специалност „Акушерство и гинекология“ през 1978 г. Започва трудовия си стаж в Майчин дом, София, след като спечелва конкурс. 18 години работи като главен асистент в Майчин дом, след което заминава да работи като акушер-гинеколог в Тунис. Поради голямата раждаемост там, работата е изключително интензивна – много раждания, много патология на бременността, много гинекологична патология. След завръщането си от Тунис се установява да живее в Севлиево и вече 11 години работи в гинекологията. Като ниво на работа и като квалификация на персонала, можем да сравним севлиевското акушеро-гинекологично отделение с работата в Майчин дом в София и работата в чужбина. Състоянието на майката и бебето се следят непрекъснато чрез мониториране и ехографии, така, както и в другите АГ клиники. За лекарите няма разлика в пациентите, дошли да търсят помощта им, отговорността е голяма, важен е щастливият изход от всяко раждане. Грижите за пациентките са на ниво.
Деница Събевска – старша акушерка. Завършва Медицинския колеж в Плевен през 2001 г. Има надграждащи образования – „Социални дейности“ – бакалавър и „Здравен мениджмънт“ – магистър. Работи в отделението от 2003 г. От 2010 г. е сертифициран консултант по кърмене към национална асоциация „Подкрепа за кърмене“. Важно е родилките да знаят и да бъдат убедени, че майчината кърма е най-доброто за техните деца. Севлиевското отделение разполага с десет мобилни детски легла и дава възможност бебетата да бъдат в 24-часов контакт със своите майки, което е изключително важно в психологически и емоционален аспект и за родилката, и за новороденото. След раждането, когато и майката, и бебето са в добро общо състояния, се дава възможност за първи контакт „кожа до кожа“ и поставяне на бебето на гърда, което е от особено значение за успеха на по-нататъшното кърмене.
Макар че акушерският състав в отделението е много млад, той е квалифициран. Четири от акушерките са операционни акушерки. През годините са полагани усилия винаги да има приемственост между кадрите. Затова младите са благодарни на Марийка Стойчева и Донка Дончева за тяхната подкрепа. Разбира се, няма как да бъдат споменати поименно всички акушерки, преминали през отделението през 71-годишната история на организираната родилна помощ в Севлиево, но дамската половина от жителите на Севлиево и общината е истински благодарна на всички, които са били част от това отделение и са дали немалко през годините.