ДЕСИ ДИМИТРОВА
Не само доходите са причина младите хора да напускат община Севлиево. Причина са некачественото здравеопазване, образование, лошата инфраструктура. Около това становище се обединиха представителите на бизнеса по време на срещата, която се проведе в зала 300 на Община Севлиево, с представители на Министерството на труда и социалната политика и на местната власт – законодателна, изпълнителна, представители на синдикатите и на заинтересованите страни за развитие на социалната икономика и социалното предприемачество. Присъстваха Мирослав Марков, представляващ бизнессдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб, собственикът на фирма „Никипласт-М“ Момчил Кънев, Милена Богданова – директор „Човешки ресурси“ на най-големия работодател в региона „Идеал Стандарт – Видима“ АД, Джузепе Русо от фирма „АББ България“.
Срещата уважиха и официалните партньори и представителите на синдикатите – на КТ „Подкрепа“ и КНСБ, представител на дирекция „Бюро по труда“, зам.-кметовете на община Севлиево Калина Георгиева, Красимира Йорданова и Ахмед Мехмедов, секретарят на община Севлиево Румяна Дъчева, експерти от Администрацията в тази сфера.
От законодателната власт присъстваха членовете на постоянната комисия „Здравеопазване и социални дейности“ при ОбС – Севлиево, Петинка Михайлова, в качеството си на директор на местната дирекция „Социално подпомагане“, Светла Георгиева, представляваща Училищно настоятелство – Севлиево.
Събитието откри зам.-министърът на труда и социалната политика д-р Султанка Петрова, която заяви, че демографската политика за нея е важна кауза, защото през годините тази тема била пренебрегвана, неглижирана, в резултат на което днес берем плодовете на всички тези негативи. „Аз и моят екип инициирахме тази поредица от срещи, за да видим по места кои са проблемите на хората, да чуем мнението им как те виждат изхода от тази ситуация, да си бъдем полезни взаимно, да чуем становището на местния бизнес, да очертаем конкретните проблеми, виждания и идеи. Вие сте един добър пример за България и ние може да използваме добрите практики и идеи. Целта е да анализираме ситуацията и да помислим как заедно да се справим с проблемите, пред които е изправена община Севлиево“, каза в експозето си социалната министърка.
Работната среща бе част от поредицата дискусии, които инициира Министерството на труда и социалната политика с цел да бъдат обсъдени най-подходящите форми на взаимодействие и партньорство в социалната сфера, да бъдат очертани демографските и социалните проблеми в страната. Посещавайки отделните общини, представителите на МТСП имат за цел да се запознаят отблизо с проблемите по места и заедно с местната власт да изготвят единна визия чрез конкретни идеи за повишаването на жизненото равнище на населението, да работят за разрешаване на проблемите пред социалното предприемачество и да вземат мерки в борбата с демографската криза в региона.
Ситуацията в страната, в област Габрово и в частност в община Севлиево очерта в презентацията си доц. д-р Георги Бърдаров, зам.-декан на Геолого-географския факултет и ръководител на катедра „Социално-икономическа география“ в СУ „Св. Климент Охридски“, тесен специалист по етнорелигиозни конфликти и демография. От юни 2017 г. той работи и към Министерството на труда и социалната политика като съветник на зам.-министър Султанка Петрова. В лекцията си той очерта основните демографски предизвикателства пред България – отрицателният естествен прираст; намаляването на населението с над 2 млн. души; застаряването на българската нация и промяната в структурите на населението (етническа и възрастова); обезлюдяването и депопулацията на големи части от страната; регионалните демографски дисбаланси. Доц. д-р Бърдаров посочи, че проблемът за демографията има много различни аспекти, много трудности и пътища за решение. Според него демографската ситуация в България е много сложна и трудна, но има лостове и механизми, с които в близко бъдеще това може да се промени. Убеден е, че демографското възстановяване на България не е утопия. Необходими са целенасочена работа, упоритост, нетърпимост към негативните практики, посредствеността, безхаберието и нихилизма, както и вяра в традициите, ценностите и бъдещето на страната.
Началото на дискусията, очертавайки основните проблеми в община Севлиево, постави Мирослав Марков като представител на бизнессдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб. Той пръв изрази становище, че младите хора напускат Севлиево не само заради доходите си, а заради липсата на качествено здравеопазване, образование и лоша инфраструктура, заради абдикацията на държавата. Около това се обединиха и другите представители на бизнеса.
„Не всичко опира до доходите. Да, вярно е, че доходите в някои от по-големите градове в страната са по-високи, но и разходите там са повече“, подчерта още Марков. „Има няколко села в нашата община с население 600-700 души, половината от които пътуват и работят в града. В повечето от тях през последните 30 години не е направено нищо относно подобряване на инфраструктурата, няма ни една преасфалтирана улица. Има млади семейства, които работят, докарват доходи над 1000 лв. Живеят в хубава къща, но излизайки на улицата газят кал, нямат канализация, нямат надеждно електроподаване и водопровод. Затова смятам, че е абсолютно неправилно да се фокусираме само върху доходите“. Такава според Марков е ситуацията в региона. Той обърна внимание и на това, че социалните помощи отиват в едни други прослойки и в крайна сметка държавата стимулира неграмотните и неквалифицирани роми. А за образованите, работещи български семейства – стимул никакъв.
Минималната работна заплата расте, а майчинството за втората година при отглеждане на дете не се променя. „Уж стимулираме да има ръждаемост, но как… Има мерки, които е крайно време държавата да предприеме и обърне внимание – точно в тези ключови сектори – образование, здравеопазване, инфраструктура, които наистина ще доведат до някакви резултати, ще накарат младите хора да изберат да живеят в по-малките населени места“, завърши изказването си Марков.
Момчил Кънев, собственик на фирма „Никипласт-М“: „Нужни са спешни мерки и действия сега, не след 10-15 години, а краткосрочни решения“
Това заяви собственикът на фирма „Никипласт-М“ Момчил Кънев, един от големите работодатели в региона. И бе категоричен в позицията си, че на пазара на труда все по-голяма ще става нуждата от кадри. „Милиони напуснаха България, това за никого не е тайна. А тази липса трябва да бъде запълнена. Разчитате емигрантите да се върнат тук, как точно си го представяте да стане, да зарежат всичко, което са градили с години ли? Аз лично не го вярвам. Достатъчно контакти имам, не малко са и хората, които напуснаха и моята фирма, за да търсят препитание в чужбина. Знам как са се борят, за да се устроят и те няма да направят крачка назад. Може и да има такива, но ще са единици. Истината е, че бързо трябва да се отвори пазарът на труда за чужденци. И то среднотехнически подготвени кадри, липсват квалифицирани хора“, посочи още Кънев.
По думите му „за да задържим младите хора трябват спешни мерки, които да действат веднага“. Той даде за пример страни, в които се дават младоженчески заеми за стимулиране на бракосъчетанията и повишение на раждаемостта. „В Русия и Турция например се строят жилища по социални програми на държавите за млади семейства, за които се изплащат заеми с много ниски лихви. Постоянно се говори за ръст на заплатите, но „в момента работата на един квалифициран човек, я вършат трима“, заключи Кънев. Скъсана е връзката между образованието и бизнеса, констатира още той. „Питат бизнеса от какви кадри има нужда. Е, ние няма как да кажем трябват ни трима стругари, петима дърводелци и т.н. Нужни са среднотехнически подготвени хора, дисциплинирани и възпитани. Училищата трябва да си влязат в ролята. Не е нормално на интервю за работа, дъвчейки дъвка, да идват хора, които даже не могат да си напишат молбата или автобиографията“, каза още Кънев.
Георги Георгиев, КТ „Подкрепа“: „Хората бягат в чужбина, защото работодателите не им осигуряват нормално заплащане“
С това си твърдение Георги Георгиев, председател на КТ „Подкрепа“ в община Севлиево, опонира тезата на Момчил Кънев и бизнеса. „Няма друга държава в света, където да има работещи бедни“, категоричен бе той. По думите му не се ли повишат доходите на хората, няма как да се задържат младите, колкото и да е добро здравеопазването, образованието, инфраструктурата. Доходите са определящи, никой няма да стои тук и да работи без пари. „Децата ни избягаха в чужбина от зор, за да търсят по-добра реализация“, отсече Георгиев. Тук той приветства Правителството в решението му да определя размера на минималната работна заплата, защото според него „за бизнеса ще е най-добре, ако хората работят за без пари“.
„Запознат съм с условията на работа и със заплатите, които получават работниците в 95% от фирмите в града. Ами, че те си изгониха хората, напускат масово. Да, няма да има кой да се подпише, защото масово се назначават неграмотни роми на работа. Кадърните и свестните деца отидоха в чужбина. И какво – да, вдигна се минималната работна заплата, но и цените на всички услуги и стоки скочиха нагоре. Т.е. увеличението го глътна инфлацията“, каза още Георгиев, за когото всичко е от ясно по ясно – няма ли повишаване на доходите, младите хора няма да останат в България, нито ще работят, нито ще раждат.
Ахмед Мехмедов, зам.-кмет в община Севлиево: „Проблем е, че младите избират безперспективни специалности“
Масово младите хора у нас при кандидатстване в университет избират безперспективни специалности. След като завършат висше образование се оказва, че очакванията им да си намерят работа по специалността се разминават с реалността. Това констатира зам-кметът на община Севлиево Ахмед Мехмедов. „Няма как да си избрал да учиш нещо, което не е конкурентоспособно на пазара на труда, а да очакваш висока заплата. Примерно в сферата на социалните дейности средната работна заплата е 600 лв., а за инженер – 1300 лв., на национално ниво. Смятам, че бизнесът не определя заплатата на база това дали харесва служителя или не, дали има още десет души, които ще работят за по-малко пари, а според това дали съответният човек ще може да свърши качествено своите задължения“, допълни зам.-кметът.
Милена Богданова, директор „Човешки ресурси“ в „Идеал Стандарт – Видима“ АД: „С неграмотни хора няма как да внедряваме нови технологии“
Как с новите технологии, които внедрява нашата компания, която е водеща в световен мащаб, ще работят неквалифицираните млади хора. Това риторично попита Милена Богданова – директор „Човешки ресурси“ в „Идеал Стандарт – Видима“ АД.
Тя не скри истината, че все по-често в Компанията кандидатстват за работа хора, които не могат да си напишат имената. „Училището не дава знания и елементарна грамотност и в близко бъдеще ние, работодателите ще бъдем в затрудение дори да обучаваме нашите служители. С неграмотни хора няма как да внедряваме нови технологии, а те са важни за качеството на продукцията и това да сме конкурентни на пазара на труда. „Нашата компания успява всяка година да актуализира възнагражденията на служителите си. При нас минималната работна заплата отдавна не се ползва, за каквото и да било. „Идеал Стандарт – Видима“ АД е от работодателите, които работят на светло и искат да се развиват, ценим кадрите си и се стараем да осигуряваме адекватно възнаграждение“, посочи още г-жа Богданова.
По отношение на демографската тема тя даде за пример някои от добрите практики в „Идеал Стандарт – Видима“ АД – финансов стимул при раждане на дете, сключване на граждански брак и т.н. „Истината е, че бъдещето е там и в онези държави, където има човешки ресурс. Изключително сериозен е демографският проблем в България и той придобива сериозни размери. Ние не можем да компенсираме липсата на държавна политика и инструменти при регулиране пазара на труда. Трябва да се осигури адекватен приток на хора в унисон с потока на тези, които емигрират в чужбина“, допълни Богданова, призовавайки за спешни действия от страна на държавата за отваряне на трудовия пазар към чужденци, по подобие на Румъния, Словения и др.
Тя отбеляза и факта, че не малко хора напускат България в търсене на по-добра перспектива за своите деца. Т.е. много са тези, които жертват стандарта и начина си на живот тук в родината, за да осигурят по-добро, предвидимо, безопасно, подредено, с по-добро здравеопазване, с по-качествено образование бъдеще на децата си. И така да дадат по-добър старт на следващите поколения. А това по думите й е задължението на държавата и институциите трябва да си свършат работата – да осигурят качествено образование и здравеопазване, нормални условия за живот и т.н.