• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
неделя, 11 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Д-р Цанко Цанков: “Зачестяват психозите вследствие на употреба на така наречената синтетична дрога”

В 50% от хората, употребили наркотици от любопитство, се създава зависимост.

от Минка Минчева
16.12.2019
в Интервю
0 0
0
Д-р Цанко Цанков: “Зачестяват психозите вследствие на употреба на така наречената синтетична дрога”

Все по-често определяме като основни причини за здравословните ни проблеми нервното напрежение, стреса, на който сме подложени ежедневно – поставени пред професионално или житейско предизвикателство. За психични проблеми говорим под сурдинка, а на глас, когато те са свързани с престъпления. Защо? Какво е психичното здраве на хората от региона, имаме ли критичността да признаем, че се нуждаем от медицинска помощ и какви са възможностите за лечение на хора с психични заболявания от Габровска област. Отговор на въпросите за читателите на в. “Росица” даде д-р Цанко Цанков, управител на Държавна психиатрична болница – Севлиево.
-Д-р Цанков, разговаряме във време, когато от всички краища на страната лекари и медицински сестри излизат на протести заради ниски заплати, липса на дофинансиране на лечението на пациенти, лоши условия на труд. Каква е ситуацията в болницата, която Вие ръководите?
– След реформата, която започна през 2000 година, повечето областни и общински болници се преобразуваха в търговски дружества – многопрофилни болници за активно лечение. Психиатричните болници останаха на държавен бюджет към Министерството на здравеопазването, от който всяка година се получават субсидии за издръжка и за заплати. Ние нямаме договорни отношения със Здравната каса, нямаме клинични пътеки и това се дължи, може би, на факта, че психичните заболявания протичат доста индивидуално. При някои случаи пациентът може да се повлияе много бързо, но може и след един месец или след два-три.
При нас пациентът постъпва при доброволно лечение, като подписва декларация за информирано съгласие за лечение с лекарства. За съжаление, не са много пациентите, които имат критичност да се съгласят за доброволно лечение. Има и такива, които биват настанявани при задължително лечение чрез съда.
Проблемът за времетраенето на лечението е решен по такъв начин, че през три месеца трябва да се прекрати лечението или да бъде продължено. Може да се направи и експертиза през това време, и да се освободи пациентът. Поради тези причини при нас няма оформени клинични пътеки.
– Така по-добре ли е за болницата?
– Има си и плюсовете, и минусите. Примерно заплатите на лекарите не могат да се мерят с тези на колегите им, които работят в многопрофилните болници – техните заплати са в пъти по-високи. Като че ли медицинските сестри при нас са по-облагодетелствани, защото заплатите им са “твърди” и са определени, съобразно отрасловото споразумение.
Последното увеличение на заплатите на 900 лв. е направено може би само в държавните болници. Затова ние нямаме проблеми с недоволство на медицинските сестри. В многопрофилните болници това е решение на техните управители.
– А материалната база на болницата доколко отговаря на изисквания за такъв тип лечебни заведения?
– От 1 ноември 1999 г. съм управител на болницата, но съм започнал работя в нея през април 1982 година. През последните 20 години успяхме чрез различни проекти да променим доста неща. Тя беше газифицирана. На всички сгради е направена външна и вътрешна изолация, сменени са радиаторите, покривите…Тази година получихме 50 хил. лв. за ремонт на покрива на една триетажна болнична сграда, който не беше ремонтиран. Доста неща са направени и вътре в болницата както за пациентите, така и за медицинския персонал.
– От това, което казвате разбирам, че тук условията са много по-добри от други психиатрични болници в страната, чиито проблеми често са били сюжети на телевизионни репортажи.
– Да, така е! Това са болници, които през годините назад са били разкривани дори в изоставени манастири. Знаете, че в ония години психиатричните болници са били извън градовете, а отношението към пациентите е било като към прокажени. Голяма част от тези болници са със смесена собственост и по тази причина те нямаха шанса да участват с проекти за финансиране.
– До колко капацитетът на болницата отговаря на нуждите на пациентите от Габровска област?
– Засега успяваме да приемем всички, които имат нужда от лечение. Зимата се понапълва повече, защото много често се случва наши пациенти да няма къде да живеят.
Настаняването в социални домове става след продължителни процедури, затова се налага ние да ги приемаме.
– Казахте, че част от пациентите постъпват доброволно за лечение, а за други се налага принудително да бъдат настанявани за лечение. Имаме ли самокритичност ние, българите, да признаем, че се нуждаем от психиатрична помощ?
– Хора, които са с депресии, неврози, сами преценяват, че имат нужда от лечение и търсят лекари, но предимно в извънболничната помощ. Те редовно пият и лекарствата, които им се предписват. Други, които са с психози – шизофрении, от алкохол или наркотици, или с деменции, са безкритични и се налага принудително да бъдат настанявани. Тези, които си вземат редовно лекарствата, подобряват състоянието си, но след изписването трябва да провеждат поддържаща терапия. Но за съжаление тези болни или нямат близки, или те не се ангажират с тях, затова се налага след известно време отново да бъдат настанявани в болницата.
– Увеличава ли се броят на хората, които имат нужда от психиатрично лечение?
– Хора с ендогенни психози – шизофрении, биполярно афективно разстройство, поддържат едно константно ниво от 0.6 до 1% – вероятно, защото при тях има и генетични причини. От по-напрегнатия начин на живот се увеличава броят на другите – с депресии, с неврози, но те търсят лечение в извънболничната помощ. Ние сме предлагали и болнично лечение, но те отказват, защото смятат, че ако влязат в психиатрична болница, им рухва бъдещето. Затова от 2000-та година направихме Център за дневни грижи, в който се настаняват хора с по-леки случаи. Те получават нужните лекарства. През ден, през два могат да идват в Центъра да бъдат наблюдавани от лекар, който може да коригира терапията, ако се налага. По този начин преодоляваме този страх да се влезе в психиатрията, а и не се откъсват от средата, в която живеят.
– Кои са най-честите заболявания на пациенти, които приемате в болницата?
– През миналата година статистиката сочи, че пациентите с органични деменции, делириуми и органични разстройства са били 10.15%.Това са възрастни с хора с атеросклеротични промени, делириуми от алкохол и др.; 13.31% са пациентите, злоупотребяващи с психоактивни вещества – алкохол, канабис и др.
– Увеличава ли се техният брой?
– Да, наблюдава се увеличение, защото към спектъра на психозите вече се добавят и такива, каквито преди години ги нямаше. Сега зачестяват психози вследствие на употреба на така наречените синтетични дроги, които дори не може да се каже от какви съставки се произвеждат. Това затруднява и нас, лекарите, защото ги продават като добавки за цигари към никотина. Много често млади момчета казват: “Аз мислех, че е марихуана, а то било нещо съвсем друго!” Те получават изживявания като страх, напрежение… В нашата област имаше случаи на самоубийство чрез хвърляне от високо. Стига се до психози, които на практика не се различават от шизофренната психоза. И понякога е трудно да кажем дали тези психоактивни вещества отключват шизофрения или просто това е екзогенна психоза.
След като постъпят при нас и се прекъсне тази употреба, преодолее се абстиненцията, и с невролептици се изчистят, тези млади хора стават съвсем адекватни. Но проблемът е, че тези случаи зачестяват, употребата на тази синтетична дрога са увеличава, защото сигурно е по-евтина и по-лесно се намира. Аз съм чел, че ги забъркват едва ли не като в бетонобъркачки – листна маса с тези химикали. Хората, които са употребили такива вещества, попадат при нас и с психози, които на практика са си параноидни психози със слухови, зрителни халюцинации, със страх, че ги приследват.
41% от болните са с шизофренни заболявания.
– На каква възраст са те?
– От 20 години нагоре. За съжаление, това все повече са млади хора, с образование… Никой не е застрахован от такова заболяване. Афективните разстройства – депресиите, са 24%, но в извънболничната помощ статистиката е по-различна. Невротичните разстройства са 3,66%. Личностните разстройства – 3.16% – това са хора, които знаем като психопатни личности. И немалка част от престъпленията се извършват точно от тях, но някои от тях могат да носят отговорност.
– Проблемът с разпространението и употребата на наркотици се оказва много сериозен. Защо? Какво обяснение дават пациентите?
– Започва се от любопитство. Но един човек, който е запознат и знае до какви последици може да доведе това любопитство – как започваш на шега, а след това може да ти се срине целият живот, едва ли ще посегне към тях. Аз, знаейки това, не съм посягал към такива вещества дори от любопитство.
Но и битът ни се промени, дори и на младите хора. По-рано се злоупотребяваше повече с алкохол, а сега те прибягват към други вещества. Трябва да има познания в тази област, а не да го откриват чрез любопитство и показност. На тази възраст младите, 16-17-годишните, са по-демонстративни в поведението си, със стремеж да се покажат пред приятелите си.
По този повод мога да Ви кажа, че преди 20 години в болницата имахме противоалкохолно отделение с 60 легла. После ги намалихме на 50. Аз бях началник на това отделение преди демокрацията. Ходихме по училищата, в КАТ и заедно с психолога Дойчев нагледно показвахме стадиите на алкохолизма, докато сега тази превенция е занижена. Може би в училищата трябва да се намери начин младите хора да се ограмотяват, за да знаят колко е опасна дрогата и употребата от наркотици.
Ще дам един пример, докато при алкохола 6% от тези, които го употребяват развиват зависимост – с тремора, изпотяванията при прекъсване с алкохол, при тези с мощните психоактавни вещества, процентът е към 50, т. е. 10 пъти по-голям! Това ще рече, че в 50% от хората, които са употребили наркотици, се създава зависимост.
– Според Вас мерките, които се вземат, адекватни ли са за превенция на употребата на наркотици от младите хора? Каква е ролята на семейството?
– Ролята на семейството е много важна. Първо, с характерните генетични особености, които детето наследява от тях, а след това идва възпитанието, което определя и поведението на децата. Но сега животът стана толкова напрегнат и родителите като че ли отделят по-малко време на децата си. Повечето разчитат на детската градина, на училището…
– Каква е Вашата препоръка?
– За да избегне човек проблеми с психични заболявания, трябва да има познания за причините, които ги пораждат. Това важи най-вече и за употребата на наркотични вещества.

Етикети: Д-р Цанко Цанковпсихиатрична болницасевлиево
СподелиTweetСподели
Минка Минчева

Минка Минчева

СвързаниПубликации

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

05.05.2025
Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

24.04.2025
Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

16.04.2025
Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

07.04.2025
Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

19.03.2025
Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

17.03.2025
Следваща публикация
В  Севлиево се проведе традиционният коледен турнир по футбол

В Севлиево се проведе традиционният коледен турнир по футбол

Остават две седмици за ползване на 5% данъчна отстъпка

Земеделците избират сами как да се облагат доходите им за 5 години напред

Учител по история ще гледа постановка в Шекспировия театър “Глоуб”

Учител по история ще гледа постановка в Шекспировия театър “Глоуб”

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Верният отговор е в думите на Петко Рачов Славейков: “Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си”

В разветите знамена на победителите няма смисъл

09.05.2025
Бойно кръщение за малките баскетболистки

Бойно кръщение за малките баскетболистки

09.05.2025
С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

09.05.2025
Тони Маринов стана абониран за третото място

Тони Маринов стана абониран за третото място

09.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Спец акция срещу дрогата

Млад шофьор самокатастрофира, спътничката му е с опасност за живота

09.05.2025
Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой,  отидоха в прокуратурата

Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой, отидоха в прокуратурата

05.05.2025
Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

05.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

4 дни ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

6 дни ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

1 седмица ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
StatCounter - Free Web Tracker and Counter
error: Съдържанието е с авторски права.