Галина Николова
В края на началното си образование – т. е. в четвърти клас, и в началото на основното – в пети клас, учениците в Севлиево са добре подготвени по български език и литература /БЕЛ/. Работят без затруднение с текст, разбират го, ориентират се в него, могат да го интерпретират и да използват части от него в разговор. Това показаха двата открити урока по български език и литература, които се проведоха в понеделник в основно училище „Стефан Пешев“, в един четвърти и един пети клас. Инициативата е традиционна и се осъществява от Регионалното управление на образованието в Габрово. Рена Илиева – експерт „Начално образование“, и Елена Григорова – експерт „Български език и литература“ в РУО, преподаватели по БЕЛ в училищата на общината и по един начален учител от всяко школо бяха публиката, която присъства на двата открити урока. Така преподавателите хем добиват представа как работят колегите им, хем преценяват как те лично се справят в дейността си, и не на последно място – какво е нивото на другите деца, на които те не преподават. Простата сметка показва, че през три години такива открити уроци прави всяко от трите училища в града, в които учат децата до седми клас – „Христо Ботев“, „Стефан Пешев“ и „Васил Левски“.
Четвърти „а“ клас, с класен ръководител Нина Матеева, показа как протича един учебен час, в който децата се запознаха с кукерите, като част от българските народни обичаи. Основната информация те почерпиха от стихотворение, което няколко ученици се изредиха да четат и се видя, че четат гладко и бързо. В отговор на поставена задача, четвъртокласниците вярно намираха онази част от текста, която описва кукерите, мястото на действието, времето на подготовката за кукерските шествия. Без проблем те използваха и дадените опорни думи, за да съставят кратък разказ по темата. За да разнообразят часа, едно от момчетата сложи на главата си кукерска маска, други – изпълниха кукерски танц. Добре се бяха справили момичетата и момчетата и със задачата, която им била поставена за домашно – да напишат стихотворение с новогодишна тематика, макар с помощта на мама, баба, кака, бати. С помощта на Мартина Лалева – учителката, която работи с децата следобед, бе показана презентация на кукери в България, а по-късно – и на други видове маски – основно на тези от бала във Венеция, което пък бе отправната точка, за да могат учениците да направят съпоставка между приликите и разликите в различните маски. Така в края на часа се разбра, че децата са добре подготвени и не срещат трудности да правят логически връзки и след това да ги използват в свободен разговор. Часът приключи с обичайното за всеки клас – поставяне на задачи за домашна работа. Финала сложи Рена Илиева, която поздрави децата за доброто им представяне и в тон с темата на урока им, ги попита какво биха искали да изгонят от живота – правейки аналогия със символиката на кукерските игри – да гонят злите сили. Детските отговори обнадеждиха – четвъртокласниците пожелаха да изгонят караниците, насилието, бедността и болестите, замърсяването на природата.
„Коледа във фолклорния празничен календар на българина“ бе темата, по която работи пети клас, с преподавател Снежана Нанкова. Тук личеше, че учениците са поработили и преди часа – бяха изрисували картини, посветени на различните светци, които по това време на годината се почитат от българите, подредили бяха истинска трапеза като за Бъдни вечер, бяха облекли български народни носии. Разглеждайки текста на българска народна песен, учениците анализираха връзката й с Коледа, търсиха епитети и изразни средства, които я характеризират, обясниха си значението на думата „Коледа“. Освен това те показаха, че са добре запознати с народния празничен календар, с обичаите и ритуалите, които народът ни пази и предава поколения наред. Почти в края момчетата се изявиха и като коледари, за да представят и визуално това, което учат. И тук учениците заслужиха топлата оценка на експерта Елена Григорова, която изрази доволството си от видяното.
Двата урока показаха, че на този етап от училищната си подготовка децата в градските училища са на добро ниво и усвояват нормално учебния материал, който се полага за съответния клас. Какво и как се случва по-нататък, за да покажат по-късно – вече в 9-и клас, функционална неграмотност при международното изследване ПИЗА, не бива да се гадае, а да се анализира и да се вземат адекватни мерки.